Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Dlaczego transport wodny jest tańszy od transportu lądowego?

transport wodny
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Dziś, w dobie postępującej globalizacji i coraz węższej specjalizacji produkcji, każdy szuka możliwie najefektywniejszego transportu. Koszty związane z przewożeniem ładunków mogą być znaczącą pozycją w bilansie firmy. Który sposób przemieszczania jest zatem najbardziej opłacalny? Jak ograniczyć niezbędne wydatki?

Bo liczy się czas i pieniądze

W transporcie dwa czynniki są kluczowe – zarówno czas jak i pieniądze. Przy dobrach szybkopsujących się, ładunkach niezwykle wartościowych, czy szybkich zleceniach pierwszy czynnik odgrywa dominująca rolę. Wtedy nie liczą się koszty. Ładunek ma trafić w wyznaczone miejsce w możliwie najkrótszym czasie. Najlepiej bezpośrednio w relacji nadawca – odbiorca z pominięciem centrów logistycznych i miejsc przeładunkowych. Jeżeli jednak ładunki nie wymagają pośpiechu wtedy można dobrać najtańszy rodzaj transportu. Do wyboru jest wiele opcji… Przyjrzyjmy się zatem z których najlepiej jest skorzystać?

Transport lądowy

Przewóz ładunków transportem lądowym to przede wszystkim skorzystanie z oferty transportu kolejowego i drogowego. Pociągi, choć jednorazowo mogą zabrać większe ilości towarów, poruszają się o wiele wolniej od ciężarówek. Wykorzystywane są więc przede wszystkim do dostarczenia ładunków masowych jak np. węgiel, żwir, zboże czy paliwa. Ciężarówki natomiast są dziś najpopularniejsze. Ze względu na niższą ładowność, niż wagony kolejowe, za to dzięki większej gęstości dróg, umożliwiają dostarczenie ładunku praktycznie w każde miejsce na ziemi. Biorąc pod uwagę natomiast aspekty ekologiczne, coraz częściej wykorzystuje się zalety zarówno kolei jak i samochodów. Hasło „Tiry na tory” owocuje zastosowaniem specjalnych platform przewożących auta ciężarowe. Takie kolejowe autostrady są coraz bardziej popularne na zachodzie Europy.

Transport wodny

Przewóz statkami nie ogranicza się tylko do transportu oceanicznego czy morskiego. Coraz bardziej popularne staje się spławianie rzekami. Choć barki płyną powoli, to mając dużą ładowność i omijając korki mogą także skorzystać z dodatkowego bonusu w postaci naturalnego nurtu rzek. Taki transport jest zatem jednym z najbardziej efektywnych form przewozu ładunków. Nic dziwnego, że służy ludzkości od wieków. W ten sposób przewożono przeróżne ładunki wykorzystując niejednokrotnie siłę nie tylko rzek, ale i wiatru. Dziś, kiedy jednostki pływające są coraz większe, szlaki wodne udrożnione, jest to najbardziej ekologiczny sposób przemieszczania. Biorąc pod uwagę stawki jednostkowe, transport wodny wciąż oferuje najtańszy przewóz towarów na rynku. Jednakże nie wszędzie jest możliwe jego zastosowanie.

Łącząc zalety

Dziś transport towarów projektuje się w całe łańcuchy logistyczne. Łącząc zalety poszczególnych gałęzi, wykorzystując centra logistyczne, można osiągnąć możliwie najniższą cenę. Nic dziwnego, że transport samochodowy służy jako dowóz do terminali kolejowych – a te z kolei do portów morskich. Taki sposób przemieszczania ładunków wymusza jednak zastosowanie uniwersalnych opakowań, dostosowanych do zastosowania zarówno w samochodzie, pociągu czy na statku. Przykładem takich rozwiązań są kontenery - staż też najbardziej jaskrawym dowodem jest obserwowany dziś rozwój transportu intermodalnego.

  Artykuł powstał przy współpracy z serwisem www.skrzynietransportowe.eu