Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak działa voicebot rekrutacyjny? O tym musisz wiedzieć

rekrutacja
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Termin sztuczna inteligencja, czyli AI podbił globalne media w ciągu minionych 12 miesięcy. Tyle bowiem minie wkrótce od publicznego zaprezentowania pierwszej wersji ChatGPT. Od tamtej pory obserwujemy prawdziwy wysyp narzędzi wspieranych przez AI. Jednym z nich jest Voicebot rekrutacyjny, który ma wszelkie szanse zrewolucjonizować funkcjonowanie działów HR. Czym jest ów Hr Voicebot, gdzie znajduje on szerokie zastosowanie? O tym w skrócie piszemy poniżej.

Czym jest i jak działa Voicebot rekrutacyjny?

Voicebot rekrutacyjny to jedno z najnowocześniejszych i najskuteczniejszych narzędzi, używanych w procesie rekrutacji. To program komputerowy, który potrafi przeprowadzać rozmowy z kandydatami do pracy za pomocą głosu. Voicebot działa przy wsparciu sztucznej inteligencji i uczy się z każdą odbytą rozmową. Dzięki wcześniej zaprogramowanym scenariuszom rozmowy i na podstawie kryteriów ustalonych przez firmę, voicebot przeprowadza rozmowę. Zadaje pytania dotyczące doświadczenia kandydatów, umiejętności, oczekiwań. Może też odpowiadać na pytania kandydatów o wymogi na danym stanowisku pracy, firmę czy warunki zatrudnienia. Jak działa Voicebot rekrutacyjny? Przez cały czas rejestruje i analizuje odpowiedzi kandydatów a następnie porównuje odpowiedzi kandydatów z kryteriami ustalonymi przez pracodawcę. W ten sposób Voicebot dokonuje wstępnego wywiadu telefonicznego i pomaga w selekcji kandydatów i ocenie ich dopasowania do oferty pracy wyręczając w tym pracowników działu HR.

W jakich branżach najlepiej sprawdzą się tego typu rozwiązania?

Voiceboty rekrutacyjne mogą być używane w bardzo wielu branżach i dla różnych typów stanowisk pracy. Szczególnie przydatne są jednak wszędzie tam gdzie:

 • jest duża liczba kandydatów na jedno stanowisko
 • proces rekrutacji jest długi i skomplikowany, ale wstępna selekcja pozwala „odsiać” dużą część chętnych,
 • istnieje ryzyko utraty dobrych kandydatów na rzecz konkurencji. Voicebot rekrutacyjny pracuje 24/7 co sprawia, że każdy, kto się zgłosi na wstępną rozmowę, zostanie obsłużony nawet w niedzielę o 7 rano.
 • ważna jest jakość i szybkość komunikacji z kandydatami. Niektóre firmy chwalą się tym, jak szybko odpowiadają na zgłoszenia.

Przykładowe branże, w których voiceboty rekrutacyjne mogą być stosowane, to:

 • IT
 • call center
 • sprzedaż
 • logistyka
 • finanse
 • HR

Jakie są główne zalety narzędzi typu Voicebot?

Voiceboty rekrutacyjne mają wiele zalet dla pracodawców i kandydatów. Oto niektóre z nich:

 • oszczędność czasu i pieniędzy - voicebot może przeprowadzić wiele rozmów jednocześnie, bez konieczności angażowania realnych rekruterów. To sprawia, że wstępna rekrutacja trwa o wiele krócej.
 • poprawa jakości procesu rekrutacji - voicebot zapewnia obiektywną i spójną ocenę kandydatów na podstawie ściśle ustalonych kryteriów. Jest przy tym wolny od uprzedzeń i nie ulega emocjom, znudzeniu, zniecierpliwieniu.
 • zwiększenie satysfakcji kandydatów - voicebot zapewnia szybką i profesjonalną komunikację z kandydatami. Pokazuje, że są oni ważni dla firmy, co pośrednio buduje jej pozytywny wizerunek i pokazuje jej nowoczesność i innowacyjność. Szukasz rozwiązań tego typu dla swojej firmy? Sprawdź szczegóły na https://www.apifonica.com/pl/produkty/voicebot/

Podsumowanie

Wiemy już zatem jak jak działa Voicebot rekrutacyjny. Z całą pewnością jest to narzędzie, które będzie zyskiwało na znaczeniu, szczególnie w korporacjach, które non stop prowadzą rekrutację. Wstępna selekcja kandydatów uwalnia czas rekruterów, a jednocześnie sprawia, że mają oni więcej czasu na rozpatrzenie jednego podania. Dzięki technologii dużo szybciej odbywa się bowiem pierwszy etap rekrutacji. Szacuje się, że w dużych korporacjach w dłuższej perspektywie, oszczędności czasu wynikająca z takich rozwiązań to nawet miesiące pracy ludzi z HR. Zyskują zatem wszyscy.