© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Aktywna antykorozja samochodu. Na czym to polega?

antykorozja samochodu
 |  Redakcja  |  Transport i motoryzacja

W przypadku korozji lepiej zapobiegać niż usuwać skutki. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie antykorozyjne każdego, nawet nowego samochodu. Choć nowe pojazdy posiadają ochronną warstwę zabezpieczającą przed rdzą, z czasem ulega ona procesom starzenia, a tym samym przestaje być skuteczna. Wówczas z pomocą mogą przyjść preparaty, które cechują się aktywną antykorozją. Na czym to polega?

Działanie tradycyjnych preparatów zabezpieczających przed rdzą

W jaki sposób działa większość preparatów antykorozyjnych? Zazwyczaj ich główną zasadą działania jest ochrona metalowych elementów nadwozia i podwozia przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych. Działają osłonowo – a więc zapobiegają pojawieniu się rdzy, tworząc utwardzoną warstwę na powierzchni, na której zostały zaaplikowane. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne. W niewielkich szczelinach, profilach zamkniętych i szwach może gromadzić się woda. Pokrycie tych wszystkich miejsc środkiem antykorozyjnym może sprawić, że woda zostanie zamknięta w środku, a tym samym będzie oddziaływać na metal, z którym bezpośrednio się styka. Jednocześnie do tego miejsca nie dotrze preparat, który tym samym nie będzie spełniał swojej podstawowej funkcji. To oczywiście znaczne uproszczenie, jednak umożliwia porównanie z preparatami, które cechują się aktywną ochroną antykorozyjną.

Aktywna praca preparatu antykorozyjnego

W celu skutecznego zabezpieczenia antykorozyjnego samochodu konieczne jest wyparcie wody, która może znajdować się w szczelinach. Takie właściwości posiadają preparaty antykorozyjne działające aktywnie, które emulgują z wodą, a tym samym wypierają ją na powierzchnię. Wówczas w miejscu wody mogą znaleźć się inhibitory antykorozyjne, które będą działać bezpośrednio na metal, reagując z tlenkiem żelaza. Jednocześnie preparat aktywny zachowuje półpłynny stan skupienia, nie zamarzając nawet pod wpływem niskich temperatur. Dzięki zastosowaniu lekkich olejów nie zmywa się pod wpływem wody oraz posiada właściwości smarne. Aktywna antykorozja działa nawet w samochodach starszych, przemieszczając się oraz wnikając zarówno w istniejące, jak i pojawiające się mikropory i szczeliny. Nie tylko izoluje od wody tworząc ochronną warstwę, ale również wstrzymuje lub zapobiega pojawianiu się reakcji utleniania, czyli właśnie korozji.

Zabezpieczenie antykorozyjne i właściwości czyszczące oraz smarne

Preparatami, który oferują aktywną antykorozję są RUST STOP A i RUST STOP B firmy Rust Check Poland. Obydwa, oprócz właściwości antykorozyjnych posiadają również inne cechy. Oczywiście zabezpieczają przed pojawieniem się ognisk rdzy, a w przypadku już istniejących zapobiegają ich dalszemu rozprzestrzenianiu się, tworząc warstwę ochronną. Emulgują z wodą wypierając ją ze wszystkich szczelin oraz tworzą powłokę chroniącą przed wilgocią. Dzięki właściwościom penetrującym docierają do każdego zakamarka, dzięki czemu można je stosować także na styki, wnętrza drzwi i zamków.

Właściwości czyszczące oraz wypierające wodę sprawiają, że zaaplikowanie preparatu na styki ułatwia przewodzenie prądu elektrycznego. W przypadku silników sterujących pracą szyb lub mechanizmów zamków smaruje i nawilża, dzięki czemu poprawia się ich praca, a mechanizmy nie zamarzają nawet podczas mrozów. Przy zastosowaniu na śruby, bolce i sworznie eliminuje problem stuków i pisków, pozwala na uniknięcie zapieczenia i zablokowania tych elementów, a także poprawia ogólną jakość podwozia, uszczelek i systemów mocowań.

Dlaczego warto zdecydować się na aktywną antykorozję?

Biorąc pod uwagę wszystkie właściwości chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że wybór preparatu antykorozyjnego o aktywnych właściwościach jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Warto jednak dodać, dlaczego zabezpieczenie auta przed korozją jest tak istotne. Widoczne ogniska rdzy mogą być efektem zniszczeń, które zaszły głębiej, uszkadzając ważne elementy pojazdu. Rdzewienie spawów i zgrzewów może mieć wpływ na bezpieczeństwo pojazdu. A widoczne rude naloty są problemem również estetycznym – co ma szczególne znaczenie, jeśli samochód postanowimy sprzedać. Dlatego lepiej zapobiegać pojawieniu się rdzy, jeszcze zanim będzie widoczna. Zwłaszcza że naprawa uszkodzonych przez korozję elementów może być niezwykle kosztowna, a nawet nieopłacalna.

 

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry