Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Skrzyniopalety - czym są i do czego służą?

Skrzyniopalety
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Skrzyniopalety, stanowiące fundament wielu procesów logistycznych, to rodzaj opakowań transportowych łączących w sobie jednocześnie cechy skrzyń oraz palet. Są one doskonałą alternatywą dla innych rodzajów pojemników do przechowywania i transportowania ładunków. Czym są, gdzie mogą być stosowane i z jakich materiałów powstają skrzyniopalety? Wyjaśniamy!

Skrzyniopalety, stanowiące fundament wielu procesów logistycznych, to rodzaj opakowań transportowych łączących w sobie jednocześnie cechy skrzyń oraz palet. Są one doskonałą alternatywą dla innych rodzajów pojemników do przechowywania i transportowania ładunków. Czym są, gdzie mogą być stosowane i z jakich materiałów powstają skrzyniopalety? Wyjaśniamy!

Czym są skrzyniopalety?

Magazynowanie i przewożenie towarów wymaga specjalnych środków, których celem jest zabezpieczenie produktów. Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań są skrzyniopalety dostępne w różnych rozmiarach.

Skrzyniopalety mają wiele zalet. Cenione są z uwagi na uniwersalny charakter - mogą bowiem przechowywać różnego rodzaju towary oraz możliwość wielokrotnego użytku, co czyni je przyjaznymi dla środowiska. Służą utrzymaniu porządku w magazynach i oddzieleniu od siebie rożnych produktów w przesyłkach. Dzięki możliwości układania w stosy pomagają zaoszczędzić cenne miejsce w magazynie lub kontenerze wysyłkowym.

Znacznie usprawniają też proces załadunku i rozładunku - wózek widłowy może podnosić skrzyniopalety i je przenosić. Dodatkowo, takiego rodzaju skrzynie cechują się stosunkowo niewielką wagą, porównując je z tradycyjnymi rozwiązaniami transportowymi. Brak konieczności przenoszenia skrzyń jedna po drugiej oraz szybkie ich ściąganie ogranicza też koszt pracy - do obsługi wystarczy jeden pracownik korzystający z wózka widłowego. Co nie bez znaczenia, skrzyniopalety są odporne na warunki atmosferyczne i nie ulegają zniekształceniom, dzięki czemu tak skutecznie chronią towar przed wszelkimi rodzaju uszkodzeniami. Bez obaw można wykorzystywać je również w chłodniach.

skrzynyniopalety

W jakich branżach skrzyniopalety znajdują zastosowanie?

Praktyczne i wytrzymałe skrzyniopalety to idealny sposób na wydajne i bezpieczne przechowywanie i transportowanie rozmaitych towarów. Dzięki swoim unikalnym cechom, znajdują one szerokie zastosowanie w wielu branżach. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane zarówno w większych powierzchniowo magazynach lub halach wielkich firm produkcyjnych, jak i w małych warsztatach czy przedsiębiorstwach handlowo-usługowych.

Skrzyniopalety są niezastąpione również przy produktach spożywczych - owocach, warzywach, mięsie i rybach, a także przy różnych materiałach sypkich, takich jak kasze czy ziarna. Jednak mogą być one wykorzystywane do magazynowania i transportowania nawet najbardziej nietypowych produktów. Sporą zaletą jest też łatwość czyszczenia pojemników. Z uwago na różne potrzeby branż, skrzyniopalety dobierane są do danego rodzaju działalności.

Może Cię zainteresować: Skrzyniopalety – zastosowanie w branży przemysłowej

Z czego tworzy się skrzyniopalety i jakie ma to znaczenie?

Skrzyniopalety można podzielić ze względu na rodzaj tworzywa, z jakiego zostały wykonane. Wyróżnić możemy przede wszystkim skrzyniopalety plastikowe i metalowe - przyjrzyjmy się im nieco bliżej. Skrzyniopalety plastikowe to pojemniki z pokrywą lub bez, składane lub nie, służące do przechowywania narzędzi, części montażowych oraz innych materiałów niezbędnych w zakładzie producenckim.

Odporne na otarcia i pęknięcia, będą też przydatne podczas magazynowania i transportowania artykułów spożywczych. Skrzyniopalety metalowe, wykonane z odpornych stopów metalu, są natomiast najbardziej wytrzymałe, za sprawą czego doskonale nadają się do transportu towarów podatnych na uszkodzenia. Przechowuje się w nich części, półprodukty i gotowe towary. Skrzynie i kontenery z metalu mogą być wyposażone w specjalne uchwyty i płozy, które ułatwiają przenoszenie i składowanie.

Najpopularniejsze wymiary skrzyniopalet

Skrzyniopalety plastikowe i metalowe produkowane są w różnych rozmiarach. W ofercie producentów wyposażenia dla zakładów, warsztatów i fabryk znaleźć można skrzynie w wielu wariantach długości, szerokości i głębokości. Taki wybór pozwala na idealne dopasowanie skrzyniopalety do jej zawartości, a w efekcie utrzymanie w niej porządku i właściwe zabezpieczenie towaru. Właściwie dobrane pod kątem rozmiarów skrzynie można z łatwością układać w stosy, co pozwala zmaksymalizować przestrzeń do przechowywania. Skrzyniopalety wykonywane mogą być w wymiarach dostosowanych do potrzeb indywidualnych klienta. Producenci pojemników oferują bowiem możliwość produkcji skrzyniopalet w niestandardowych rozmiarach.