Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Długoterminowy wynajem auta. Co trzeba o nim wiedzieć?

Długoterminowy wynajem samochodu
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Szybka utrata wartości, problemy z odsprzedażą za satysfakcjonującą cenę czy kosztowne serwisowanie w ASO – to tylko niektóre z problemów związanych z zakupem nowego auta. Chcąc ich uniknąć, warto rozważyć inne opcje finansowania. Jednym z nich jest wynajem długoterminowy.

Sprawdza się on zarówno w przypadku klientów indywidualnych, jak i firm – w tym korzystających z większej floty. Czym jednak wynajem długoterminowy różni się od leasingu, do którego często jest porównywany? Na czym konkretnie polega to rozwiązanie? Dlaczego warto się na nie zdecydować? Czy ma on jakieś wady? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Długoterminowy wynajem samochodu. Na czym polega? Czym różni się od leasingu?

Wynajem długoterminowy od klasycznych usług świadczonych przez wypożyczalnie samochodów różni się przede wszystkim czasem obowiązywania umowy. W zależności od firmy oraz warunków konkretnej umowy, może on wynieść od jednego roku do czterech lat. Płatności za wynajem długoterminowy realizowane są w formie miesięcznego abonamentu. Obejmuje on nie tylko koszt udostępnienia samochodu, ale też ubezpieczenie oraz koszty serwisowania i przeglądów.

Specyfika długoterminowego wynajmu samochodu sprawia, że ten bywa porównywany z leasingiem. Oba rozwiązania różnią się jednak od siebie. Do najważniejszych różnic należy zaliczyć:

  • wpłatę wstępnej – w przypadku leasingu jest ona obowiązkowa, zaś przy wynajmie długoterminowym ona nie obowiązuje. Niektóre firmy wypożyczenie auta uzależniają jednak od opłacenia kaucji;

  • koszty serwisowania i ubezpieczenia – spoczywają one na leasingobiorcy. Wynajmując auto długoterminowo, nie musimy natomiast ich opłacać, często otrzymując także auto zastępcze w przypadku awarii;

  • możliwość wykupienia samochodu – jeśli taka opcja jest dostępna w przypadku wynajmu długoterminowego, klient musi zapłacić jego rynkową wartość. Leasingobiorcy mają zaś szansę odkupienia pojazdów w bardzo preferencyjnej cenie;

  • możliwość ingerencji – leasingobiorca może w dowolny sposób zarządzać samochodem, natomiast klienci wypożyczalni powinni zwrócić go w taki stanie, w jakim otrzymali;

  • koszty – ze względu na zapewnienie serwisowania oraz ubezpieczenie samochodu, wynajem długoterminowy wiąże się z wyższą miesięczną opłatą.

Wynajem długoterminowy auta. Zalety i wady. O jakich ograniczeniach trzeba pamiętać?

Wynajem długoterminowy może okazać się doskonałą alternatywą dla leasingu. Za wyborem tego rozwiązania przemawia przede wszystkim:

  • oszczędność – mimo wyższej raty, wynajem długoterminowy może być tańszy od leasingu, co koszty eksploatacji sprowadzają się tylko do niej oraz zakupu paliwa. Nie musimy zaś wykupywać OC czy innych polis, płacić za zmianę ogumienia, serwisowanie i przeglądy. Brak obowiązku uiszczenia wpłaty wstępnej sprawia też, że to rozwiązanie jest dostępne również dla klientów nieposiadających wystarczających środków;

  • wygoda – klient wypożyczalni może skupić się wyłącznie na korzystaniu z auta, bo za kontakty z ubezpieczycielami czy serwisami odpowiada strona udostępniająca samochód. W razie wykluczenia auta z użytku, otrzyma on auto zastępcze.

Wynajem długoterminowy nie jest jednak pozbawiony wad. Najistotniejsze to na pewno brak możliwości wykupu auta na preferencyjnych warunkach oraz wprowadzenia modyfikacji.

Wynajem długoterminowy samochodu. Kiedy warto wybrać to rozwiązanie?

Wynajem długoterminowy w Warszawie i pozostałych miastach cieszy się coraz większą popularnością. Jego specyfika sprawia, że może on być wybrany tak przez firmy (nawet te korzystające z flot pojazdów), jak i klientów indywidualnych. Na taki krok warto zdecydować się przede wszystkim jeśli zależy nam na wygodzie lub braku wpłaty wstępnej. Musimy jednak pogodzić się z nieco większymi comiesięcznymi opłatami oraz brakiem możliwości odkupienia auta w niższej cenie.