Konsolidacja i dekonsolidacja ładunku - czym jest i kiedy ma miejsce?
Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda transport Twojego zamówienia z USA albo w którym momencie przesyłka może się zagubić bądź zostać pomylona z inną, to warto dowiedzieć się, czym jest dekonsolidacja ładunku. Wiedza ta przyda się również wtedy, kiedy to Ty nadajesz różnego rodzaju przesyłki za ocean.
Transport to szeroki i ciekawy temat, bowiem mamy różne środki transportu, które dzielimy w zależności od tego, gdzie odbywa się cały proces - czy jest to ląd, woda czy powietrze - jak również, czego proces dotyczy - czy są to towary spożywcze, przemysłowe, niebezpieczne, czy ładunek innego rodzaju. Od tego co transportujemy, skąd i dokąd i w jakim czasie, zależeć będzie to, w jaki sposób dana operacja przebiegnie. Jednak równie ważną kwestią jest to, ile tego ładunku właściwie będzie. Dlaczego? Tu pojawia się temat tego artykułu.
Dekonsolidacja - co to jest?
Właściwie powinniśmy zacząć od tego, czym jest konsolidacja, czym jest spowodowana, i kiedy ma miejsce. Wyobraźmy sobie, że mamy ładunek, który zajmuje naprawdę niewiele miejsca. Na przykład jedną paletę. Jednak przetransportować możemy go jedynie drogą morską. Czy w takim razie opłaca się wynająć jeden kontener? Oczywiście, że nie. Natomiast takich ładunków jak nasz w podobnym czasie można znaleźć więcej. Dlaczego więc nie poukładać ich wszystkich w jednym kontenerze, dzięki czemu płacimy jedynie za wynajem części przestrzeni? Taka mechanika nosi miano transportu drobnicowego, a konsolidacja to proces łączenia tych niewielkich ładunków w taki sposób, by były transportowane w jednym kontenerze.
Dekonsolidacja ładunku
Kiedy kontener ładuje się wieloma różnymi rodzajami ładunków, z których każdy ma trafić do innego odbiorcy, potrzebny jest proces, który umożliwi ich prawidłowy podział po konsolidacji. Towar w niewielkiej ilości nazywa się niepełnokontenerowym (LCL - Less than Container Load) lub jako drobnicę. Transportuje się go jednak w dokładnie tych samych kontenerach, których używa się do przesyłek pełnokontenerowych. Dlatego po otwarciu kontenera w punkcie docelowym, obsługa musi wiedzieć, jak przeprowadzić dekonsolidację ładunku, żeby prawidłowo rozdzielić przesyłki według odbiorców. Dlatego, kiedy przeprowadzana jest dekonsolidacja ładunku, tak istotne są listy przewozowe i zbiorcza lista ładunkowa, która umożliwia identyfikację określonych partii. Jej nadawcą jest spedytor, który konsoliduje towar, a odbiorcą ten, który dekonsoliduje. Dzięki temu nie dochodzi do pomylenia ładunku czy niewłaściwego rozdysponowania towaru.
Dekonsolidacja i konsolidacja ładunków - Warszawa
Trans-Tok jest firmą logistyczną, której historia sięga drugiej połowy lat '90. Przez lata konsekwentnie poszerzała zakres swoich usług i dzisiaj oferuje wysokiej jakości działania w zakresie logistyki kontraktowej. To nie tylko transport towarów, ale również wszelkie działania magazynowe, wśród których znajduje się również konsolidacja przesyłek przeznaczonych do transportu drobnicowego. Jednak Trans-Tok to nie tylko konsolidacja i dekonsolidacja, logistyka kontraktowa to również rozmaite działania związane z konfekcjonowaniem produktów, jak również co-packing. Jeśli prowadzisz sklep e-commerce i część asortymentu sprowadzasz lub wysyłasz do innych krajów, zdecydowanie się na rodzimego operatora logistycznego jest korzystnym rozwiązaniem, bowiem wszelkie formalności są załatwiane przez pracowników. Dzięki temu nie ma mowy o tym, że towar zostanie niepoprawnie załadowany i konsolidowany w celu transportu drobnicowego.