© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czym kierować się podczas wyboru opon ciężarowych?

opony ciężarowe
 |  Redakcja  |  Transport i motoryzacja

Właściwy dobór opon ciężarowych ma ogromne znaczenie w kontekście specyfiki pojazdów, w jakich są montowane. Duże gabaryty oraz wysoki tonaż wymagają zastosowania opon o ściśle określonych parametrach. Aby ułatwić Ci wybór, przygotowaliśmy artykuł, w którym odpowiemy na pytania: Jakie oznaczenia znajdują się na oponach ciężarowych? Jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze opon ciężarowych? Przygotowane przez nas informacje z pewnością pomogą Ci w wyborze dobrej jakości opon, idealnie dopasowanych do specyfikacji Twojego auta.

Jakie oznaczenia znajdują się na oponach ciężarowych?

Opony w samochodzie ciężarowym montowane na różnych osiach cechują się charakterystycznym bieżnikiem. W autach osobowych wszystkie 4 opony mają identyczny bieżnik. Auta ciężarowe na osi napędowej mają charakterystyczną kostkę, która różni się od struktury bieżnika na pozostałych osiach. Opony montowane na osi napędowej najczęściej występują z oznaczeniem D (Drive). W przypadku opon montowanych na osi prowadzącej producenci stosują oznaczenie F lub S (Front). Opony montowane na przyczepach bądź naczepach mają oznaczenie T (Trailer).

Kupując opony do auta ciężarowego, powinieneś także zwrócić uwagę na tzw. indeks nośności. Oznacza on ciężar, jaki dana opona musi wytrzymać. Analogiczne oznaczenie występuje w autach osobowych. Wybierając opony, musisz kierować się zasadą, aby ich sumaryczna nośność była wyższa od dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu. Zastosowanie niższego indeksu nośności może prowadzić do szybszego zużywania się opon. Poza tym istnieje także ryzyko „wystrzału” opony w czasie jazdy, co stwarza bezpośrednie zagrożenie dla kierowcy oraz pozostałych uczestników ruchu.

Jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze opon ciężarowych?

Podczas wyboru opon ciężarowych powinieneś wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Wśród nich warto wymienić:

  • budowę opony,
  • rozmiary opony,
  • DOT,
  • specyfikację pojazdu,
  • rodzaj pokonywanych tras.

Jeśli chodzi o budowę, to powinieneś postawić na opony radialne. Ten typ konstrukcji powoduje, że opona ma mniejszy poślizg i mniej się nagrzewa w trakcie pracy. Ponadto opona radialna wykazuje dłuższą żywotność, jest bardziej elastyczna i cechuje się lepszą nośnością. Opony diagonalne są wykorzystywane jedynie w pojazdach rolniczych i przemysłowych.

Dobierając opony do pojazdu bezwzględnie powinieneś przestrzegać zaleceń producenta jeśli chodzi o rozmiary. Szerokość, profil i średnica opony muszą być zgodne ze wskazaniami producenta auta. Warto zaznaczyć, że do danego modelu pojazdu pasuje zazwyczaj kilka rozmiarów opon.

Przy zakupie powinieneś też zwrócić uwagę na DOT, czyli datę produkcji opony. Najczęściej ma ona formę czterech cyfr. Dwie pierwsze oznaczają tydzień a dwie kolejne rok produkcji.

Dostępne na rynku opony ciężarowe można podzielić na 3 klasy – budżetową, średnią i premium. Wybór konkretnego segmentu powinieneś uzależnić od rodzaju auta i sposobu jego użytkowania. Podczas zakupu weź pod uwagę rodzaj i moc pojazdu, warunki, w jakich najczęściej jeździsz (autostrady, drogi regionalne) oraz długość tras. Bardzo ważnym czynnikiem jest także rodzaj pokonywanych tras. Zastanów się, czy wykorzystujesz pojazd w transporcie regionalnym, czy dalekobieżnym. A może Twój samochód będzie pracował w warunkach terenowych lub drogowo-terenowych. Te wszystkie czynniki mają wpływ na wybór opon.

Jeśli szukasz sprawdzonego dostawcy opon do aut ciężarowych, to powinieneś odwiedzić sklep autos.com.pl. Znajdziesz tam szeroki asortyment opon oraz innych podzespołów dedykowanych do samochodów ciężarowych.

fot. materiały prasowe
BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry