Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czy MacBbook nadaje się do wszystkiego?

MacBbook
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Trudno znaleźć potężniejsze urządzenie wielozadaniowe niż MacBook. Istnieje wiele obszarów zastosowań tego urządzenia - mogą być wykorzystywane zarówno w pracy, jak i podczas codziennych czynności domowych. Na mniej zaawansowanych wariantach bez problemu wykonasz proste prace biurowe, natomiast urządzenia z mocniejszymi podzespołami posłużą do projektowania domów, edycji grafiki i obróbki wideo. Największą zaletą tych komputerów są ich niewielkie rozmiary, dzięki czemu można je zabrać ze sobą na wakacyjny wyjazd lub prezentację w siedzibie klienta.

MacBook – czy to urządzenie jest tego warte?

Zastanawiasz się teraz, czy Twój MacBook spełnił Twoje oczekiwania? Producent dokładnie przewidział potrzeby różnych użytkowników, dlatego stworzył dwa modele laptopów – wspomniany Pro i Air. Jaka jest między nimi różnica?

  • MacBook Air - Urządzenie stworzone do pracy i celów biznesowych. Znane są z ponadprzeciętnych, wydajnych baterii i pamięci o dużej pojemności, która pomieści tysiące zdjęć i plików. Laptop Air jest lekki i wystarczająco kompaktowy, aby zabrać go ze sobą nawet w najdalsze podróże samochodem lub samolotem.
  • MacBook Pro - Zaprojektowany dla graczy i osób pracujących z aplikacjami graficznymi, wideo i projektowymi. Charakteryzuje się doskonałą jakością obrazu i ultrawydajnym procesorem. To ciężki sprzęt wyposażony w najnowocześniejsze nowinki technologiczne.

Niezależnie od modelu dostępne są w najróżniejszych kolorach. Z racji zbliżających się świąt, laptopy różowe są przeceniane i chętniej wybierane, jako prezent pod choinkę.

Którego MacBooka wybrać?

Obecnie na sprzedaż można znaleźć kilka komputerów Apple MacBook, w liniach MacBook Air i MacBook Pro. Oba korzystają z autorskiego układu SoC opracowanego w architekturze ARM - Apple M1. Co to oznacza w praktyce? Po pierwsze, bardzo duża oszczędność energii, co przekłada się na niższą temperaturę pracy komputera i dłuższą żywotność baterii. Przy całym postępie technologicznym komputery MacBook Air są urządzeniami całkowicie chłodzonymi pasywnie — nie mają wentylatorów, a gdyby to okazało się zbyt mało, zawsze można sięgnąć po podkładka pod laptopa. Mimo to można bez przeszkód edytować zdjęcia, materiały wideo lub pracować nad zaawansowanymi projektami graficznymi. Jednak zalety tych komputerów nie kończą się i na tym. Są lekkie, wygodne i zapewniają wiele godzin użytkowania na jednym ładowaniu. Jeśli weźmiemy pod uwagę laptopy w powszechnym użyciu, są to jedne z najlepszych komputerów, jakie kiedykolwiek wyprodukowano.

Do czego opłaci się zakupić MacBooka?

Kiedy potrzebujesz laptopa do profesjonalnych zastosowań, takich jak edycja zdjęć i edycja wideo, polecam zwrócić się do serii Apple MacBook Pro. Jak sama nazwa wskazuje, zostały stworzone z myślą o profesjonalistach. Przekłada się to nie tylko na wysoką wydajność, która pozwala znacznie skrócić czas renderingu, ale także na doskonały efekt wyświetlania, co jest niewątpliwie przydatne dla grafików. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że MacBook zdecydowanie nie jest laptopem dla graczy. MacBooki są przeznaczone głównie na określone rynki niszowe, gdzie wykazują przewagę nad sprzętem Windows. Pierwszą z nich jest niewątpliwie programowanie. Większość programistów pracuje obecnie na sprzęcie Apple, ponieważ mają doskonale zoptymalizowane środowisko programistyczne i mogą tworzyć kod w niemal każdym języku. Dodatkowo macOS musi móc emulować (czyli uruchamiać na wirtualnej maszynie emulującej smartfon) aplikacje napisane w Swift stworzone na urządzenia z systemem iOS (iPhone i iPad).