Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


AI to game changer dla biznesu

sztuczna inteligencja AI
Źródło zdjęć: pixabay.com
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Choć nie wiemy jeszcze dokładnie, w jakim kierunku pójdą zmiany wywołane sztuczną inteligencją, to czujemy już, że zachodząca na naszych oczach zmiana będzie gruntowna dla biznesu. O tym rozmawiali uczestnicy zakończonego niedawno Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Comarch był reprezentowany przez CEO, dr Annę Pruską, oraz wiceprezesa spółki i dyrektora Sektora Enterprise Solutions Zbigniewa Rymarczyka.

AI – rewolucja trwa!

Trudno w czasie rewolucji nie mówić o rewolucji, o jej przyczynach, czy skutkach. O wpływie sztucznej inteligencji na biznes mówią w zasadzie wszyscy związani z gospodarką. Każda konferencja, kongres czy spotkanie nie może się obyć bez dyskusji w tym zakresie. Nie można się temu dziwić, wszak AI zautomatyzuje i usprawni wiele procesów, szereg zawodów zmieni się, a gros z nich bezpowrotnie zniknie. Już dzisiaj nie brak doniesień o zwolnieniach w (m.in. w marketingu online) wywołanych „zatrudnieniem” na cały etat sztucznej inteligencji.

Entuzjaści wskazują, że w wielu branżach, po wyeliminowaniu powtarzalnych i żmudnych czynności,  AI wniesie działania na wyższy poziom kreatywności. Powstaną także nowe miejsca pracy dostosowane do nowego otoczenia. Wiceprezes Comarchu Z. Rymarczyk podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego mówił, że przewidywania mówiące, że w pierwszej kolejności AI na bruk pośle księgowych nie sprawdziły się. Księgowi są dalej potrzebni, a popyt na tworzone w Comarchu oprogramowanie finansowo – księgowe nie maleje. Oczywiście wiele zawodów ulegnie zmianie, zmieni się nie tylko charakter pracy. Dzięki AI będziemy bardziej kreatywni, innowacyjni i produktywni. AI może być katalizatorem ciekawych pomysłów, nowych produktów, czy technologii. W tym zakresie trudno wyznaczyć granice wyobraźni dla sztucznej inteligencji. Z. Rymarczyk mówił także o pewnych niebezpieczeństwach urwania się spod naszej kurateli maszyn sterowanych przez algorytmy. Choć w niektórych dziedzinach konieczne są pewne ograniczenia w wykorzystaniu AI.

AI jest wszędzie!

Inteligentne algorytmy są niemal wszędzie, nawet tam, gdzie byśmy nawet tego nie podejrzewali. Tam, gdzie jeszcze nie dotarły, zapewne za chwilę będą zaimplementowane. Bo nawet jeśli sztuczna inteligencja też może się mylić, czy wybierać rozwiązania ekstremalne – nie zawsze optymalne dla człowieka, – co zauważa Z. Rymarczyk, to jest na tyle innowacyjną technologią, że trudno z niej dzisiaj zrezygnować. Zwłaszcza w gospodarce. Obecny i przyszły potencjał sztucznej inteligencji jest ogromny, to co do tej pory znaliśmy pod tym pojęciem, było tylko przygrywką. Jak bardzo zaawansowana jest dzisiaj technologia sztucznej inteligencji widać choćby w programach do zarządzania firmą klasy ERP. Aplikacje te umożliwiają nie tylko optymalizację całych procesów, ale także automatyzację wielu czynności. Pozwalają przyśpieszyć wiele pracochłonnych i czasochłonnych procesów w produkcji, czy w magazynie. Zainteresowanych zastosowaniem sztucznej inteligencji w aplikacjach Comarch zachęcamy do zapoznania się z artykułem na firmowej stronie: AI w biznesie.