Palety plastikowe - 7 zalet, dzięki którym firmy coraz częściej wybierają palety z tworzyw sztucznych

palety plastikowe

Palety plastikowe od kilku już lat skutecznie wypierają z rynku modele drewniane. Korzystają z nich pracownicy wielu branż, od przemysłu spożywczego po chemiczny. Dlaczego tak się dzieje? Czy faktycznie są tańsze od palet drewnianych lub są wygodniejsze podczas transportu? Przyjrzyjmy się powodom, dla których firmy coraz częściej sięgają po palety z tworzyw sztucznych.

1. Duży wybór palet plastikowych
Przedsiębiorców przyciąga fakt, że palety plastikowe dostępne są w różnych rozmiarach. W niektórych branżach istotne jest to, jakie mają wymiary zewnętrzne, ale też jaka jest ich nośność statyczna i dynamiczna. Modele o zróżnicowanych parametrach można obejrzeć na stronie jednego z producentów takich palet (www.erg-system.pl/kategoria/palety-plastikowe), by przekonać się jak duży mamy wybór.

2. Szerokie zastosowanie palet
Jeszcze do niedawna z palet plastikowych korzystali jedynie właściciele firm z branży spożywczej, jednak to się zmienia. Dziś po takie akcesoria chętnie sięgają osoby, które prowadzą biznes w przemyśle farmaceutycznym, chemicznym, transportowym, logistycznym, czy motoryzacyjnym.

3. Łatwe utrzymywanie czystości
Na produktach z tworzyw sztucznych łatwo utrzymać czystość, w przeciwieństwie do palet drewnianych, w które wnikają zanieczyszczenia. Palety plastikowe można myć, czyścić, dezynfekować bez obaw, że je uszkodzimy. Zachowanie higieny jest szczególnie ważne w branży spożywczej, kiedy w takich paletach przewożona jest żywność.

4. Długa żywotność palet
Palety z tworzyw sztucznych mają dużo dłuższą żywotność niż te drewniane. Niektóre modele plastikowe mogą przetrwać nawet 10-letnie użytkowanie, podczas gdy drewniane mogą wystarczyć jedynie na rok, a potem trzeba je naprawiać. Do tego dochodzą jeszcze problemy związane z użytkowaniem takiego materiału jak drewno. Trzeba liczyć się z tym, że palety wykonane z drewna mogą zostać zaatakowane przez szkodniki, które mogą roznosić różne zarazki. Warto dodać, że palety plastikowe mogą być używane w każdych warunkach klimatycznych, bez obaw o uszkodzenie materiału, z którego zostały one wykonane.

5. Bezpieczeństwo użytkowania
Palety z tworzywa sztucznego są dużo bezpieczniejsze niż te wykonane z drewna. Dlaczego? Użytkowanie palet drewnianych wiąże się z częstymi uszkodzeniami. Wypadające drzazgi, gwoździe, łamiące się elementy… To wszystko może doprowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia sytuacji.

6. Waga palet plastikowych
Nie od dzisiaj wiadomo, że plastik jest lżejszy od drewna, co zauważalne jest także w przypadku takich palet. Według fachowców, palety z tworzyw sztucznych są o około 30% lżejsze, co przekłada się na obniżenie kosztów transportu.

7. Palety a ekologia
Palety z tworzyw sztucznych są także bezpieczne dla środowiska. Nawet modele, które uległy w jakimś stopniu zniszczeniu i nie są już wykorzystywane w przemyśle, można w 100% przetworzyć i użyć ich do produkcji nowych palet lub innych wyrobów z plastiku.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Positive SSL