© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Najczęstsze usterki silników Cummins

Remont silników Cummins
 |  Redakcja  |  Transport i motoryzacja

Każdy, nawet najbardziej bezproblemowy silnik może ulec awarii. Z czego to wynika? W wielkim skrócie, wszystkie usterki są spowodowane nieprawidłową eksploatacją jednostki napędowej lub zużyciem się poszczególnych podzespołów. W trakcie pracy silnik (a także osprzęt) jest poddawany dużym obciążeniom. Każdy element ma określoną wytrzymałość, po przekroczeniu której przestaje spełniać swoją funkcję. Remont silników Cummins najczęściej obejmuje blok. Jest to główny element jednostki napędowej, który musi być w perfekcyjnym stanie technicznym. Teoretycznie jest to poważna awaria, jednak na rynku można znaleźć firmy specjalizujące się profesjonalnej naprawie tej części.

Jakie elementy mogą zepsuć się w silniku Cummins?

Do prawidłowej pracy opisywanej jednostki napędowej niezbędna jest pompa paliwa, oleju i wody. Każda z nich charakteryzuje się określoną wytrzymałością. Niestety, nieprawidłowa eksploatacja może ją znacznie skrócić. Oczywiście wszystkie pompy można stosunkowo szybko wymienić na nowe, jednak należy pamiętać, że awaria jednej z nich unieruchamia cały silnik, a w konsekwencji maszynę. Co jeszcze może ulec usterce?

  • W każdym silniku znajdują się uszczelki, jednak niektóre z nich są szczególnie istotne. Niestety, z biegiem lat ich właściwości uszczelniające maleją, dlatego pojawiają się wycieki. Co do zasady, wszystkie wycieki powinniśmy usuwać, dlatego okresowa wymiana uszczelek jest konieczna. Na szczególną uwagę zasługuje uszczelnienie kolektorów dolotowych, uszczelka pod głowicą, a także uszczelnienie pokrywy zaworów.
  • Remont silników Cummins obejmuje także turbosprężarkę. Ten niezwykle ważny element jest odpowiedzialny za dostarczanie do jednostki napędowej powietrza pod ciśnieniem. Na skutek stopniowo zwiększających się luzów, spada stopień sprężania, dlatego niezbędna jest naprawa.

Mniej poważne usterki silników Cummins można usunąć na miejscu. Niestety, generalne remonty są praktycznie zawsze wykonane w siedzibie firmy świadczącej takie usługi.

Remont silników Cummins - dodatkowe informacje

Oczywiście zdarzają się również inne mniej lub bardziej poważne usterki, jednak jednostki napędowe Cummins mają opinię niezawodnych. Wynika to m.in. z obecności wysokogatunkowych materiałów użytych do produkcji, a także z nowoczesnych rozwiązań, które ograniczają ryzyko wystąpienia awarii do minimum. Nie zwalnia to jednak użytkowników z przestrzegania zaleceń producenta dotyczących m.in. wymiany płynów i części eksploatacyjnych. Im lepiej zadbamy o jednostkę napędową, tym dłużej nam posłuży.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy GK DIESEL SERVICE z Chocianowa.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry