Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak sprawdzić numer części samochodowej po VIN?

historia samochodu po VIN
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Przymierzasz się do zakupu używanego samochodu? Boisz się oszustów, którzy kłamią na portalach ogłoszeniowych, zachwalając przy tym bezwypadkowość i niewielki przebieg? Słusznie! Tylko jak sprawdzić, czy sprzedawca pisze prawdę? Dzisiaj poznasz darmową metodę na poznanie przeszłości samochodu, który chcesz kupić! Dowiesz się, czym jest numer VIN, a także gdzie i jak go sprawdzić.

Co to numer VIN?

To podstawowe pytanie, jakie zadaje sobie osoba chcąca poznać dotychczasową historię samochodu. Skrót pochodzi o anglojęzycznej nazwy Vehicle Identification Number. W polskim tłumaczeniu jest to Numer Identyfikacji Pojazdu. Potocznie nazywa się to VIN-em lub numerem podwozia. Numer ten nadaje producent, tak aby była możliwa jego późniejsza identyfikacja.

Numer ten jest dość długi, ma aż 17 znaków, są w nim zarówno cyfry, jak i litery. Każda z nich ma jakieś konkretne znacznie. Dla przykładu pierwsze 3 znaki są kodem producenta, zaś dziesiąty znak odpowiada rocznikowi produkcji. Ciekawostką jest to, że VIN nigdy nie ma liter "o" ani "i", z racji tego, że zapis tych liter w postaci drukowanej byłby łudząco podobny do cyfr "0" i "1". A kod ma być jednoznaczny, nie może wywoływać wątpliwości.

Gdzie znajduje się numer VIN?

Numer nadwozia jest umieszczony w trzech miejscach. Dwa z nich to tak zwane tabliczki znamionowe. Pierwsza jest u dołu szyby po stronie kierowcy. Druga, również po stronie kierowcy, jest w postaci naklejki na słupku - widać ją po otworzeniu drzwi. Numer VIN jest również wdrukowany w dowodzie rejestracyjnym. Dokładniej mówiąc, numer ten jest na pozycji E, to standard w większości europejskich państw. Przypominamy, że VIN ma 17 znaków, są tam litery i cyfry. Nie da się tego przeoczyć!

Warto wiedzieć, gdzie szukać numeru VIN. Przydatne jest to nawet podczas zamawiania części. Niektóre warsztaty samochodowe, w trosce o idealne dopasowanie części, importują części samochodowych po numerze VIN! Wtedy klient ma całkowitą pewność, że część jest idealnie dopasowana do jego pojazdu.

Jak sprawdzić historię samochodu po numerze VIN?

Najprościej jest wyszukać numer nadwozia w wyszukiwarce. To prosta metoda na wyłapanie wszelkich stron, na których ten samochód się pojawiał - będą to wszystkie ogłoszenia. Być może pojazd, jaki nas interesuje, nie jest tylko z drugiej ręki! Nie jest to zbyt istotna informacja, ale warto sprawdzić. W internecie jest też wiele stron, które udostępniają informacje o przeszłości samochodu. Są to takie kwestie jak "kręcenie licznika", zdarzenia drogowe, przeglądy techniczne.

Można się też dowiedzieć o tym, czy auto nie było kradzione. Wiele z tych informacji powinno być też opisanych w ogłoszeniu, które nas zainteresowało. Weryfikując zgodność tych danych, możemy w łatwy sposób ustalić, czy sprzedawca nie jest oszustem!

Zakup samochodu to zwykle nieco większy wydatek. Co więcej, od sprawności naszej maszyny zależeć będzie bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych. Dlatego tak ważne jest, aby nie kupować w worku i sprawdzać prawdomówność sprzedawcy. Nic jednak nie zastąpi osobistej wizyty u sprzedającego, oględzin, jazdy próbnej, a nawet wyjazdu samochodem do mechanika, który profesjonalnie oceni stan samochodu. Taka usługa może kosztować kilkaset złotych, ale znacząco poprawi nasze bezpieczeństwo.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z autocaros.pl