Transport samochodowy - wygodna spedycja międzynarodowa

transport samochodowy

Transport jest jedną z podstaw gospodarki. Coraz częściej staramy się importować i eksportować towary. Wykorzystujemy ku temu m.in. transport samochodowy, który jest wygodny i niezawodny. Spedycja samochodowa także możliwa jest w każde miejsce, bez konieczności kosztownych przeładunków.

Najczęściej importujemy: paliwo, gaz, cytrusy, kawę, herbatę, bawełnę, czy samochody. Wśród partnerów biznesowych RP znalazły się m.in.: Chiny, Niemcy, Wielka Brytania oraz Włochy. Eksport to wymiana handlowa, która w pierwszych pięciu miesiącach 2017r. osiągnęła 57,2 mld Euro. Głównie eksportujemy żywność. Aż 80 % to przetworzone produkty spożywcze, ale również odzież, obuwie, czy meble.

Transport samochodowy – wygodna spedycja międzynarodowa

Obecnie najczęściej wykorzystywana formą transportu jest transport samochodowy drogą lądową. Gwarantuje on przewiezienie różnego rodzaju ładunków w dość krótkim czasie. To główna zaleta tej formy transportu. Taka forma usług transportowych możliwa jest dzięki użyciu wyspecjalizowanych samochodów ciężarowych, dostosowanych do przewozu różnych materiałów. Przewóz możliwy jest dzięki cysternom, które przewożą płyny i paliwa płynne, samochodom w zabudowie plandekowej, samochodom w zabudowie chłodniczej, samochodom-wywrotkom i pojazdom przeznaczonym do przewozu samochodów.

Zalety transportu drogowego

Jeśli mówimy o zaletach spedycji samochodowej musimy zwrócić szczególną uwagę na jej dostępność. Dotyczy to zarówno zróżnicowanych środków transportu, jak również możliwości dowozu ładunku w każde możliwe miejsce. Sieć dróg jest na tyle rozbudowana, że transport drogowy pozwala na szybkie i precyzyjne przemieszczania się z miejsca w miejsce. Ta forma przewozu pozwala na realizację zleceń w ramach usługi door-to-door. Jest jednak opłacalna jedynie przy niewielkich odległościach.

Spedycja samochodowa jest najpopularniejszą formą transportu w państwach Unii Europejskiej. Ponadto, jest również przystępna cenowo, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę stale malejącą cenę samochodów.

Trasy eksportowe i importowe

Spedycja samochodowa z powodzeniem wykorzystywana jest w transporcie międzynarodowym – głównie na terenie Europy i Azji. Stale niezwykle popularny jest realizowany przez polskich przewoźników transport do Wspólnoty Niepodległych Państw. Przewozimy towary także do wszystkich krajów Europy Zachodniej, Południowej i Środkowej, ale również na Ukrainę, Białoruś czy do Rosji.

Dane za pierwsze 5 miesięcy roku 2017 mówią jednoznacznie, że eksportujemy coraz więcej polskich produktów. W okresie pierwszych pięciu miesięcy 2017 roku europejskie rynki umocniły polska pozycję eksportową. W tym okresie z naszego kraju do naszych sąsiadów przetransportowano towary o łącznej wartości, prawie 57,2 mld Euro.

Najlepsi nasi partnerzy eksportowi, zwłaszcza, jeżeli mówimy o transporcie samochodowym, to: Niderlandy, Czechy, Wielka Brytania, Hiszpania, Słowacja, czy Niemcy. Największy udział w polskim eksporcie ma branża spożywcza: przemysł mięsny i wędliniarski, ale również produkcja mebli, wysokiej klasy marki odzieżowe, wśród których znalazły się takie firmy, jak: Vistula, Ferax czy Corin ale również polskie marki obuwnicze jak CCC, Ryłko i Gino Rossi.

W zakresie importu do kraju w tym samym okresie czasu, przetransportowaliśmy towary o łącznej kwocie 69,1 mld Euro. Takie dane opublikował Główny Urząd Statystyczny. Co importujemy? Przede wszystkim: paliwo, gaz, cytrusy, kawa, herbata, włókno bawełniane, samochody. Zwykle są to produkty, których nie jesteśmy w stanie wyprodukować w naszym kraju. Głównie importujemy z: Chin, Niemiec, Rosji, Wielkiej Brytanii i Włoch. .

Wady transportu samochodowego

Mówiliśmy sporo o zaletach spedycji samochodowej więc warto poruszyć również kilka kwestii związanych z wadami tej formy transportu. Główną z nich jest negatywny wpływ transportu samochodowego na środowisko. Ponadto energochłonność i wysokie koszty paliwa również nie przemawiają za wykorzystaniem tej formy przewozu, szczególnie na międzykontynentalnych odległościach.
Kolejnym negatywnym skutkiem jest liczba wypadków drogowych – w wyniku udziału w kraksie ładunek może ulec zniszczeniu. Transport samochodowy jest również uzależniony od warunków pogodowych (upał, wiatr, oblodzenie) i ograniczeń związanych z czasem pracy kierowców, a także ograniczeniami w poruszaniu się ciężarówek po drogach, czy autostradach (określone dni tygodnia bez niedziel, czy świąt).

Transport drogowy ma tyle samo wielu zwolenników, jak i przeciwników, jednak w przeciwieństwie do innych gałęzi transportu, takich jak transport kolejowy, czy lotniczy pozwala na dostarczenie ładunku bezpośrednio z miejsca na miejsce. Nie da się także zaprzeczyć, że stanowi jeden z głównych rodzajów transportu światowego.

Źródło: Symlog - spedycja międzynarodowa

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Positive SSL