Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Operator wózka widłowego - jak zdobyć kwalifikacje?

Operator wózka widłowego
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Aby móc pracować jako operator wózka widłowego należy zdobyć odpowiednie uprawnienia. Oznacza to, że każda osoba musi przejść zarówno kurs teoretyczny, jak i praktyczny. Następnie cały kurs jest zakończony państwowym egzaminem, który również składa się z dwóch części. Przyszły operator zdobywa cenną wiedzę dotyczącą nie tylko funkcjonowania pojazdu, ale przede wszystkim zasad bezpieczeństwa. Ponadto poznaje najważniejsze części zamienne do wózków widłowych i inne praktyczne informacje, które z pewnością przydadzą się w przyszłej pracy.

Egzamin na operatora wózka widłowego - jakie warunki trzeba spełnić?

Przede wszystkim, osoby które podchodzą do egzaminu muszą mieć ukończone 18 lat. Kolejnym wymogiem są badania lekarskie, podczas których lekarz orzeka czy w przypadku danego kandydata istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do wykonywania pracy w charakterze operatora wózka widłowego. Co jeszcze jest wymagane?

  • Oczywiście zaświadczenie o odbyciu kursu w formie specjalnego świadectwa, które potwierdza kwalifikację danej osoby.
  • W przypadku gdy będziemy poruszać się wózkiem widłowym po drogach publicznych, należy również posiadać odpowiednie prawo jazdy. Jednak gdy obszar naszej pracy będzie zawężony wyłączone do hali magazynowej, wówczas prawo jazdy nie jest konieczne.
  • Niezbędne będzie imienne pozwolenia na kierowanie wózkiem w danym magazynie.

Cały kurs i przygotowanie do egzaminu nie są długie, jednak wszystko zależy od dyspozycyjności kandydata. Najczęściej przyszli operatorzy potrzebują na ukończenie kursu około tygodnia, jednak w niektórych przypadkach całość trwa nieco dłużej. Nauka procedur bezpieczeństwa i tego jakie są części zamienne do wózków widłowych może potrwać nawet kilka dni.

Rodzaje uprawnień

  • III WJO, czyli wózki jezdniowe podnośnikowe ręcznie prowadzone i zdalnie sterowane to stosunkowo rzadko wybierane uprawnienie. Ich właściciele mogą pracować z wykorzystaniem pojazdów o dowolnym napędzie i wysokości podnoszenia, jedynym ograniczeniem jest sposób sterowania wózkiem.
  • II WJO, czyli wózki jezdniowe podnośnikowe z wyłączeniem tak zwanych specjalizowanych pojazdów to najczęściej wybierane uprawnienie, które jednocześnie daje najwięcej możliwości.

Istnieją również innego rodzaju uprawnienie przeznaczone do specjalnego typu pojazdów, jednak ich popularność jest ograniczona. W trakcie wszystkich kursów przyszli operatorzy poznają sposób funkcjonowania sprzętu i najważniejsze części zamienne do wózków widłowych. Ich regularna wymiana znacząco wydłuża żywotność pojazdu i przede wszystkim podnosi poziom bezpieczeństwa.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Szydłowski Logistyka Sp. z o. o. z Lubonia.