© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czy warto zamontować klimatyzację postojową w samochodzie?

klimatyzacja postojowa
 |  Redakcja  |  Transport i motoryzacja

Rozwój technologii i zmiana trybu życia sprawiły, że każdy człowiek coraz więcej czasu poświęca na przemieszczanie się. Z tego tytułu bardzo ważną rolę zaczyna odgrywać komfort podróżowania. Dlatego producenci samochodów wyposażają je w klimatyzację. Użytkownik może mieć także możliwość zainwestowania w klimatyzację postojową, której popularność ciągle wzrasta.

Co to jest klimatyzacja postojowa?

Powyższy termin jest bardzo często spotykany w branży transportowej. Inwestycja w klimatyzację postojową wymaga sporych nakładów finansowych w podczas kupna i montażu, jednak firmy dostrzegają korzyści z tym związane. Jeśli samochód obsługuje dalekie trasy, koszty instalacji tego systemu zwracają się już po roku użytkowania.

Aby klimatyzacja postojowa działała prawidłowo, należy zapewnić w kabinie zamknięty obieg powietrza. Tylko wtedy dobiera wszystkie parametry tak, by zapewnić kierowcy żądaną temperaturę, szczególnie podczas pauzy. Klimatyzator jest odpowiedzią na przepisy, zakazujące postoju z włączonym silnikiem.

Istnieją dwa rodzaje klimatyzatorów: sprężarkowy i wodny, który jest lepszym rozwiązaniem, ponieważ jego działanie powoduje obniżenie temperatury, przy jednoczesnym zachowaniu panującej wilgotności, jednak jego praca zależy od klimatu na zewnątrz. Im bardziej sucho, tym skuteczniejsza jego praca.

Dlaczego to jest dobra inwestycja?

Klimatyzator postojowy jest idealnym rozwiązaniem z wielu względów. Po pierwsze, regulacje prawne zabraniają odbierania pauzy przy włączonym silniku. Kierowcy niestosujący się do przepisów, narażają się na otrzymanie wysokich mandatów a także mogą ściągnąć kontrole na przedsiębiorstwo, w którym są zatrudnieni. Kolejnym czynnikiem przemawiającym za inwestycją w ten system jest dobry wpływ na środowisko, dzięki pracy niezależnie od silnika. Dzięki klimatyzacji postojowej kierowca zdecydowanie lepiej wypoczywa, ponieważ nie jest narażony na hałas, jak w przypadku zwykłej klimatyzacji.

Nie dochodzi do zużywania się jednostki napędowej, której żywotność skraca się, gdy pracuje podczas postoju. Silnik pracujący w taki sposób pochłania duże ilości oleju napędowego. Wyliczenia dowodzą, że pojazd, który nie jest wyposażony w klimatyzację postojową, może wygenerować aż do 10 tysięcy złotych strat. Korzystanie z tradycyjnej klimatyzacji powoduje szybsze zużycie filtra cząstek stałych, który bardzo szybko się zapycha i zużywa, gdy samochód pracuje na wolnych obrotach lub na biegu jałowym.

Jak zwiększyć efektywność klimatyzatora?

Działanie klimatyzacji postojowej opiera się na kilku fundamentalnych zasadach. Z pewnością nie można otwierać ani okien, ani szyberdachu, ponieważ najefektywniejsza praca odbywa się, gdy obieg powietrza jest zamknięty. Tylko wtedy wszystkie czujniki prawidłowo funkcjonują i dobierają parametry chłodzenia odpowiadające panującym warunkom. Warto także zasłonić firany w kabinie. Powietrze o żądanej temperaturze będzie wtedy krążyć tylko w tej części kabiny, w której obecnie przebywa kierowca. Jeśli samochód wyposażony jest w rolety, także należy je zasunąć, o ile warunki jazdy na to pozwalają.

  Tekst powstał we współpracy z eberspaecher.pl/

 

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry