© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Które modele Jeepa powstały w Europie?

Jeep
 |  Redakcja  |  Transport i motoryzacja

Jeep to kultowa marka samochodów terenowych. Żeby dobrze oddać znaczenie tej marki i jej pozycję w świecie motoryzacji, można śmiało powiedzieć, że Jeep jest dla aut terenowych tym, czym nazwa Adidas dla obuwia sportowego. Stwierdzenie to odzwierciedla renomę tych aut terenowych, które cieszą się uznaniem zarówno w Stanach Zjednoczonych, gdzie rozpoczęła się historia Jeepa, jak i w Europie, gdzie produkowane są kolejne modele tej marki.

Krótka historia Jeepa

Pierwsze Jeepy weszły do użytku w Stanach Zjednoczonych za czasów II wojny światowej i znane były wtedy jako Willys MB. Cywilny wariant tego wojskowego modelu, produkowany przez firmę Willys-Overland, otrzymał nazwę Jeep CJ-2A. Jak dalej potoczyły się losy tej marki? W roku 1953 Willys kupił Kaiser, a w 1963 r. założona została spółka Kaiser Jeep. Ta 7 lat później stała się częścią koncernu American Motors Corporation. Następnie w roku 1987 AMC zostało kupione przez Chryslera, który wraz z firmą Daimler-Benz stworzył koncern Daimler-Chrysler. W 2007 roku niemiecki producent odsprzedał Chryslerowi swoje udziały.

Ważną datą w historii marki Jeep jest rok 2014, kiedy to nastąpiło połączenie koncernów Chrysler i Fiat. Utworzono w ten sposób Fiat Chrysler Automobiles, co dało pozytywny efekt w postaci rozwoju oferty produktowej wiodącej marki Jeep oraz większej dostępności i sprzedaży samochodów tej marki Europie.

Koncern FCA dąży do dynamicznego rozwoju marki samochodów Jeep. — Mówi ekspert z firmy ADF Auto, która jest największym autoryzowanym dealerem samochodów Fiat, Alfa Romeo, Jeep, Abarth i IVECO w południowo-zachodniej Polsce. – W ostatnich latach obserwujemy poszerzanie oferty o nowe, odświeżone i specjalne wersje niezwykle popularnych SUV’ów.

Kultowe modele w Europie

Mówiąc o Jeepach produkowanych w Europie, nie sposób nie wspomnieć o legendarnych modelach tej marki, które na Starym Kontynencie cieszą się niesłabnącą popularnością. Na szczególną uwagę zasługuje tu Jeep Grand Cherokee, który produkowany był w Austrii.

Jeśli chodzi o modele obecnie powstające na terenie Europy, to trzeba tu wspomnieć o Jeep Renegade. Ten niezwykle popularny SUV produkowany jest w znanym zakładzie Fiata w Melfi we Włoszech. Renegade, będący zarazem najmniejszym samochodem kultowej marki, którego nadwozie wzorowano na klasycznym Wranglerze, zdobył ogromne uznanie wśród europejskich klientów. To zgrabne auto na każde warunki o charakterystycznej stylistyce, której ważnym elementem jest przedni grill.

Kolejnym modelem, o którym trzeba w tym miejscu wspomnieć, jest Jeep Compass. Druga generacja tego auta, od 2016 r. produkowana podobnie jak Renegade m.in. we włoskim Melfi, stanowiła zastępstwo dla poprzednich generacji dwóch modeli, mianowicie Compassa i Patriota. Odświeżona wersja Compassa, stanowiąca połączenie włoskiego i amerykańskiego doświadczenia, to samochód, który doskonale radzi sobie w terenie i świetnie wygląda – wyglądem nawiązuje zresztą do Grand Cherokee.

W kolejnych latach można spodziewać się jeszcze większej ekspansji Jeepa w Europie i produkcji kolejnych modeli tej legendarnej marki.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry