Budowa to dość ekstremalne założenia logistyczne, zwłaszcza w chwili, gdy jest to wielka inwestycja. Ale bez względu na to, czy to ogromna inwestycja, czy budowa małego domu jednorodzinnego, zawsze liczy się na niej czas, solidność oraz oszczędna gospodarka budżetem.

Właściwe budżetowanie budowy pozwala na odpowiednie rozłożenie środków, a zaplanowanie postępu prac z odpowiednim wyprzedzeniem pozwala na uniknięcie generujących dodatkowe koszty przestojów. Dlatego tak ważne jest odpowiednio wczesne umówienie solidnych ekip budowlanych czy dostarczenie odpowiednich narzędzi do pracy.

Planowanie harmonogramu prac z uwzględnieniem transportu maszyn

Jeśli w trakcie planowania inwestycji wiadomo już, że bez solidnego, ciężkiego sprzętu na budowie się nie obejdzie, należy odpowiednio wcześnie zaplanować jego pobyt na placu budowy. To nie tylko załatwienie formalności, terminów i warunków umowy z firmą, od której wynajmiesz dźwig czy ciężką koparkę, ale też ustalenie sposobu dostarczenia urządzenia na miejsce, dogranie terminów z firmą transportową. Ostatecznie jeśli ty, jako inwestor nie dostarczysz na budowę odpowiednich narzędzi, to tak naprawdę wina za przestoje spada na ciebie.

Transport maszyn budowlanych wymaga logicznego planowania i rzetelnego wykonania

Transport maszyn budowlanych wymaga logicznego planowania i rzetelnego wykonania. Ze względu na gabaryty i ciężar maszyn, nie można go zlecić byle lawecie czy każdemu przewoźnikowi. Wymaga od przewoźnika uprawnień i możliwości, a tymi nie każda firma transportowa dysponuje. Mimo, że w naszym kraju powstaje wiele firm, zajmujących się usługami transportowymi, a w swojej ofercie wiele z nich wymienia transport maszyn budowlanych, to w chwili, gdy chcesz zlecić transport naprawdę dużej maszyny, okazuje się, że jest to dla wybranego przewoźnika problem nie do pokonania. Oczywiście, może być tak, że maszyna pokona drogę na budowę na własnych kołach, o ile nie jest to odległość znaczna oraz, o ile sprzęt jest dopuszczony do ruchu po drogach publicznych.

zaladunek koparki

Wybór firmy transportowej

Jeśli jednak plac budowy znajduje się w odległym miejscu, a maszynę koniecznie na miejsce trzeba dostarczyć samochodem ciężarowym, to należy poszukać firmy, która podejmie się trudnego zadania, wykonując je solidnie i bez kłopotliwych sytuacji. Przede wszystkim, poszukując firmy, które przewozimy maszyny budowlane na miejsce inwestycji, szukaj takiej, która ma duże doświadczenie na rynku transportowym. Im większe doświadczenie, tym większa szansa na to, że zadanie zostanie wykonane solidnie i bez opóźnienia. Największe doświadczenie mają firmy funkcjonujące na rynku od lat, mając na swoim koncie udane akcje, poparte referencjami, zdjęciami i opiniami zadowolonych klientów. Wiele firm na swoich stronach www ma zakładki, gdzie można obejrzeć nie tylko tabor pojazdów, ale też zdjęcia z wykonanych zleceń, poczytać opinie klientów oraz referencje dotyczące współpracy. Oczywiście, wiadomo, że złej opinii nikt z dobrej woli nie zamieści na własnej stronie, jednak ilość zadowolonych klientów może sugerować, że opinie pozytywne przeważają nad negatywnymi.

Pojazdy firmy przewozowej

Kolejna rzecz, jaką warto wziąć pod uwagę, to flota, pozostająca do dyspozycji firmy. Jeśli przewóz maszyn budowlanych oferuje firma, która dysponuje jedną lub dwiema autolawetami do 3,5 tony, to niewielka jest szansa, że uda jej się wykonać zlecenie na transport dwudziestotonowej koparki…. Flota mówi o jakości świadczonych przez firmę przewozową usług, wiele o niej mówi również stan jej samochodów. Dobra firma to auta zadbane i zawsze sprawne, a ten fakt sugerować może na przykład usługa warsztatowa, którą firma ma w ofercie. Często jest tak, że firma, rozwijając się, tworzy warsztat samochodowy na swoje i swojej floty pojazdów potrzeby, ale równocześnie rozszerza ofertę o usługi naprawcze dla innych przedsiębiorców, aby warsztat nie generował start w chwilach, gdy akurat żaden z pojazdów firmy nie wymaga serwisu. Patrząc na flotę firmy przewozowej, warto spojrzeć na wiek aut, którymi dysponuje, ich rodzaj i możliwości załadunku. Im nowocześniejsze pojazdy, im szerszy przekrój możliwości, duży nacisk na sprawność i dyspozycyjność pojazdów, tym większa szansa na to, że wybrany przewoźnik bez problemu przewiezie naszą maszynę budowlaną w miejsce docelowe, zwłaszcza, że trzeba brać pod uwagę fakt, że maszyna budowlana jest sprzętem dość kosztownym, dlatego dopuszczanie do możliwości jej zniszczenia jest karygodne, i wiązać się może z kosztownymi konsekwencjami.

Opinie ekspertów branżowych

Poszukując odpowiedniej firmy przewozowej do transportu maszyn budowlanych warto wziąć pod uwagę opinie ekspertów z dziedziny transportu i logistyki, których znajdziesz w instytucjach, zajmujących się badaniem rynku i honorowaniem firm, które najlepiej świadczą usługi przewozowo- transportowe. Opinie takich ekspertów możesz śmiało traktować jako wiążące. Mając wybór między firmą, która zajmuje czołowe miejsca w rankingach, posiada certyfikaty jakości, należy do jednej z organizacji logistycznych a firmą, która nikomu nie jest znana i jest, bo po prostu jest, warto wybrać jedną tę, która ma za sobą doświadczenie i poparcie ekspertów.

Nie należy jednak mylić opinii ekspertów z opiniami internautów, ponieważ, jak wszystkim wiadomo, w internecie można znaleźć opinie o każdej firmie, i nie zawsze są to opinie zgodne z prawdą. Należy na nie zakładać poprawkę, nie ufając im bezgranicznie. Jednak reputacja firmy w sieci też ma ogromne znaczenie.

Transport maszyn budowlanych nie należy do najprostszych zleceń. Wybierając firmę należy stawiać na wysoką jakość, o której świadczą: doświadczenie, stan floty pojazdów, opinie ekspertów i klientów. To czynniki, które pomogą dokonać wyboru  podjąć decyzję, od której często zależą losy naszej inwestycji.

pobraneAutor artykułu:
Artykuł przygotowała firma Transport Maszyn Fast-Trans z Poznania.