Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Zespół IT, czyli stanowiska i role w teamie

Zespół IT
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Na myśl o zespole IT większość z nas ma przed oczami grupę programistów. Słusznie, jednak nie są to jedyne osoby, które się w nim znajdują. Wszyscy członkowie zespołu IT pełnią określoną rolę i nie wszyscy są ściśle związany z tą branżą. Jakie więc istnieją stanowiska w takim teamie i czym się oni zajmują?

Zespół IT - nie tylko techniczne stanowiska

Zespół IT to nie tylko programiści, ale również osoby, które nie mają nic wspólnego z kodowaniem. Co prawda posiadają oni mniejszą lub większą wiedzę na temat IT potrzebną do wykonywania ich pracy, jednak pełnią zupełnie inne funkcje. Kim są te osoby i jakie są ich role?

Project Manager

Project Manager to tzw. kierownik projektu. Jego zadaniem jest zorganizowanie całego projektu. Zarządza on zadaniami, dokumentacją, przepływem informacji oraz odpowiada on za komunikację nie tylko wewnątrz zespołu, ale również i tą z klientem. Project Manager dba o pracowników w swoim zespole i rozwiązuje wszystkie konflikty, które mogą w nim zapanować.

UI/UX Designer

Jest to pewnego rodzajuu grafik. Zajmuje się on projektem graficznym aplikacji. Przeważnie istnieją dwie grupy pracowników w tej dziedzinie, czyli UI Designerzy i UX Designerzy. Pierwsza z nich zajmuje się User Interfacem, czyli wyglądem interfejsu i identyfikacją wizualną. Druga grupa natomiast bada ludzi grupy docelowej, czyli zbiera informacje na ich temat, a następnie na ich podstawie projektuje ścieżki użytkowników.

Analityk biznesowy

Każdy projekt, którego się podejmujemy musi spełniać określone wymagania biznesowe i jednocześnie osiągać cele danego przedsiębiorstwa. Z tego powodu zespół IT musi współpracować z analitykami biznesowymi, którzy będą wsparciem w trakcie określania celów, wybierania najlepszych rozwiązań projektu czy nadaniu mu odpowiedniego kierunku.

Zespół IT - stanowiska techniczne

Zespół IT nie istniałby bez specjalistów IT. Jednak wszystkie techniczne role nie przypadają tylko programistom, ale również i innym ludziom. Jakim?

Programiści

Zaczęliśmy od nich, więc przez chwilę się na nich skupmy. Nie można pominąć faktu, że programiści są sercem całego projektu. Przeważnie ich role w zespole są podzielone na konkretne specjalizacje, które zajmują się różnymi obszarami programowania. Najczęściej dzieli się ich na Frontend i Backend Developerów. Pierwsi zajmują się stroną oprogramowania, którą widzi użytkownik, a drudzy odpowiadają za logikę systemu, bazy danych i serwery.

Architekt systemu

Przeważnie jest to człowiek o większym doświadczeniu niż programista. Architekt systemu dba o jego całokształt oraz wybiera najlepsze rozwiązania, technologie i narzędzia. Najczęściej zdarza się, że to właśnie ten człowiek zarządza programistami w zespole IT. Ponadto, do jego obowiązków należy również komunikacja z przyszłą administracją systemu.

Testerzy

Rola testerów w zespole IT jest również bardzo ważna. Testowanie danego oprogramowania odbywa się na różnych etapach jego produkcji. Celem testów jest wykrycie wszelkich wad produktu, błędów czy jego słabości. W wyniku tego specjaliści wiedzą, co należy zrobić, aby rozwiązać powstałe problemy. Można wyróżnić dwa rodzaje testerów - manualni i automatyczni. Pierwsi sprawdzają oprogramowanie ręcznie, a drudzy tworzą w tym celu specjalne programy i skrypty, dzięki którym proces testów może być zautomatyzowany.

Zespół IT - uzależniony od projektu

Mówiąc o stanowiskach w zespole IT należy pamiętać, że każdy zespół będzie posiadał inną grupę pracowników. Wszystko zależy od konkretnego projektu Stanowiska, które zostały wyżej przedstawione to role podstawowe. Potrzebujesz określonej osoby do swojego zespołu IT? A może chcesz zatrudnić cały team do danego projektu? Skontaktuj się z Awareson firmą, która dysponuje doświadczonymi konsultantami IT/SAP.