Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Karty graficzne w dziedzinie grafiki komputerowej - czym się sugerować?

biurko gracza
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Karta graficzna to jeden z najważniejszych elementów każdego komputera. Nowoczesne modele różnią się między sobą parametrami technicznymi o bardzo złożonym nazewnictwie, które dla osób początkujących może wydawać się nieco skomplikowane. Czym więc warto kierować się wybierając rodzaj karty graficznej? Czy istnieją wytyczne ułatwiające wybór?

Karta graficzna - dlaczego warto wybrać najlepszą? 

Tak naprawdę nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie, ponieważ wybór karty graficznej w komputerze jest kwestią bardzo indywidualną. Z całą pewnością powinna być ona dopasowana do naszych potrzeb oraz indywidualnych możliwości finansowych. Ponieważ ceny kart graficznych obejmują bardzo szeroki zakres z całą pewnością należy zwrócić uwagę na zasobność portfela.

W zależności od tego w jaki sposób użytkownik korzysta z komputera wybór może być więc różny. W przypadku codziennego użytkowania komputera do prac biurowych, przeglądania zdjęć czy oglądania filmów z całą pewnością wystarczająca będzie zintegrowana karta graficzna.

Jeśli natomiast użytkownik posiada wyższe wymagania takie jak tworzenie złożonej grafiki, korzystanie z zaawansowanych gier czy kolorystyki świata wirtualnego warto zaopatrzyć się w bardziej wydajną kartę graficzną. Tego rodzaju wyposażenie pozwala na płynne i szybsze przetwarzanie obrazu oraz grafiki oraz minimalizowanie efektu cięcia i spowalniania klatek obrazu. Przy zakupie karty graficznej warto również sprawdzić ilość pamięci jaką posiada. Jest to bardzo ważne, ponieważ im jej więcej tym jakość grafiki będzie lepsza a odtwarzany obraz będzie bardziej zintegrowany.

Jakie karty graficzne są dostępne na rynku?

Wiele sklepów posiadających w asortymencie karty graficzne dysponuje naprawdę dużym wyborem. Nazwa karty zawsze odnosi się do producenta, który wypuścił ją do sprzedaży. Litery, które stanowią drugi człon nazwy dotyczą jej przeznaczenia. Tak więc na przykład w przypadku oznaczenia RX, karta taka będzie przeznaczona dla miłośników gier. Ostatni człon cyfr odnosi się do generacji. Kolejne symbole i litery natomiast do wydajności sprzętu. Karta GTX 1650 jest bardzo uniwersalna, dlatego też nadaje się zarówno dla mało wymagających jak dla zaawansowanych graczy. Wydajny system chłodzenia w połączeniu z sporą pojemnością oraz przystępną ceną sprawia, że jest to świetny wybór dla usprawnienia pracy urządzenia. 

Która karta graficzna jest najlepsza?

Oczywiście jak już wiadomo zdania są podzielne. Warto jednak wspomnieć, że z perspektywy przystępności cenowej z całą pewnością jedną z najlepszych kart graficznych obecnie dostępnych na rynku jest GTX 1660, która zaspokaja potrzeby nawet najbardziej wymagającej grafiki oraz szybko przesuwających się obrazów. Sprzęt z całą pewnością (dzięki wydajnemu chłodzeniu) sprosta również wielu godzinom ciągłej pracy urządzenia bez przegrzewania się. Jej wysoka pojemność pozwala na szybką i łatwą obsługę komputera, a przy tym plastyczny odbiór grafiki. GTX 1050 Ti to rozwiązanie dla mniej wymagających użytkowników. Jej niska cena jest zachęcająca, a praca nie pozostawia wiele do życzenia. Z pewnością nadaje się ona do codziennego korzystania z urządzenia i sprosta takim oczekiwaniom. Ostateczna decyzja o zakupie zależy jednak od własnych potrzeb.