© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czym jest carsharing i co warto o nim wiedzieć?

car sharing
 |  Redakcja  |  Transport i motoryzacja

Dostosowanie usług transportowych do zmieniających się potrzeb i preferencji kierowców to jedno z największych wyzwań, przed jakim na co dzień staje branża motoryzacyjna. Doskonałym tu przykładem jest carsharing, który w Polsce pojawił się kilka lat temu.

Carsharing – definicja

Carsharing jest specjalnym systemem, którego głównym założeniem jest wspólne użytkowanie samochodów udostępnianych kierowcom za określoną opłatą. Proste i przejrzyste zasady oraz uproszczone do niezbędnego minimum formalności to kluczowe przesłanki, jakimi kierują się firmy carsharingowe. Wyróżnia się minutowy oraz dobowy car sharing. Trójmiasto oraz inne największe ośrodki miejskie w Polsce to obszary działalności prowadzonej przez operatorów obsługujących floty w ramach omawianego systemu.

Carsharing – dla kogo?

Prezentowana usługa skierowana jest do wszystkich kierowców z ważnym prawem jazdy, którzy chcą korzystać z samochodu bez konieczności posiadania go na własność. Jak przekonują eksperci z firmy PANEK CarSharing, jest to świetna alternatywa dla publicznej komunikacji miejskiej, a jedno współdzielone auto jest w stanie zastąpić kilka prywatnych samochodów osobowych.

Carsharing – jak korzystać?

Każdy kierowca, który chce wynająć samochód na minuty, musi zainstalować na swoim telefonie aplikację wybranego operatora usługi i zarejestrować się w niej. Aplikacja jest niezbędna do tego, aby uzyskać informacje o wolnych autach oraz otworzyć pojazd i zakończyć najem. Wszystko jest obsługiwane z jej poziomu, włącznie z pobraniem opłaty za pokonany dystans. W przypadku carsharingu dobowego wygląda to nieco inaczej. W celu wynajęcia samochodu trzeba udać się do wypożyczalni i na miejscu załatwić formalności. Pod tym względem przypomina to tradycyjny wynajem długoterminowy. Zazwyczaj istnieje możliwość wcześniejszego zarezerwowania pojazdu online lub telefonicznie. Firmy carsharingowe dysponują w poszczególnych miastach swoimi strefami, gdzie następuje odbiór i zwrot samochodu. Zasady korzystania z usługi określają regulaminy operatorów.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry