Żywotność akumulatorów trakcyjnych zależy od kilku czynników i nie zawsze wiąże się z wiekiem akumulatora, dlatego opłaca się kupować baterie po regeneracji. Na co zwrócić uwagę kupując nowy akumulator trakcyjny?
Jaką funkcję pełni akumulator trakcyjny?
Akumulator trakcyjny (bateria trakcyjna) umożliwia korzystanie z wózków widłowych, podnośników, maszyn czyszczących, camperów lub melexów. W zależności od przeznaczenia, akumulatory trakcyjne mają różne napięcie oraz pojemność, np.:
- 12V
- 24V
- 48V
- 80V
Baterie trakcyjne pracują cyklicznie, czyli są rozładowywane, a następnie ponownie ładowane. Na żywotność akumulatora wpływa głównie ilość cykli, a także odpowiednie serwisowanie. Akumulator powinien, przynajmniej raz w roku, być poddawany kompleksowemu przeglądowi, który zawiera:
- Oczyszczenie baterii
- Wymianę ogniw i łączników, jeżeli jest taka konieczność
- Pomiar rezystancji izolacji
- Uzupełnienie wody i elektrolitu lub żelu
Regularny serwis zapewnia ciągłość pracy, pozwala na szybkie wykrycie usterek i przedłuża żywotność baterii, dlatego warto korzystać z usług fachowców, którzy ocenią stan techniczny akumulatora i wykonają potrzebne prace.
Rodzaje akumulatorów a ich żywotność
Wyróżniamy kilka rodzajów baterii trakcyjnych:
- Kwasowo-ołowiowe
- Żelowe
- AGM
Do najwygodniejszych w użyciu należą akumulatory żelowe, które są bezobsługowe, bezpieczne, ponieważ żel nie rozlewa się tak łatwo jak elektrolit oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne i wstrząsy. Najtańszym rodzajem akumulatorów są kwasowo-ołowiowe, w których elektrolitem jest kwas siarkowy. Baterie AGM, podobnie jak akumulatory żelowe, są bezobsługowe i cechują się wysokim poziomem wydajności.
Akumulatory żelowe są najbardziej trwałe, a tym samym mogą najdłużej pełnić rolę baterii trakcyjnej. Co wpływa na żywotność akumulatorów?
- Nierozładowywanie ich do minimum - szczególnie istotne w przypadku baterii AGM. Ochrona przed nadmiernym rozładowaniem oraz przeładowaniem wydłuża czas pracy baterii i jej żywotność. Parametry, których nie powinno się przekraczać, znajdują się w dokumentacji akumulatora trakcyjnego. Przeładowanie może nieodwracalnie uszkodzić ogniwa baterii, dlatego nie wolno bagatelizować wytycznych zawartych w dokumentacji.
- Poziom elektrolitu - zbyt mało elektrolitu przyczynia się do zasiarczenia baterii. Warto wprowadzić wzmożoną kontrolę elektrolitu w upalne dni, ponieważ wtedy woda szybciej odparowuje.
- Odpowiednie użytkowanie - nadmierna eksploatacja, a także narażenie na wstrząsy, mogą skrócić żywotność baterii lub całkowicie ją uszkodzić. Należy unikać poruszania się po nierównym podłożu, a w trakcie ładowania zachować szczególną ostrożność.
- Ładowanie zgodnie z zaleceniami producenta odnośnie napięcia i natężenia prądu - baterie powinny być ładowane natychmiast, ponieważ pozostawienie rozładowanego akumulatora zmniejsza jego efektywność. Przekroczenie dopuszczalnych wartości podczas ładowania zmniejsza żywotność akumulatora i może prowadzić do przeładowania.
Na żywotność akumulatorów wpływa także pogoda. Zbyt niska lub za wysoka temperatura obniża wydajność baterii, a tym samym skraca jej żywotność. Temperatura może wpływać na moc baterii lub całkowicie uniemożliwiać jej działanie.
Regeneracja baterii, która polega na jej dokładnym wyczyszczeniu, wymianie uszkodzonych elementów oraz uzupełnieniu elektrolitu, znacznie wydłuża czas pracy akumulatora. Z tego powodu, kupując baterię, warto pomyśleć o bateriach trakcyjnych po regeneracji, które są objęte 6-miesięczną gwarancją.
źródło: traxpolska.pl