Czy da się wypolerować porysowaną szybę – takie pytanie zadaje sobie wiele osób. Nic dziwnego: to dość popularny problem. Ale choć lepiej takiej sytuacji zapobiegać to czasem nie da się jej uniknąć. Okna czasem po prostu się rysują. Kiedy jednak wystarczy polerowanie szyby, a kiedy będzie konieczna jej wymiana?
Wymiana szyby to duży koszt
Gdy zostanie zarysowana szyba w samochodzie, to przy chęci jej wymiany będzie trzeba liczyć się z kosztem ok. 400-500 zł. Również ceny wymiany szkła w oknach mogą być wysokie. Nie ma więc co się dziwić, że wiele osób zaczyna ignorować problem lub zaczyna szukać innych rozwiązań. Wtedy właśnie zwykle pojawia się pytanie, czy da się wypolerować porysowaną szybę? Odpowiedź brzmi: zwykle owszem, da się! Ale nie zawsze.
Porysowana szyba – jak powstaje?
Często zarysowania na szybach powstają w sposób zupełnie przypadkowy. W przypadku szyb samochodowych, winnym może być na przykład kamień, który odbije się od kół jadącego z przodu samochodu. Czasem jednak pojawiają się przez warunki pogodowe lub zużytą wycieraczkę. W szybach okiennych zarysowania powstają często z winy właścicieli. Wystarczy zabrudzona ściereczka przy myciu okna i już pojawiają się rysy.
Jak zapobiegać rysom na szkle?
Aby nie musieć martwić się tym, czy porysowana szyba musi zostać wymieniona, warto przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim samochód najlepiej chować w garażu, jeśli tylko jest taka możliwość. Jeśli zaś nie ma do niego dostępu, a zapowiadane są ekstremalne warunki pogodowe, dobrze jest okryć czymś pojazd. W przypadku mycia okien i innych szklanych powierzchni należy zaś zachować jak największą delikatność. Należy korzystać z przeznaczonych do czyszczenia szyb produktów oraz wybierać jedynie miękkie szmatki, zwracając uwagę na ich zabrudzenie (wystarczy trochę piasku na szmatce, by ta zadziałała jak papier ścierny).
Czy da się wypolerować porysowaną szybę?
Jeśli po przejechaniu palcem po rysie da się ją wyczuć, jest prawdopodobnie za duża, aby wykonać samodzielnie polerowanie szyby. Nic nie uratuje też szyby z odpryskiem, czy takiej, która pękła. Niestety, w takiej sytuacji jedyną opcją jest wymiana uszkodzonej szyby.
W innym wypadku sprawdzić może się polerowanie szkła. Gdy rysa jest niewielka, można spróbować pozbyć się jej na własną rękę, nakładając na nią pastę do zębów i pocierając ją delikatną szmatką. Jeśli to jednak nie da żadnych efektów, konieczne będzie skorzystanie z usługi specjalisty.
W przypadku szyb samochodowych nie należy korzystać z wiertarki z nakładką. Może ona skutecznie uszkodzić szybę przez zbyt wysokie obroty, a to z kolei może znacznie ją osłabić i sprawić, że nie będzie spełniać swoich funkcji w ekstremalnych warunkach. Szyba może stać się mniej odporna na mróz oraz naprężenia. Jeśli chcemy samodzielnie wypolerować szybę samochodową, musimy się zaopatrzyć w maszynę polerską z regulacją obrotów.
Na czym polega polerowanie szyby?
Polerowanie szyby w warsztacie do tego przeznaczonym albo po prostu wykonywane przez specjalistę (np. w przypadku okien) to właściwie dwa główne etapy.
Pierwszym jest szlifowanie, które pozwala na wyrównanie rysy z pozostałą powierzchnią szkła. Przez to straci nieco na grubości, ale jest to niestety konieczne. Następnie szyba jest poddawana polerowaniu, dzięki czemu odzyskuje swój dawny połysk i przezroczystość. Jeśli nie mamy doświadczenia, nie należy tego wykonywać samodzielnie i lepiej zwrócić się po pomoc do specjalisty. Nieprofesjonalna próba polerowania może to doprowadzić do zniekształcenia obrazu widzianego przez szkło.
Polerowanie szyby jest zwykle znacznie tańsze, niż jej wymiana, bo ostateczny koszt to czasem 20-30% ceny wymiany szyby. Nic dziwnego, że wiele osób decyduje się właśnie na to rozwiązanie. Do polerowania szyb w warsztatach wykorzystywane są profesjonalne produkty, np. zawierające tlenek ceru. Cena często waha się pomiędzy 100 a 200 zł, ponieważ takie zadanie to co najmniej kilka godzin pracy. Polerowanie wymaga po prostu dużej cierpliwości.
Choć polerowanie szyby nie zawsze naprawi problem, warto wziąć pod uwagę tę opcję, nim podejmie się decyzje o jej wymianie. Dzięki temu można zaoszczędzić trochę pieniędzy bez znacznego uszczerbku na jakości szyby w oknie czy w samochodzie.