Mitsubishi Heavy Industries – historia marki

03 wrzesień 2020

Mitsubishi to popularna na całym świecie firma pochodząca z Japonii. Najbardziej znana jest ze swoich samochodów, jednak zakres działalności marki jest znacznie szerszy. Pod marką Mitsubishi działa producent automatyki przemysłowej, wytwórnia lotnicza, zakłady zbrojeniowe i największe na świecie zakłady chemiczne. Firma posiada także bank, przemysł telekomunikacyjny i przemysł farmaceutyczny oraz huty i stocznie. Konglomerat ma również udziały w firmie Nikon, która produkuje sprzęt fotograficzny oraz Verbatim, która zajmuje się produkcją oprogramowania komputerowego i nośników pamięci. Czym jeszcze zajmuje się Mitsubishi?

Nazwa firmy i historia

Firma Mitsubishi została założona w 1870 roku przez Yatarō Iwasakiego. Początkowo było to przedsiębiorstwo transportowe, które zajmowało się żeglugą morską i dysponowało trzema parowcami. Pierwszą nazwą firmy było Tsukumo. W 1874 roku firma zmieniła się w Mitsubishi i przeniosła siedzibę do Tokio. W tym czasie działalność przedsiębiorstwa poszerzyła się o kopalnie węgla i miedzi, stocznię remontową oraz usługi pocztowe. Wówczas Mitsubishi stworzyło pierwsze regularne połączenie żeglugowe z Szanghajem. Z czasem firma Mitsubishi rozszerzała swoją działalność od międzynarodowego handlu po usługi bankowe, optyczne, projektowe, budowę samolotów oraz produkcję części zamiennych do samochodów.

Nazwa i logo firmy to trzy diamenty. Ich znaczenie jest jednak głębsze i łączy ze sobą kilka elementów. Nazwa składa się z dwóch członów: mitsu, czyli trzy oraz hishi (bishi), które oznacza orzech wodny. Od kształtu liści tej rośliny, który przypomina romb lub diament, zaczerpnięto pomysł na logo. Ponadto, logo to połączenie dwóch herbów rodowych: twórcy firmy Yatarō Iwasakiego, czyli trzech nałożonych na siebie rombów oraz pierwszego pracodawcy hanu Tosa, czyli trzech liści dębu. Oba te herby łączą się w jedno i układają w kształt obecnego znaku firmy.

Przemysł samochodowy

Pierwszy samochód Mitsubishi nazwany Model A został wyprodukowany w 1917 roku. Wyprodukowano jednak jedynie 22 sztuki tego modelu. Rok później marka zajęła się produkcją samochodów ciężarowych, które nazwano T1 oraz autobusów Fuso B46. Z kolei w 1931 roku Mitsubishi zaprojektowało pierwszy silnik wysokoprężny o mocy 70 KM. W 1934 roku silnik ten umieszczono w samochodzie Pajero PX33 wyposażonym w napęd na cztery koła. Model ten jednak nigdy nie trafił do produkcji seryjnej.

W okresie wojennym koncern zajął się produkcją samolotów i podzielił się na ponad 100 małych firm, z których niewiele ma coś wspólnego z przemysłem motoryzacyjnym. Po wojnie marka skupiła się głównie na produkcji pojazdów użytkowych. Powrót do motoryzacji nastąpił na przełomie lat 50 i 60 XX wieku. W 1951 roku Mitsubishi nawiązało współpracę z Willysem i zaczęto produkować Jeppy. Dwa lata później Mitsubishi stało się jedynym licencjonowanym producentów tych aut terenowych.

W 1970 roku dział zaczął działać pod szyldem Mitsubishi Motors Corporation, który zajmuje się produkowaniem samochodów oraz części zamiennych. Tym samym trzy lata później firma rozszerzyła swoją działalność i trafiła do Europy, gdzie największą popularnością cieszył się model Lancer. Przez kryzys naftowy, Mitsubishi stało się popularne w Stanach Zjednoczonych. Wówczas było tam największe zapotrzebowanie na małe i oszczędne auta osobowe.

Silniki Mitsubishi

Mitsubishi to nie tylko samochody. Mitsubishi Heavy Industries to producent silników do zastosowań morskich oraz przemysłowych w zakresie od 3,5 do 3700 kW. Silniki morskie wykorzystuje się jako napęd główny lub zasilanie pomocnicze w rybołówstwie, transporcie, żegludze śródlądowej i przybrzeżnej, sprzęcie do pogłębiania, szybkich łodziach patrolowych oraz statkach pasażerskich, promach i statkach wycieczkowych.

Wszystkie modele silników morskich są certyfikowane przez większość morskich towarzystw klasyfikacyjnych. Silniki przemysłowe Mitsubishi powszechnie wykorzystuje się w szerokiej gamie produktów: agregatach prądotwórczych, pompowych i sprężarkach oraz napędach maszyn do prac ziemnych, wózkach widłowych i wielu innych.

Więcej na temat Mitsubishi Heavy Industries znajdziesz na www.bthfast.pl.

 

Zapisz się do naszego Newslettera

Home | O nas | Reklama | Kontakt