Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Ta bateria może zrewolucjonizować branżę energetyczną. Prosty proces przywrócił rekordową wydajność

montaż paneli fotowoltaicznych
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Jaka "bateria" może konkurować z dominującymi obecnie bateriami litowo-jonowymi? Chińscy naukowcy odnoszą się do baterii sodowo-siarkowych. Do tej pory nie traktowano ich poważnie ze względu na kilka niedociągnięć, ale dzięki prostemu procesowi badaczy baterie te przywróciły rekordową pojemność. Co się stało?

Bateria sodowo-siarkowa

Ta bateria może zrewolucjonizować branżę energetyczną. Prosty proces przywrócił jej rekordową wydajność. W czasopiśmie Advanced Materials ogłaszają niezwykłe wydarzenie – naukowcy z kilku światowych uczelni opracowali nowy typ baterii sodowo-siarkowej, która osiągnęła czterokrotnie większą pojemność energetyczną od dominujących obecnie na rynku akumulatorów litowo-jonowych. 

Do tej pory akumulatory Na-S nie były rozważane jako możliwy zamiennik akumulatorów litowo-jonowych, ponieważ są drogie w produkcji i trudne do recyklingu. Chociaż są mniej toksyczne, mają większą gęstość energii i zostały po raz pierwszy prototypowane 50 lat temu, charakteryzują się niską pojemnością energetyczną i krótką żywotnością. Problemy przypisuje się „słabej stabilności cyklu z powodu niskiego obciążenia masowego siarki i równoważącego efektu polisiarczku”. 

Zaoszczędzona bateria sodowo-siarkowa

Naukowcy udoskonalili baterię, przeprowadzając proces pirolizy i stosując elektrody węglowe domieszkowane siarką, aby poprawić reaktywność ogniwa i odwracalność reakcji siarkowo-sodowej. Dzięki temu akumulator w temperaturze pokojowej nagle nabrał dużej pojemności energetycznej i dłuższej żywotności. Jak zeznał dr Shenlong Zhao z University of Sydney: nasza bateria sodowa może znacznie obniżyć koszty, ponieważ jest czterokrotnie większa (jak akumulatory litowo-jonowe). To wielki przełom w rozwoju energetyki odnawialnej. 

Jakie  zastosowania może mieć najnowszy akumulator sodowo-siarkowy? Opracowany z myślą o dużych systemach magazynowania energii, m.in. sieci elektryczne. Ten rodzaj „baterii” znacznie obniża koszty eksploatacji systemu.

Źródło: https://www.oszomega.pl.