Czy warto zainstalować alarm w samochodzie?

03 czerwiec 2020

Kradzieże samochodów nie są w ostatnim czasie częste, jednak zabezpieczenie swojego auta powinno być priorytetem dla każdego właściciela. W tym celu najlepiej wykorzystać system alarmowy. Nowe pojazdy mają takie instalacje montowane w standardzie, jednak w przypadku starszych samochodów nie jest to takie oczywiste.

Elementy składowe instalacji


Autoalarm najczęściej posiada pewne standardowe elementy. Jest to centralka, zawiadująca pracą całego układu, głośna syrena montowana pod maską, oraz cały szereg czujników. Mają one za zadanie wzbudzić alarm w momencie, gdyby ktoś próbował dokonać kradzieży. Mamy więc czujnik otwarcia drzwi, klapy bagażnika, maski, a czasami nawet szyberdachu. Dobre alarmy posiadają również czujnik drgań, który ma za zadanie zapobiec sytuacjom, w której złodzieje próbowaliby zabrać samochód na lawetę, bez otwierania go. Wstrząsy wywołane takim działaniem spowodują pobudzenie alarmu, a więc uruchomienie syreny oraz włączenie świateł błyskowych, co ma zwrócić uwagę otoczenia i spłoszyć przestępców.


Zwiększenie skuteczności


Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że sam fakt uruchomienia syreny oraz świateł nie zawsze wywołuje zainteresowanie i reakcję ludzi wokół. By zwiększyć szansę na udaremnienie kradzieży auta, warto instalować takie alarmy, które dodatkowo mają zintegrowany monitoring GPS oraz automatyczne powiadamianie służb o próbie włamania do pojazdu. W takiej sytuacji, nawet gdyby samochód został skradziony, szanse na jego odzyskanie diametralnie rosną. Im szybciej policja rozpocznie działania, tym łatwiej będzie odzyskać auto. Zazwyczaj udaje się tego dokonać w czasie pierwszej godziny od kradzieży, później ilość odzyskanych pojazdów szybko spada.


Jak widać, instalacja systemu alarmowego w samochodzie jak najbardziej się opłaca. Zwłaszcza wtedy, gdy posiadamy starsze auto, które nie ma alarmu zamontowanego fabrycznie. Najlepiej inwestować w nowoczesne systemy, które o fakcie kradzieży będą automatycznie powiadamiać organa ścigania. Dzięki temu szanse na odzyskanie pojazdu są największe.

 

Zapisz się do naszego Newslettera

Home | O nas | Reklama | Kontakt