Zaparowane szyby w samochodzie – jak pozbyć się tego problemu?

cars 1578513 960 720 1

Szczególnie w okresie zimowym podczas jazdy samochodem zaczynają parować w nim szyby. To dość poważny problem, który przeszkadza w jeździe, ponieważ para osadzająca się na szybach zmniejsza widoczność. W jaki sposób możemy się jej pozbyć?

Parowanie szyb nie jest niczym dziwnym. Zwykle wtedy, gdy pojawia się taki problem, wystarczy włączenie nawiewu. Gdy jednak pary nie możemy pozbyć się łatwo, najczęściej jest to efekt wyeksploatowania elementów, które wymagają wymiany.

Zanieczyszczenie filtra pyłkowego

Zaparowane szyby w samochodzie zwykle są efektem nadmiernego zabrudzenia filtra pyłkowego, który określany jest także jako przeciwpyłkowy. Jego głównym celem jest oczyszczanie powietrza we wnętrzu samochodu, aby zmniejszyć zakurzenie kabiny i przykre zapachy.

Gdy filtr pyłkowy jest zatkany, wtedy przepływ powietrza także jest ograniczony. W rezultacie podczas deszczu nie możemy usunąć pary nawet przy wysokich obrotach nawiewu. Małą różnicę daje uruchomienie klimatyzacji, ale nie rozwiązuje to problemu w całości.

Potrzebna będzie wymiana filtra – najlepiej zrobić to w autoryzowanym salonie. Dealer Forda będzie mógł wykonać dla nas te prace, także podczas regularnych przeglądów w ASO.

Wilgoć we wnętrzu samochodu

Następna przyczyna związana z parowaniem szyb jest nadmierna wilgoć znajdująca się we wnętrzu samochodu. Może być to kwestia uszkodzonych uszczelek, niefachowego wykonania napraw blacharskich.

Po znalezieniu przyczyny usterki należy ją usunąć, a następnie wysuszyć samochód, na przykład zostawiając go na świeżym powietrzu w ciepły dzień z otwartymi oknami. Można skorzystać też z pochłaniaczy wilgoci.

Warto wybrać gumowe dywaniki na zimę

Osoby chcące zminimalizować parowanie szyb zimą, powinny także pamiętać o tym, aby w ciągu tego okresu wymieniać dywaniki tkaninowe na te gumowe. W przypadku dywaników z weluru lub innej tkaniny śnieg i powstająca z niego woda wchłania się w materiał, a potem zaczyna parować. Dywaniki gumowe nie pochłaniają wilgoci i można łatwo ją usunąć.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Positive SSL