Regały wspornikowe na rury i pręty stalowe

mgl regal wspornikowy na rury prety stalowe

Regały wspornikowe są optymalnym rozwiązaniem w przechowywaniu wyrobów stalowych: rur, profili, prętów, blach, płyt itp.

Problemy logistyczne w branży metalurgicznej

Wyroby stalowe charakteryzują się dużą różnorodnością przekrojów i długości. Efektywne składowanie w jednym magazynie tak zróżnicowanego asortymentu niejednokrotnie stanowi duże wyzwanie dla przedsiębiorców z branży metalurgicznej, ponieważ:

  • Handlowe wymiary profili, rur czy prętów często uniemożliwiają składowanie tych produktów na standardowych regałach ramowych (półkowych/paletowych),
  • Specyfika produkcji lub dystrybucji w dużej części przedsiębiorstw z branży metalurgicznej często wymusza szybki dostęp do pojedynczych egzemplarzy danego wyrobu,
  • Duża masa i gabaryty powodują konieczność stosowania wysoko wyspecjalizowanych urządzeń transportu wewnętrznego, takich jak suwnice lub układnice,
  • Producenci i dystrybutorzy z branży metalurgicznej muszą szybko i elastycznie reagować na zmieniające się potrzeby rynku, a co za tym idzie – szybko i sprawnie dopasowywać swoje zapasy do popytu.

Zalety regałów wspornikowych

W odpowiedzi na te potrzeby, producenci regałów magazynowych wprowadzili na rynek regały wspornikowe, których największą zaletą jest brak przednich słupów nośnych. Jest to cecha, która pozwala na łatwe składowanie przedmiotów o praktycznie dowolnej długości.

W przypadku towarów o przekroju okrągłym (rury, pręty) bardzo ważnym aspektem jest zabezpieczenie ładunku przed samoistnym przemieszczaniem. Wsporniki, na którym umieszcza się elementy, montowane są pod kątem, uniemożliwiającym stoczenie się przedmiotów z regału. Poziom bezpieczeństwa można dodatkowo zwiększyć stosując ograniczniki (separatory) pola składowania.

Większość dostępnych na rynku regałów wspornikowych zaprojektowanych jest jako regały wysokiego składowania – ich wysokość może osiągnąć nawet 12 m. Umożliwia to maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni w magazynie. Długość i rozstaw wsporników (ramion, na których składowany jest ładunek) dostosowuje się do potrzeb inwestora. Co więcej – już w trakcie eksploatacji regałów, ewentualna zmiana konfiguracji jest łatwa i szybka.

Regały wspornikowe można instalować zarówno w pomieszczeniach, jak i na otwartej przestrzeni. W tym drugim przypadku dobrą praktyką jest zamontowanie zadaszenia, chroniącego ładunek przed czynnikami atmosferycznymi. Regały te mogą również stanowić konstrukcję nośną dla zewnętrznych magazynów – wystarczy tylko obudować słupy w skrajnych ciągach regałów. Tym samym, inwestor ma możliwość powiększenia zamkniętej przestrzeni magazynowej bez konieczności ponoszenia wysokich nakładów na typowy obiekt.

Mimo, że pierwsze regały wspornikowe projektowane były do przechowania elementów stalowych, ich bardzo duża elastyczność zyskała wielu zwolenników również w innych branżach. Regały tego typu można spotkać również w zakładach stolarskich, u producentów mebli, czy dystrybutorów artykułów hydraulicznych.

Artykuł powstał we współpracy z firmą MGL Sp. z o.o., zajmującej się produkcją regałów wspornikowych.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Positive SSL