Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Każdy właściciel pojazdu mechanicznego ma obowiązek jego wykupienia bez względu na to, czy korzysta z pojazdu regularnie, sporadycznie, a także wtedy, gdy nie korzysta z niego wcale.

Ubezpieczenie OC chroni kierowcę przed finansowymi skutkami kolizji i wypadków drogowych. W praktyce oznacza to, że jeśli staniesz się sprawcą stłuczki, to nie Ty, a Twój ubezpieczyciel, będzie zobowiązany do pokrycia kosztów naprawy auta osoby poszkodowanej.

Ubezpieczenie OC – automatyczne przedłużenie
Musisz wiedzieć, że jeśli przed upływem roku nie wypowiesz umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC, zostanie ona automatycznie przedłużona na kolejny rok. Taka sytuacja często staje się źródłem kłopotów. Zwłaszcza wtedy, gdy zdecydujemy się oddać auto do kasacji.

Kasacja auta – na co zwrócić uwagę?
Jeśli zdecydujesz się oddać auto do kasacji, musisz wiedzieć, że punkty demontażu nie mają prawa pobierać od Ciebie żadnych opłat. Dodatkowe koszty mogą być zasadne jedynie wtedy, kiedy auto jest lżejsze niż wartość wpisana w dowodzie. Za każdy kilogram niedowagi punkt demontażu może obciążyć Cię dodatkową opłatą.

Po oddaniu pojazdu do kasacji powinieneś otrzymać specjalnie zaświadczenie o przyjęciu pojazdu do stacji demontażu pojazdów, unieważnienie dowodu rejestracyjnego, unieważnienie tablic rejestracyjnych oraz unieważnienie karty pojazdu (jeśli była wydana).

Dokumenty oraz tablice rejestracyjne będą Ci potrzebne do wyrejestrowania pojazdu w wydziale komunikacji urzędu gminy. Od otrzymania dokumentów ze stacji demontażu pojazdów masz na to 30 dni.

Ubezpieczenie OC a kasacja samochodu
Jeśli zdecydujesz się oddać auto do kasacji lub wskutek kolizji drogowej stanie się to koniecznością, masz prawo odzyskać część niewykorzystanej składki ubezpieczeniowej. Jeśli opłaciłeś OC za cały rok, przysługuje Ci zwrot składki za okres od dnia kasacji auta do końca okresu ubezpieczenia.

Aby otrzymać zwrot pieniędzy, powinieneś przedstawić ubezpieczycielowi zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu. Na jego podstawie dokona on kalkulacji i zwróci stosowną, niewykorzystaną kwotę. W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, można zrobić to wysyłając zaświadczenie pocztą, e-mailem lub faksem.

Ubezpieczenia OC - zobacz ofertę w serwisie Liberty Ubezpieczenia.