We współczesnym świecie pojęcie limuzyny nie jest już tak jednoznaczne, a odkąd pojawiły się usługi wynajmu luksusowych samochodów, auta kojarzone dawniej z prestiżem i wielkimi pieniędzmi przestały spełniać swoją rolę wyznacznika wysokiego statusu. Czym dzisiaj jest limuzyna?

Samochód dla wymagających 

Limuzyna to samochód wyższej klasy, z zamkniętym, czterodrzwiowym nadwoziem. Od zwykłych aut odróżnia ją wysokiej jakości wykończenie oraz bogate wyposażenie (w limuzynie znajdziemy m.in. barek, telewizor czy telefoniczne połączenie z kierowcą), biorąc jednak pod uwagę, jak zmienił się rynek motoryzacyjny, wiele tych udogodnień znaleźć można także w tańszych pojazdach. Coraz chętniej zresztą określa się „limuzyną” po prostu lepsze od przeciętnego auto, dlatego ta nazwa nie ma już aż takiego wydźwięku jak kiedyś.

To, co pozostało niezmienne, to szofer – właściciel limuzyny nie prowadzi jej sam, od tego ma „swojego człowieka”. Dotyczy to również limuzyn wynajmowanych. Firmy, takie jak np. viplimuzyny.com, nie tylko wypożyczają luksusowe samochody, ale oferują także profesjonalne usługi szoferskie.

Dyskretny luksus

Limuzyny to samochody eleganckie i stateczne, ale w masowej wyobraźni pierwsze miejsce zajmują specjalnie przedłużane auta, i to właśnie one są najchętniej wynajmowane przez osoby mniej majętne – w USA, gdzie taka usługa cieszy się ogromną popularnością, godzina jazdy wydłużoną limuzyną kosztuje mniej niż sto dolarów.

Bogacze preferują dyskretniejsze, klasyczne limuzyny jak Mercedes klasy S czy Rolls Royce, coraz częściej też za limuzyny służą sedany z wyższej półki cenowej oraz popularne SUV-y – nie ma tutaj ścianki oddzielającej kierowcę od pasażerów, ale w dalszym ciągu auto prowadzone jest przez szofera, a nie właściciela.

Są jeszcze limuzyny robione na zamówienie, wykańczane dokładnie według wytycznych klienta, oczywiście znacznie droższe od samochodów seryjnych.

Twierdza na kółkach

Szczególną kategorią limuzyn są samochody dla ważnych polityków i innych osób wymagających dodatkowej ochrony. Limuzyna tego typu jest opancerzona, odporna na pociski i działanie szkodliwych substancji jak gaz, a niektóre modele, jak „Bestia” wożąca prezydenta USA, mogą przetrwać nawet wybuch bomby.