Aby samochodowa instalacja gazowa działała poprawnie, musimy ją, odpowiednio wyregulować. W przeciwnym razie samochód będzie zużywał, znacznie więcej paliwa niż powinien, a to spowoduje wzrost kosztów związanych z eksploatacją pojazdu. Ponadto, właściwe ustawienie parametrów zapewnia płynną jazdę i zapobiega wystąpieniu problemów z uruchamianiem silnika. O czym pamiętać kalibrując instalację gazową?
Kluczowym czynnikiem, który ma niebagatelny wpływ, na poprawne funkcjonowanie samochodowej instalacji gazowej jest właściwe oprogramowanie sterownika. Powinniśmy zwrócić uwagę na parametry, takie jak temperatura oraz ciśnienie gazu, przy których następuje zmiana paliwa, zasilającego silnik samochodu. Właściwy wybór tych parametrów pozwoli w pełni korzystać z możliwości instalacji gazowej.
Ze względu na fakt, że ustawienie sterownika nie należy do najprostszych czynności i wymaga specjalistycznych, urządzeń powinniśmy je powierzyć firmie, która wykonuje takie usługi. Jak zaznacza ekspert z firmy Auto Gaz Śląsk, samodzielna regulacja systemu nie jest możliwa bez odpowiednich urządzeń, a jeśli je posiadamy, to z pewnością zakończy się niepowodzeniem z powodu braku wiedzy o sposobie jej przeprowadzenia. Skutkiem niewłaściwego ustawienie parametrów sterownika będą problemy pojawiające się w codziennej eksploatacji samochodu.
Doświadczony mechanik zajmujący się regulacją instalacji gazowej doskonale wie, w jaki sposób wykonać to zadanie. Aby poprawnie wprowadzić ustawienia wymaganych parametrów, mechanik korzysta z programu komputerowego komunikującego się bezprzewodowo lub przewodowo ze sterownikiem. Zapewnia to kontrolę aktualnych parametrów pracy silnika oraz umożliwia ich korektę. Kalibracja instalacji gazowej powinna być poprzedzona analizą i usunięciem wszystkich ewentualnych błędów, które zakłócają prawidłową pracę silnika.
Specjaliści podkreślają, że zmiany ustawienia parametrów sterownika powinny być zweryfikowane podczas pracy silnika na biegu jałowym oraz wyższej prędkości obrotowej silnika, a także podczas jazdy próbnej. Jazda testowa zapewnia najlepszą ocenę funkcjonowania samochodowej instalacji gazowej, umożliwia kontrolę czasu wtrysku paliwa gazowego i porównanie go z czasem ustalanym przez sterownik benzynowy. Jeśli kalibracja została wykonana poprawnie, czas wtrysku benzyny powinien pozostać niezmienny pomimo przełączenia instalacji na gaz.
Chcąc właściwie wyregulować system, zwróćmy również uwagę na to, w jaki sposób pracuje regulator. Jeśli urządzenie to utrzymuje stałe ciśnienie podczas przyspieszania, możemy spać spokojnie. Jeżeli jednak występują spadki ciśnienia, oznacza to konieczność wymiany filtrów lub regulatora. Nie bez znaczenia pozostaje również sonda lambda, która jest czujnikiem kontrolującym skład mieszkanki powietrzno-paliwowej. Jak więc widzimy, kalibracja instalacji gazowej jest skomplikowanym procesem wymagającym szerokiej wiedzy i umiejętności.
© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone
Home | O nas | Reklama | Polityka prywatności | Kontakt