Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Zalety i wady otwierania sklepu internetowego w chmurze

sklep internetowy w chmurze
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Otwarcie sklepu internetowego w chmurze wiąże się zarówno z szeregiem korzyści, jak i potencjalnych wyzwań. Poniżej przedstawiamy kompleksową analizę tych aspektów.

Część z nich jest oczywista: 

 • Łatwość wdrożenia - Dla osób bez doświadczenia w programowaniu oraz braku znajomości specjalistów IT, możliwość uruchomienia sklepu internetowego na platformie w chmurze poprzez jedno kliknięcie jest niezwykle atrakcyjna.
 • Oszczędność czasu i zasobów - Uniknięcie konieczności poszukiwania hostingu oraz dodatkowych kosztów związanych z tym, a także brak konieczności instalowania skryptów czy martwienia się o bezpieczeństwo i aktualizacje, pozwala skupić się na kluczowych zadaniach, takich jak sprzedaż i przyciąganie klientów.
 • Stała aktualizacja i wsparcie - Dzięki pracy w chmurze, sklep ma dostęp do regularnych aktualizacji oprogramowania i wsparcia technicznego, co zapewnia ciągłość działania oraz minimalizuje ryzyko awarii.
 • Elastyczność i skalowalność - Korzystanie z chmury umożliwia łatwą dostosowanie zasobów do zmieniających się potrzeb sklepu, co pozwala na płynne skalowanie działalności wraz z rozwojem biznesu.

Pomijając oczywiste korzyści, istnieją również subtelne aspekty. Jak to wszystko wygląda w rzeczywistości, jeśli Twój sklep internetowy działa w chmurze:

Uwaga! Ta część artykułu dotyczy właścicieli sklepów internetowych działających na platformie Web Systems Pro (lub chcących na niej pracować)! Nie możemy wiedzieć, jak działają inne chmury, a cała poniższa informacja dotyczy właśnie tej usługi, aby rozwiać ewentualne wątpliwości.

 • Brak pełnej kontroli - Przeciwnicy korzystania z chmury wskazują na brak pełnej kontroli nad sklepem przez właściciela, co może stanowić istotną wadę:
  Jeśli Twój sklep działa w naszej chmurze, masz pełny dostęp do kodu szablonu motywu projektu, a dodatkowe moduły będą dostępne do zakupu za pośrednictwem oficjalnego Marketplace. To wystarczy, aby rozwiązać praktycznie wszystkie zadania.
 • Potencjalne problemy z przeniesieniem - Możliwość nagłego zakończenia umowy z dostawcą chmury oraz trudności z przeniesieniem sklepu na własny hosting mogą być istotnymi wyzwaniami:
  W każdym poważnym frameworku obecnym na rynku są moduły importu-eksportu produktów w różnych formatach, co pozwala szybko przenieść swoje produkty na dowolny silnik, niezależnie od tego, czy Twój sklep internetowy jest w chmurze, czy nie. A jeśli mówimy o "zakończenie działalności firmy", dotyczy to nie tylko dostawcy usług w chmurze, ale każdego dostawcy hostingu, a nawet każdej organizacji, więc nie można uznać tego za argument dotyczący konkretnie usługi w chmurze.
 • Opłaty abonamentowe - Konieczność regularnego opłacania abonamentu za korzystanie z usług chmury oraz ryzyko wyłączenia konta w przypadku braku opłaty może być uciążliwe dla niektórych przedsiębiorców:
  Czy to samo stanie się z Twoją witryną, jeśli nie zapłacisz za najbardziej podstawowy hosting? Czy warto się tym martwić?
 • Ograniczone możliwości SEO i promocji - Sklepy działające w chmurze mogą napotkać ograniczenia w zakresie optymalizacji pod kątem wyszukiwarek oraz promocji, co może mieć wpływ na ich widoczność i efektywność marketingową:
  Łatwo możesz podłączyć własną domenę do chmury. Ponadto w Marketplace Web Systems Pro dostępne są wtyczki do optymalizacji SEO. Na pewno nie będziesz mieć problemów z promocją!

Istnieją jednak wyraźne zalety chmury, które mogą zrównoważyć niektóre wady, takie jak:

 • Dostęp do specjalistycznych narzędzi i wtyczek w ramach oficjalnego Marketplace, które umożliwiają rozwój sklepu i optymalizację działań marketingowych.
 • Stały rozwój chmury i stale uzupełniany Marketplace, co pozwala na utrzymanie aktualności i konkurencyjności sklepu w dłuższej perspektywie czasowej.
 • Możliwość przeniesienia sklepu na własny hosting w przypadku potrzeby, dzięki istnieniu odpowiednich narzędzi do eksportu i importu danych.

Podsumowując, otwarcie sklepu internetowego w chmurze może być korzystnym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorców, pozwalając im skoncentrować się na kluczowych aspektach biznesowych, zminimalizować koszty oraz zapewnić skalowalność i dostępność. Jednak konieczne jest świadome podejście do wyboru usługodawcy oraz dokładne rozważenie wszystkich zalet i wad przed podjęciem decyzji.