Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Charakterystyka kamer IP

montaż kamery ip
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Profesjonalne systemy monitoringu wizyjnego to świetne uzupełnienie dla systemów alarmowych oraz kontroli dostępu. W ofercie znajdują się różnorodne kamery, takie jak tubowe, kopułkowe czy FishEye. Zapoznaj się z tym artykułem, aby poznać ich charakterystyki oraz dowiedzieć się, jak dokonać najlepszego wyboru!

Monitoring IP oferuje możliwość zdalnego śledzenia sytuacji na danym terenie w czasie rzeczywistym, archiwizowania obrazu na dysku rejestratora oraz funkcję detekcji ruchu. Nowoczesne kamery do monitoringu przemysłowego mogą także pełnić funkcje analityczne, takie jak tworzenie map cieplnych ilustrujących zachowania klientów w sklepach czy liczenie odwiedzających określone miejsce. W dalszej części artykułu przybliżymy działanie oraz typy dostępnych kamer.

Co to jest i jak działa kamera IP?

Osoby korzystające z tradycyjnych, analogowych systemów CCTV nie zawsze mają pełne pojęcie o tym, czym jest i jak działa kamera IP. Kamery IP to zaawansowane urządzenia oparte na elektronice i technologii optoelektronicznej, zamknięte w solidnych obudowach, które komunikują się za pomocą protokołu TCP/IP. Te kamery wykorzystują wysokiej klasy optykę w połączeniu z matrycami CMOS, dzięki czemu rejestrują obraz w krystalicznie czystej rozdzielczości. Obraz ten jest konwertowany do formatu cyfrowego, a następnie, dzięki kodekom H.264 i H.265, kompresowany i przesyłany przez sieć ethernet do rejestratora bądź innego urządzenia przeznaczonego do jego odbioru.

Kamery kopułkowe czy tubowe – porównanie

Gdy stajemy przed decyzją o wyborze systemu monitoringu wideo, często zastanawiamy się nad rodzajem kamery – czy wybrać kopułkowe czy tubowe. Oba te typy kamer są bardzo podobne pod względem funkcji, a różnią się głównie designem. Poniżej krótkie zestawienie cech obu rodzajów kamer.

Kamery kopułkowe – głównie dedykowane do wnętrz. Charakteryzują się kompaktowym wymiarem i opcją wyposażenia w osłony wandaloodporne, które chronią przed uszkodzeniami. Ich możliwość regulacji jest nieco ograniczona w porównaniu z kamerami tubowymi. Zasięg ich oświetlaczy IR zwykle nie przekracza 50m.

Kamery tubowe – częściej montowane na zewnątrz budynków, wyróżniają się prostotą budowy i szerokim zakresem regulacji. Modele premium mogą oferować optykę niedostępną dla kamer kopułkowych. Ich oświetlacze IR zazwyczaj mają zasięg do 100m.

W trakcie wyboru odpowiedniej kamery CCTV warto także wziąć pod uwagę miejsce jej montażu. W następnej części tekstu omówimy, który typ kamery najbardziej odpowiada standardowym instalacjom w domach prywatnych i małych przedsiębiorstwach.

Jaka kamera IP zewnętrzna do monitoringu podwórka?

Dobra kamera zewnętrzna do monitoringu powinna być odporna na warunki atmosferyczne, kurz i wodę oraz chronić się przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jakie więc urządzenie wybrać do obserwacji otoczenia budynku? Wielu ekspertów poleca kamery tubowe IP z obiektywem stałym o ogniskowej 2.8mm lub regulowanym w zakresie 2,8-12mm. Ważne jest, by kamera była wyposażona w oświetlacz IR o zasięgu od 30 do 50m, co pozwoli na rejestrację obrazu w nocy. Jeśli planujemy wydać nieco więcej, warto zastanowić się nad zaawansowanym modelem z funkcją inteligentnej analizy obrazu, jak oferują to serie AcuSense od Hikvision czy AI od BCS. Wybór takiego sprzętu zapewni skuteczne monitorowanie kluczowych obszarów nieruchomości.