Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Innowacje w kasach fiskalnych dla kantorów: Efektywność, śledzenie kursów walut i obsługa klienta

kasa fiskalna dla kantoru
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Dla coraz większej liczby branż projektuje się systemy, które mają usprawniać codzienne zarządzanie biznesem. Nie inaczej dzieje się w przypadku kantorów – ich właściciele mogą korzystać z oprogramowania, które pozwala na łatwiejsze realizowanie transakcji, analizę zysków, a także szybkie zapoznanie się z kursami walut. Przekonaj się, jak wygląda obecnie innowacyjne zarządzanie kantorem!

Rejestracja sprzedaży – nie tylko przy pomocy kasy fiskalnej!

Choć wystawianie paragonów fiskalnych może większości osób kojarzyć się wyłącznie z kasami fiskalnymi, nie tylko te urządzenia mogą służyć do rejestrowania sprzedaży. Coraz popularniejsze stają się bowiem systemy POS (Point Of Sale), czyli oprogramowania sprzedażowe obsługiwane na dedykowanych im terminalach oraz połączone z drukarką fiskalną. Stosując tego rodzaju rozwiązanie, można nie tylko wystawiać standardowe paragony fiskalne, lecz również korzystać z szeregu dodatkowych opcji.

Jedną z najpopularniejszych funkcji jest możliwość jednoczesnego obsługiwania kilku transakcji – oznacza to, że nie trzeba najpierw obsłużyć jednego klienta, aby móc zająć się kolejnym. Taka opcja będzie przydatna zwłaszcza w większych punktach, gdzie pracownicy w tym samym momencie obsługują kilku klientów. Dla niemal każdej branży projektuje się również dedykowane udogodnienia, w tym dla właścicieli kantorów.

Jakie opcje dają programy sprzedażowe dla kantorów?

Systemy sprzedażowe dla kantorów będą różnić się w zależności od wybranego dostawcy oprogramowania oraz wersji programu. Można jednak wyróżnić najpopularniejsze funkcje dostępne w każdym z nich.

Zaawansowana obsługa klientów

Dzięki zastosowaniu intuicyjnego menu obsługa programu sprzedażowego dla kantorów jest znacznie łatwiejsza niż wystawianie paragonów na kasie fiskalnej – z jego pomocą można zarówno ewidencjonować sprzedaż, jak i zapisać w bazie danych informacje o wymienionych walutach, co przyda się do przeprowadzania analiz. Co więcej, w takim programie istnieje opcja utworzenia bazy kontrahentów (klientów indywidualnych lub firm), co jeszcze bardziej usprawnia ich obsługę.

Analiza zysków

Każde oprogramowanie sprzedażowe dla kantorów daje możliwość zapoznania się z analizą zysków. W ten sposób można przekonać się, czy biznes jest dochodowy, czy też w którymś momencie odnotowano straty. W dodatku korzystanie z dedykowanego oprogramowania pozwala na wybór metody liczenia zysku – możliwe jest liczenie zysków ze sprzedaży według kursów średnich, kursów rzeczywistych FIFO lub LIFO, a także uporządkowanie sprzedaży od najtańszych lub od najdroższych. W ten sposób można łatwo ocenić, jakie kursy są najbardziej opłacalne.

Śledzenie kursów walut

Korzystając z oprogramowania sprzedażowego, można analizować nie tylko zyski kantoru, lecz również zmiany w kursach walut. Programy udostępniają opcję porównywania średnich kursów walut w dowolnie wybranym przedziale czasowym. Automatycznie pobierają również aktualne kursy z NBP. Pozwoli to na jeszcze dokładniejsze ustalanie optymalnych kursów wymiany walut.

Generowanie raportów

Każdy kantor jest zobowiązany do przedstawiania raportów dotyczących kupna i sprzedaży walut (dziennych, miesięcznych, kwartalnych, PZ-KAN) zgodnie z wymogami Ministerstwa Finansów i NBP. W ich przygotowaniu nieoceniony będzie właśnie program sprzedażowy, który automatycznie przygotuje niezbędne zestawienia. Dzięki temu można oszczędzić dużo czasu oraz ograniczyć ryzyko wystąpienia pomyłki.

Współpraca z wyświetlaczami tablicowymi

Programy sprzedażowe pozwalają również na zarządzanie informacjami przedstawianymi na wyświetlaczach tablicowych – to tam klienci szukają informacji o aktualnym kursie wymiany walut. Możliwość szybkiej zmiany wyświetlanych danych to oszczędność czasu oraz duża elastyczność.

Jak wygląda system POS w kantorze?

Każdy system POS wymaga przede wszystkim stanowiska do jego obsługi – zazwyczaj jest to terminal z dotykowym ekranem. Na nim można wprowadzać dane dotyczące przeprowadzanych transakcji oraz korzystać z dodatkowych funkcji oferowanych przez program. Korzystając z systemu POS, nie trzeba wyposażać się w kasę fiskalną – zamiast niej wykorzystuje się drukarkę fiskalną. To urządzenie, które będzie drukować paragony fiskalne, natomiast wszystkie dane dotyczące zrealizowanych transakcji fiskalnych zapiszą się w pamięci systemu POS. W przypadku korzystania z tego systemu nie trzeba decydować się wyłącznie na jedną drukarkę fiskalną – można zainstalować ich kilka, co pozwoli na jednoczesną obsługę kilku klientów, bez konieczności dokończenia rozpoczętej transakcji. Do takiego systemu można dołączyć także terminale płatnicze.

Dostępne w sprzedaży kasy fiskalne dla kantorów, a zwłaszcza dedykowane systemy POS znacznie ułatwiają prowadzenie punktu wymiany walut. Można je zastosować w pojedynczym kantorze, jak również w ich sieci, a nawet w punkcie prowadzącym sprzedaż online. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów oprogramowania sprzedażowego dla kantorów, a także wiele modeli drukarek fiskalnych, dlatego wybór odpowiedniego zestawu nie będzie stanowił problemu.