Taka sytuacja zdarza się dość często. Masz podłączoną do komputera lub laptopa pamięć USB, przypadkowo w nią uderzasz, wygina się lub nawet pęka, a to czyni ją bezużyteczną. Co możesz zrobić, jeśli Twój pendrive zostanie uszkodzony? Czy możesz odzyskać swoje dane? Odpowiedź brzmi: to zależy od szkody, a oto co możesz zrobić.
Wypadki się zdarzają i czasem nie da się ich uniknąć, zwłaszcza jeśli chodzi o pamięci pendrive, które wystają ze złączy komputera lub laptopa, ponieważ mogą łatwo zostać wybite i złamać się. Kiedy coś takiego się dzieje, normalną rzeczą jest pogodzenie się z tym faktem i wyrzucenie urządzenia, ale co jeśli dane na pamięci USB były ważne i nie miałeś kopii zapasowej? Jeśli Twój pendrive z jakiegoś powodu się zepsuł lub przestał działać, podpowiemy Ci, co możesz z tym zrobić. Nie rób sobie jednak zbyt dużych nadziei, bo jeśli złamanie jest poważne, to dane prawdopodobnie zostały uszkodzone.
Czy istnieje możliwość naprawy uszkodzonego pendrive'a?
Jak już wspomnieliśmy, odpowiedź na to pytanie zależy od szkody. Jeśli pamięć USB złamała się w obszarze złącza, możesz pożegnać się z nią, chyba że jesteś "rzemieślnikiem" i odważysz się spróbować go lutować, co jest możliwe, ale niebezpieczne.
Jednak nawet jeśli uda się ponownie przylutować uszkodzone złącze, nie zalecamy podłączania naprawionego pendrive'a do komputera, ponieważ zastosowane zostanie standardowe napięcie 5V i może to spowodować wypalenie połączeń lutowanych.
W każdym razie, jeśli podłączysz pendrive'a i komputer go wykryje, zalecamy, aby nie zapisywać niczego na dysku flash ani nie otwierać niczego bezpośrednio z jego pamięci, ponieważ dane mogą zostać uszkodzone. Zamiast tego skopiuj dane na lokalny dysk twardy komputera i otwórz je stamtąd. Jeśli wszystko poszło dobrze i udało się skopiować dane, możesz zutylizować pendrive, ponieważ spowoduje on tylko problem podczas dalzej próby eksploatacji.
Co jeśli budowa jest tylko wygięta?
Jeśli obudowa jest po prostu wygięta, to już inna sprawa, ale znowu zależy to od rodzaju uszkodzenia. Zaleceniem w tym przypadku jest otwarcie plastikowej obudowy, która chroni pendrive, aby można było zbadać płytkę drukowaną i zobaczyć, czy połączenia ze złączem USB są w dobrym stanie. Jeśli tak, to wyprostuj obudowę i podłącz pendrive do komputera - nie powinieneś mieć z tym problemu. Zwróć szczególną uwagę na układy pamięci, to tam przechowywane są dane i jeśli są one pęknięte lub złamane to możesz pożegnać się z urządzeniem i je wyrzucić, bo dane prawie na pewno będą nie do odzyskania.
W przypadku, gdy obudowa wygięła się tak bardzo, że pękły połączenia lutowane, można jeszcze coś zrobić. Wyprostuj obudowę najlepiej jak potrafisz i z odrobiną cyny możesz spróbować przylutować połączenia z powrotem na miejsce, pamiętając o tym, co już napisaliśmy wcześniej:
- Nie podłączaj pendrive'a do komputera, jeśli to możliwe użyj Raspberry Pi lub mini PC o niskim poborze mocy.
- Nie próbuj zapisywać ani otwierać niczego bezpośrednio z dysku flash.
- Zamiast tego skopiuj dane na lokalny dysk twardy i otwórz je stamtąd.
Jeśli jednak po ponownym przylutowaniu złącza pendrive nadal nie działa, a komputer nawet go nie wykrywa, obawiamy się, że uszkodzenie jest zbyt poważne i nie uda się go naprawić. Mimo to, jeśli zawarte w nim dane są niezwykle ważne, istnieją firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych, które nadal będą w stanie Ci pomóc, o ile płytka drukowana nie jest uszkodzona i jest to tylko problem ze złączem. Oczywiście przygotuj swój portfel, ponieważ stawki są dość wysokie. Proces odzyskiwania jest niezwykle długi i pracochłonny, ponieważ firmy te dosłownie wyciągają kawałek po kawałku informacje z komórek pamięci i przywracają je do funkcjonalnej jednostki.
Rozwiązaniem jest zakup nowego pendrive'a
O ile, jak wspomniano powyżej, nie masz na uszkodzonym pendrive'ie bardzo ważnych informacji (jeśli tak, to i tak powinieneś mieć kopię zapasową), jest to generalnie typ urządzenia, którego nie warto nawet próbować naprawiać, ponieważ w dzisiejszych czasach można kupić bardzo szybkie pendrive'y o dużej pojemności za bardzo niewielkie pieniądze. Polecanymi pamięciami USB są urządzenia polskiej marki GOODRAM,które są znane ze swojej zaawansowanej technologii, sprawności i wytrzymałości, więc przykra sytuacja, która została opisana w tym artykule nie powinna Ci się już nigdy więcej zdarzyć.