Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jakie korzyści niesie za sobą wdrożenie systemu zarządzania budynkiem (BMS) w Twoim obiekcie?

system zarządzania budynkiem
Źródło zdjęć: freepik
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Zarządzanie wszystkimi urządzeniami w budynku bywa kłopotliwe, bo trzeba pamiętać o wielu czynnikach, wpływających na komfort użytkowania takiego miejsca, jak i co jeszcze ważniejsze - o bezpieczeństwie przebywających w nim osób. Dlatego tak ważne jest podejmowanie mądrych działań, do których zaliczamy wdrożenie systemu zarządzania budynkiem (BMS). Pamiętaj o tym w swoim obiekcie, decydując się na wsparcie Smart For Industry! Zobacz, co możesz zyskać!

Systemy BMS - jakie zapewniają korzyści?

Systemy BMS zrewolucjonizowały sposób, w jaki można zarządzać budynkiem, robiąc to w sposób efektywny i w pełni automatyczny. Zintegrowane są tu wszystkie instalacje, które skupione są w ramach jednego systemu. I to niezależnie od tego, czy mówimy o dużych budynkach przemysłowych, czy o domach prywatnych, czy innych obiektach. Wszędzie funkcjonuje to doskonale, zapewniając wygodę, bezpieczeństwo i realne, wymierne oszczędności. 

Co więcej, systemy BMS pozwalają zarówno na zarządzanie budynkiem, jak i są w stanie wykryć nieprawidłowości w działaniu, informując o tym, co umożliwia odpowiednio szybką i skuteczną reakcję. Mózgiem całego systemu BMS jest serwer centralny, który może łączyć się przewodowo bądź bezprzewodowo ze sterownikami. Są one skomunikowane z urządzeniami występującymi w budynku, dzięki czemu można je kontrolować. 

Aby wszystko dobrze działało, potrzeba również właściwie zaprogramować sterowniki, co przełoży się na prawidłowe działanie całego systemu. Jak więc widzimy, podstawą jest perfekcyjna współpraca pomiędzy serwerem centralnym i sterownikami, których głównym zadaniem jest prawidłowe odczytywanie ustawień urządzeń oraz instalacji. 

Systemy BMS - jak można je obsługiwać?

System BMS przygotowany przez Smart For Industry można obsługiwać na dwa sposoby - całkowicie zautomatyzowany i “ręczny”. W pierwszym wypadku użytkownik ma częściową kontrolę, lecz większość procesów odbywa się w sposób automatyczny. Jeśli mowa o drugiej metodzie, to użytkownik zyskuje możliwość programowania własnych ustawień. Niezależnie od tego, jaki tryb wybierzesz, masz pewność łatwego sterowania - z poziomu komputera, urządzeń mobilnych czy za pomocą dedykowanego panelu sterowania. Tak naprawdę system BMS przygotowany przez Smart For Industry można obsługiwać na różne sposoby, dzięki czemu zwiększają się Twoje możliwości zakresie pełnej kontroli przez cały czas. Możesz więc to robić przy wsparciu panelu sterowania, który masz w domu, ale i przy wsparciu aplikacji mobilnych, co umożliwia sprawowanie kontroli niezależnie od miejsca pobytu. 

Łączność przewodowa czy bezprzewodowa?

Nie dziwi coraz większa popularność wykorzystania systemów BMS w budynkach, szczególnie że procesy te bezproblemowo można wdrożyć we wszystkich rodzajach budynków, zarówno nowych, jak i już użytkowanych. Oczywiście we wszystkich przypadkach kluczowe jest to, aby wszystko dobrze zaplanować, wybierając pod tym kątem urządzenia oraz instalacje. Niezwykle istotna jest analiza własnych preferencji oraz potrzeb w zakresie ich działania. Kluczowym aspektem jest wybór sposobu łączności poszczególnych elementów systemu z serwerem centralnym. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, można to zrobić, korzystając z łączności przewodowej bądź bezprzewodowej. Dla istniejących budynków lepiej zastosować łączność bezprzewodową, gdyż dzięki temu nie trzeba będzie kuć ścian. W nowych istnieje dowolność. 

Jak widzisz, systemy BMS oferowane przez Smart For Industry to rozwiązania do zastosowania w każdym obiekcie, zarówno budynku mieszkalnym, jak i obiekcie przemysłowym. Zapewnia to każdej firmie wiele zalet, między innymi redukcję kosztów eksploatacyjnych, komfort dla pracujących w nim osób, wysokim poziom bezpieczeństwa. Najważniejsze to wybrać odpowiedniego wykonawcę systemu, co sprawi, że system będzie dopasowany do potrzeb Twojej organizacji. Postaw na Smart For Industry, zyskując w ten sposób pewność, że Twoja automatyka przemysłowa opierać się będzie na najnowocześniejszych rozwiązaniach, czego przykładem liczne realizacje, jak system Equipo wykonany na aplikacji Ifix firmy VIX.