W każdej branży nawet najbardziej powszechne słowa potrafią przyprawić konsumentów o zawrót głowy. W sektorze związanym z przewozem towarów, Klient często ma problem z rozróżnieniem poszczególnych usług. Sam wybór firmy jest ciężkim zadaniem, a gdy dochodzą do tego powszechnie znane, ale niekoniecznie zrozumiałe pojęcia, pojawiają się wątpliwości. Jakie są różnice między logistyką a spedycją? Jak odnosi się to do transportu?

Logistyka a spedycja – czym są?
Hasło "logistyka" łączy w sobie różnorakie procesy dotyczące przemieszczania się dóbr, materiałów, ludzi, a nawet informacji z punktu A do punktu B. Firma logistyczna ułatwia zatem swoim Klientom dostarczanie zleconych przez nich towarów. Procesy logistyczne to przede wszystkim: planowanie, projektowanie, wdrażanie, realizacja, kontrola oraz nadzór.

Zdecydowanie węższym pojęciem jest spedycja. W skrócie, jest to szereg procesów, dzięki którym organizowany jest transport towarów. Wśród zadań spedytora znajdują się: gromadzenie i przyjmowanie zleceń, zawieranie umów z klientami, kompletowanie dokumentów, organizacja środków transportu czy nadanie towarów.

Dziedzina ta wymaga dobrej znajomości obowiązujących przepisów prawa, tym bardziej jeśli w ofercie danej firmy znajduje się spedycja międzynarodowa. Centra, gdzie wykonywane są usługi, znajdują się zazwyczaj przy drogach szybkiego ruchu, granicach Państw lub miejscach na uczęszczanych trasach transportu. Dla ułatwienia pracy i zapewnienia Klientom pełnej obsługi, firmy często proponują działania, począwszy od usług logistycznych, a skończywszy na transporcie. Spedycja Gdańsk jest popularną usługą, zwłaszcza w polskich portach, gdzie obrót towarów z roku na rok rośnie.

Gdzie jest miejsce transportu w logistyce i spedycji?
Spośród trzech powyższych pojęć, transport jest najbardziej zawężonym zagadnieniem. Spedycja pełni rolę pośrednika między logistyką a transportem, który jest odpłatną formą przemieszczania towarów i ludzi do punktu docelowego. Transport dzieli się wewnętrznie na: drogowy, kolejowy, morski, powietrzny lub przesyłowy. Czasami rodzaje transportu łączy się dla zapewnienia lepszej obsługi. Cechy, takie jak bezpieczeństwo, czas dostawy oraz jakość tworzą kompleksowe usługi transportowe Gdańsk. Firmy logistyczne położone nad morzem mają więcej możliwości na zaplanowanie transportu pewnych towarów oraz spełnienie wcześniej wymienionych kryteriów, które świadczą o efektywności świadczonych usług. Profesjonalizm firmy transportowej przejawia się poprzez sprawowanie nadzoru nad każdym etapem przewozu ładunków.