Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jakie dodatkowe funkcje i udogodnienia warto szukać w smartfonie?

smartfon
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Dziś telefon pełni już funkcję osobistego komputera. Wszystko dzięki praktycznym aplikacjom, funkcjom i różnym udogodnieniom. Wspomnieć można tu choćby o aparacie, kamerze, odtwarzaczu muzyki czy komunikatorach. Bez tych funkcji trudno jest obecnie wyobrazić sobie jakikolwiek smartfon. Jednak możliwości współczesnych telefonów są znacznie większe. Warto zatem poznać dodatkowe funkcje i udogodnienia w smartfonach.

eSIM i częstotliwość odświeżania ekranu

Mówiąc o dodatkowych funkcjach i udogodnieniach w smartfonach zacząć warto od eSIM. Jest to technologia, dzięki której możliwe jest korzystanie z telefonu bez fizycznej, tradycyjnej karty SIM. eSIM jest kartą wirtualną, którą aktywować można w smartfonie, w zaledwie kilka minut wykorzystując do tego celu pocztę elektroniczną. W taką funkcję wyposażony jest choćby niejeden smartfon Samsung. Mówiąc o różnych funkcjach i udogodnieniach w telefonach, wspomnieć trzeba jeszcze o częstotliwości odświeżania ekranu. Jak dotąd standardem w smartfonach było 60 Hz. Dziś na rynku pojawia się coraz więcej modeli z ekranami 90 Hz, a nawet 120 Hz. Dzięki większej częstotliwości odświeżania wszelkie obiekty na ekranie poruszają się znacznie płynniej, co zwiększa komfort korzystania z urządzenia.

Wi-Fi Calling i VoLTE

Jeśli w domu w pracy często miewa się problem z zasięgiem swojej sieci komórkowej, to dobrym rozwiązaniem będzie wybór telefonu z funkcją Wi-Fi Calling. Po jej włączeniu możliwe jest wykonywanie połączeń telefonicznych, będąc jedynie zalogowanym do sieci Wi-Fi. Jak można się zapewne domyślić, takie rozwiązanie daje także możliwość znacznego obniżenia rachunków, choćby dzwoniąc z zagranicy. Wspomnieć trzeba tu jeszcze o technologii VoLTE, która zapewnia połączenia głosowe z użyciem sieci 4G LTE. To z kolei przekłada się na dużo lepszą jakość dźwięki w trakcie rozmowy. Takie możliwości znaleźć można m.in. w smartfonach marki Huawei.

Tworzenie odręcznych notatek i funkcja DeX

Ciekawym rozwiązaniem jest z pewnością także możliwość tworzenia odręcznych notatek. Mowa tu nie o notatkach wprowadzanych z poziomu klawiatury, ale o notatkach tworzony za pomocą specjalnego rysika. Można nim pisać po uśpionym ekranie smartfona, jak również nanosić dopiski w otwartych plikach czy w kalendarzu. Następnie aplikacja przekonwertuje pismo ręczne w plik tekstowy. Idealnym dopełnieniem tej opcji jest funkcja DeX, która idealnie sprawdza się podczas prezentacji lub spotkań biznesowych. Dzięki niej po podłączeniu telefonu do projektora lub monitora możliwe jest wyświetlenie prezentacji lub zdjęć zachowując jednocześnie dostęp do wszystkich aplikacji i funkcji w smartfonie.

Tłumacz i skaner

Omawiając różne dodatkowe funkcje i udogodnienia w smartfonach, nie można pominąć funkcji podręcznego tłumacza i podręcznego skanera. Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach tłumacz w telefonie to niezwykle przydatna funkcja. Dzięki odpowiedniej aplikacji można nie tylko przetłumaczyć sam tekst. Dostępne aktualnie aplikacje są w stanie w kilka sekund przetłumaczyć także mowę. Oznacza to możliwość rozmowy z kimś w obcym języku na żywo. Równie praktyczną funkcją jest podręczny skaner. Funkcja ta pozwala na zeskanować na telefon niemal każdy papierowy dokument. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia i często przyspiesza pracę. Obie te funkcje oferuje niemal każdy smartfon Motorola.