Czy faktoring się opłaca?

03 lipiec 2020

Zdarzyło Ci się zrezygnować z zakupu towaru lub usługi twierdząc, że szkoda na to pieniędzy? Bardzo często jest tak, że ten argument, którym przekonujemy samych siebie nie ma potwierdzenia w rzeczywistości - pada bez sprawdzenia ceny i przekalkulowania czy to się właściwie opłaca. Żeby stwierdzić czy coś jest drogie czy tanie warto podsumować ile zyskamy, a jakie rzeczywiste koszty poniesiemy. Tak jest również w przypadku faktoringu.

Faktoring tak samo jak inne usługi finansowe wiąże się z poniesieniem kosztów. Są one jednak relatywnie niskie w porównaniu do innych rozwiązań jak np. kredyt obrotowy, czy pożyczka bankowa. Co więcej, jego specyfika jest zupełnie inna niż w przypadku wymienionych wyżej sposobów finansowania. Faktoring przyspiesza wpływy na konto, a co za tym idzie skutecznie poprawia płynność finansową firmy. Nie generuje on także miesięcznych zobowiązań. Te cechy warto wpisać na listę z zyskami. Teraz przejdźmy do tego co zawsze budzi wątpliwości - czyli do kosztów.

Ile zapłacę za Faktoring?

Wybierając faktoring jako źródło finansowania firmy, powinieneś liczyć się z poniesieniem kosztu prowizji, która zwykle wynosi kilka procent. Warto jednak porównać kilka ofert, ponieważ niektóre cenniki zawierają np. opłatę administracyjną, koszty windykacji (w przypadku gdy Twój kontrahent nie rozliczy się z faktorem), opłatę za wysłanie monitu, czy też za wydłużenie terminu płatności. W takim przypadku faktycznie cennik jest zbyt obszerny i może się okazać, że przy konieczności poniesienia takich kosztów gra nie jest warta świeczki. Na rynku są jednak dostępne również oferty faktoringu “prosto liczonego”. W tej opcji ponosisz jedynie koszt prowizji od finansowanej faktury. 

Za co faktycznie płacę?

Korzystając z faktoringu płacisz przede wszystkim za możliwość otrzymania zapłaty w dniu wykonania usług. Warto jednak sprawdzić czy w tej cenie masz jeszcze inne usługi związane z obsługą wierzytelności, którą chcesz zlecić do finansowania. Najlepszym rozwiązaniem jest oferta faktoringu w cenie, w której otrzymujesz także monitoring płatności i windykację kontrahenta, gdy zajdzie taka potrzeba. W takiej sytuacji masz pewność, że koszty nie przerosną Twoich oczekiwań. Zyskujesz także wygodę i czas, ponieważ nie musisz samodzielnie kontrolować czy Twój kontrahent opłacił fakturę. Robi to za Ciebie firma faktoringowa. 

Czy to się opłaca?

Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Opłacalność usługi zależy od ceny i tego, co wchodzi w jej skład i terminu płatności jaki wskazujesz na wystawionej fakturze. Jeżeli czas Twojego oczekiwania na pieniądze ma wynosić tylko 7 dni od wykonania usługi to nie będzie to oferta dla Ciebie. W sytuacji gdy termin płatności to 30 dni lub więcej, a prowizja jest na poziomie 2 proc. to warto rozważyć taką ofertę -  przyspieszyć wpływy na konto i poprawić płynność finansową.

Sprawdź tani faktoring dla firm transportowych.

 

Zapisz się do naszego Newslettera

Home | O nas | Reklama | Kontakt