© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

  • Home
  • Top 3 aranżacji wnętrz w 2019 roku - jumbo-shop.pl

Top 3 aranżacji wnętrz w 2019 roku

 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Urządzanie wnętrza może być jednym z najprzyjemniejszych momentów całego procesu budowy i wprowadzania się do nowego domu lub mieszkania. Spójność wystroju jest bardzo istotna dla estetów, dlatego warto zapoznać się z ciekawymi stylami aranżacji, które sprawią, że nasz dom będzie piękny i funkcjonalny.

Styl skandynawski

Biel i inne jasne kolor, minimalistyczne wykończenia, przywiązanie do natury - oto wyznaczniki skandynawskiego stylu aranżacji. Na skutek niedostatecznego nasłonecznienia wnętrz w północnych rejonach Europy, Skandynawowie potrzebują na różne sposoby rozjaśniać swoje domy. Stąd biel, dużo bieli. Ściany, meble, sprzęty, podłogi - jasne barwy, odcienie szarości i beżu sprawiają, że wnętrze wydaje się przestronniejsze, mniej ciasne. Ważne jest także odpowiednie oświetlenie - najlepiej naturalnym światłem słonecznym. Stąd często w oknach w tego typu wnętrzach nie ma firanek lub są one małe, a same okna są duże i gęsto rozmieszczone. Oświetlenie sztuczne może występować w bardziej designerskiej formie. Dobrze wkomponowują się lampy metalowe, np. w stylu industrialnym.

Poza kolorystyką, styl ten wyróżnia się również minimalizmem. Nie ma tu raczej miejsca na wiele zdobień na meblach - na pierwszym miejscu stawia się funkcjonalność. Dominują proste, drewniane stoły i krzesła (z jasnego drewna), mało jest elementów pełniących jedynie dekoracyjną rolę. Dlatego też większość mebli ma kanciaste kształty, które dobrze wpasowują się w pokoje, nie zajmując niepotrzebnie przestrzeni. Większość dodatków również wykonana jest z naturalnego drewna.

Styl loftowy (postindustrialny)

Choć najlepiej sprawdza się w mieszkaniach zlokalizowanych w dawnych budynkach przemysłowych (zaadaptowanych do funkcji mieszkalnych i użytkowych) lub budowanych na taki wzór, to dobry efekt można osiągnąć w każdym mieszkaniu. Styl loftowy cechuje pewna atrakcyjna surowość. 

Dlatego, aby zachować lub odwzorować ten industrialny charakter wnętrza, częstym elementem jest ściana z surowych cegieł, przypominających wyglądem mury XIX-wiecznych fabryk. Ponadto bardzo istotne jest pozostawienie dużych, pustych przestrzeni, a bardzo korzystnie wyglądają pomieszczenia z wysokim sufitem urządzone w ten sposób. Nie ma tu miejsca nie niepotrzebne meble czy dekoracje. Dzięki temu wnętrze jest dobrze oświetlone (warto mieć duże okna), przestronne, potrafi naładować lokatorów energią i dać motywację do bycia aktywnym. 

W wystroju dominują metalowe elementy, modernistyczne meble - np. metalowa szafka czy regał, lampki z metalowymi abażurami, widoczne rury lub kable. Można ładnie uzupełnić to drewnianymi dodatkami - stolikiem kawowym z ciemnego drewna lub panelami obok płytek. Generalnie we wnętrzach w tym stylu dominują stonowane kolory, szarość i brąz, choć dobrze mogą również komponować się bardziej ostre kolorystycznie akcenty (np. czerwień na jednej ze ścian). 

Styl kolonialny

Jest to połączenie orientalnych, afrykańskich klimatów z klasyką europejską. Najlepiej sprawdza się u zapalonych podróżników, którzy mogą pochwalić się mnóstwem pamiątek przywiezionych z różnych mniej lub bardziej egzotycznych zakątków naszej planety. Kolonializm, choć historycznie zdecydowanie nie jest powodem do chluby, uwrażliwił Europejczyków na kulturę innych kontynentów, w szczególności Afryki oraz Bliskiego i Dalekiego Wschodu. 

aranzacja w stylu kolonialnym

Dlatego też meble we wnętrzach w stylu kolonialnym wykonywane są z egzotycznych gatunków drewna, najczęściej ciemnego. Są one często masywne - ogromne regały pełne książek na całą ścianę, duże biurka i łóżka. Ozdoby i inne elementy mają zdobienia kojarzące się z ludowością i folklorem Afryki lub Azji. Można pokusić się np. o firany lub dywan w cętki lub pasy - choć nie należy przesadzać z takimi “pstrokatymi” dekoracjami - a także drewniane figurki, stoliki zdobione w orientalne wzory, rattanowe krzesła oraz dużo nawiązań do natury. W związku z tym w kolonialnie urządzonych wnętrzach musi pojawić się dużo roślin, szczególnie egzotycznych. Korzystnie wyglądają kwiaty o dużych liściach, rozłożyste, gęsto poustawiane, a także meble lub elementy wykonane z bambusa czy wikliny w pomieszczeniach do relaksu.

Jeżeli chodzi o barwy, w stylu kolonialnym raczej rezygnuje się z zimnych barw na rzecz różnych odcieni brązu, pomarańczu, beżu, żółci, czerwieni oraz ciemnych kolorów drewnianych. Niekoniecznie muszą one być stonowane, można w tym przypadku dużo eksperymentować z różnorakimi wzorami malowania, co szczególnie dobrze kontrastuje z zielenią roślin. Dzięki temu wnętrze kojarzy się z lasem tropikalnym lub sawanną. Jednak taki wystrój może być nieco przytłaczający, więc kolonialną aranżację poleca się raczej do większych przestrzeni mieszkalnych.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry