Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Ceramizer do silnika – co to jest i dlaczego warto go używać?

 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Silnik to serce samochodu, więc warto o niego dbać, aby służył nam jak najdłużej. Niestety, z czasem w wyniku tarcia jednostka napędowa ulega zużyciu i na jej elementach powstają różnego rodzaju odkształcenia i mikrouszkodzenia. Żywotność silnika wydłużają regularne wymiany oleju, ale możemy zrobić dla niego coś jeszcze. Jeśli do tej pory nie słyszałeś o ceramizerze, koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł. Twój silnik będzie Ci wdzięczny!

Co to jest ceramizer?

Ceramizer, zwany czasem ceramizatorem, to niedrogi i łatwy w użyciu środek, który regeneruje metalowe powierzchnie silnika, bez konieczności wyciągania i rozkręcania go na części. Preparat łączy się z cząsteczkami metalu, które przedostają się do oleju silnikowego w wyniku tarcia. W ten sposób, w procesie ceramizacji, tworzy się twarda i śliska powłoka ochronna, która wypełnia ubytki i zabezpiecza jednostkę napędową samochodu przed dalszą degeneracją. Wyrównanie i przywrócenie pierwotnego kształtu metalowym elementom redukuje tarcie, zwiększa żywotność silnika, poprawia jego pracę oraz zmniejsza spalanie paliwa.

ceramizer do silnika

Co warto wiedzieć przed użyciem ceramizera?

Aplikacja ceramizera jest wyjątkowo prosta i nie wymaga wizyty w specjalistycznym warsztacie. Dolewa się go do oleju silnikowego, najlepiej zaraz po wymianie, a warstwa ochronna powstaje podczas zwykłego użytkowania samochodu. Aby preparat działał skutecznie, należy jednak stosować się do wytycznych producenta, które znajdują się na opakowaniu. Wprawdzie nie da się niczego zepsuć, ale zastosowanie zbyt małej ilości środka nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Dawkę należy więc dopasować do przebiegu samochodu i ilości oleju w silniku. Warto też zwrócić uwagę na przeznaczenie preparatu. W sklepach znaleźć można ceramizery do różnych rodzajów silników (Diesli, motocykli, kosiarek czy maszyn rolniczych) oraz o innym przeznaczeniu, np. do manualnych skrzyni biegów, układu wspomagania czy stosowane jako dodatek uszlachetniający do paliwa.

Jak aplikować ceramizer?

Ceramizer wlewamy do oleju po rozgrzaniu silnika do 80-90°C. Aby osiągnąć taką temperaturę, najlepiej zostawić samochód na jałowym biegu przez około 10 minut. Po wyłączeniu silnika do wlewu oleju dodajemy odpowiednią ilość ceramizera, a następnie ponownie uruchamiamy samochód i znów zostawiamy go na jałowym biegu przez kolejne 15 minut. Warto pamiętać, aby przez pierwsze 200 km jazdy po zastosowaniu środka nie przekraczać 2700 obr./min, gdyż środek może stracić swoje właściwości. Powłoka ochronna na powierzchni metalowych elementów będzie się tworzyć stopniowo w trakcie pracy silnika – zazwyczaj do czasu przejechania około 1500 km.

ceramizer

Jakie są zalety stosowania ceramizera?

Ceramizer to niedrogi środek (kilkadziesiąt złotych), który odmładza jednostkę napędową i wydłuża jej żywotność. W wyniku jego stosowania powstaje powłoka ochronna, która zmniejsza tarcie oraz regeneruje drobne uszkodzenia, co minimalizuje ryzyko wystąpienia poważnych awarii w przyszłości i ułatwia rozruch zimnego silnika. Po zastosowaniu ceramizera samochód zaczyna pracować ciszej i bardziej równomiernie oraz poprawia się dynamika prowadzenia auta. Zmniejsza się również zużycie oleju i spalanie paliwa (nawet o 15%), co wpływa pozytywnie nie tylko na środowisko, ale i zawartość portfela.

Kiedy warto sięgnąć po ceramizer?

Ceramizer można stosować prewencyjnie nawet w nowych samochodach, ale szczególnie poleca się go do silników o średnim lub dużym przebiegu. Warto po niego sięgnąć, zwłaszcza gdy pojawiają się pierwsze oznaki zużycia jednostki napędowej, takie jak „branie” oleju, głośniejsza praca czy zwiększone spalanie paliwa. Należy jednak pamiętać, że ceramizer to środek, który stosujemy w celu odmłodzenia i regeneracji drobnych ubytków, a nie do naprawy poważnych awarii, takich jak pęknięcie pierścieni.

Szukasz środka, który wydłuży żywotność silnika w Twoim samochodzie? Na nocar.pl znajdziesz oryginalny polski Ceramizer, którego skuteczność potwierdzają liczne testy oraz opinie setek zadowolonych kierowców.

Zdjęcia: nocar.pl, shutterstock.com