Co warto wiedzieć o transporcie kruszywa?

05 maj 2020

Jak się okazuje, transport kruszywa to dość skomplikowany proces. Ogromna ilość drobnych elementów sprawia, że nieodpowiednie zabezpieczenie może doprowadzić do wysypania całości, co skutkowałoby wielkimi stratami. W związku z tym, takim zadaniem powinny zająć się profesjonaliści, którzy do swojej dyspozycji mają odpowiednie pojazdy. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Kruszywo budowlane - co to jest?


Jest to swoistego rodzaju materiał, który wykorzystuje się oczywiście w budownictwie. Kruszywa to nic innego jak fragmenty skał, które uzyskuje się z rzek, czy właśnie skał. Takie surowce ulegają kruszeniu, kształtowaniu oraz dokładnemu przesiewaniu. Jakie materiały możemy nazwać kruszywem?

  • Piasek,
  • Żużel,
  • Żwir,
  • Tłuczeń,
  • Kruszywo geosyntetyczne.

Aby uprościć proces segregowania, możemy podzielić je na dwie odrębne grupy. Do pierwszej z nich, którą nazywamy kruszywami naturalnymi, zaliczamy materiały, które uzyskuje się z kamieniołomów oraz rzecznych osad. Druga grupy, czyli alternatywne kruszywa to surowce, które pochodzą z odpadów przemysłowych, to znaczy na przykład betonu.

Jak wygląda bezpieczny transport kruszywa?


Aby transport kruszywa mógł się odbyć zgodnie z ustawą z dnia 20 czerwca 1997 roku, konieczne są odpowiednie warunki. Prawo mówi, że bezpieczny transport jest możliwy tylko wtedy, gdy mamy do czynienia z odpowiednią wagą załadunku oraz szczelnie zamkniętą skrzynią ładunkową. Zapobiega ona wysypaniu się drobnych elementów na jezdnię pod wpływem wszelkich nierówności, wypadku, a także gwałtownego hamowania. Konieczne jest również bardzo solidne zabezpieczenie od góry.


Następnym wymogiem jest konkretna waga samego załadunku. Celem tego zalecenia jest uniknięcia momentu, w którym skrzynia ładunkowa zostanie przeładowana. Zbyt duży ciężar może doprowadzić do awarii samochodu oraz rozsypanie się materiału.


Nie możemy także zapomnieć, że proces będzie bezpieczny tylko wtedy, gdy kierowcą będzie doświadczony fachowiec, który stosuje się do wszelkich zasad ruchu drogowego. 
 

 

Zapisz się do naszego Newslettera

Home | O nas | Reklama | Kontakt