Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jakie są najlepsze praktyki w zarządzaniu usługami w chmurze?

usługi w chmurze
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Postępujący rozwój technologii zapewnia nam mnóstwo ułatwień i innowacyjnych rozwiązań. Wśród nich rozróżniamy między innymi coraz to nowsze urządzenia, które potrafią wykonywać wiele operacji naraz oraz w krótkim czasie, szybki przesył danych, rozwój sztucznej inteligencji oraz oczywiście bezpieczne i sprawne przechowywanie danych. To ostatnie zalicza się do tak zwanego cloud computingu, czyli chmury obliczeniowej. Jest to nic innego jak wirtualne miejsce na przechowywanie danych, co daje nam spore możliwości dotyczące zarządzania firmą, bądź znacząco ułatwia zwykłym osobom dostęp do prywatnych informacji.

Usługi w chmurze - innowacyjne rozwiązanie informatyczne

W roku 2022 po znacząco ograniczającym nas czasie pandemii, kiedy to większość z nas zmuszonych było do przejścia na pracę bądź naukę zdalną, zaczęliśmy doceniać rozwój technologiczny i możliwości, jakie przed nami otwierają wirtualne pomoce. Wśród nich intensywnie wzrosło zapotrzebowanie na dostęp do przeróżnego rodzaju danych i informacji z wielu miejsc oraz przez różne osoby. Zarządzanie usługami w chmurze umożliwia właśnie takie działania. Kiedy to pierwotnie dane przechowywane były jedynie na dyskach twardych komputerów i fizycznych serwerach, stwarzając ograniczenie do ich dostępu z innych miejsc niż biuro, to teraz nastąpiła zupełnie inna rzeczywistość. Dane i usługi w chmurze umożliwiają nie tylko dostęp do nich z każdego miejsca na świecie i przez różne osoby, ale i również sprawne przesyłanie tego rodzaju informacji. Rok 2022 sprawia, że usługi chmurowe stają się coraz bardziej popularne, nie tylko ze względu na możliwość ogólnej dostępności. Dają one możliwość przechowywania ogromnych ilości danych, które magazynowane w tradycyjny, fizyczny sposób miałyby znaczące ograniczenie pojemnościowe. Dodatkowo usługi chmurowe są na tyle bezpieczne i szyfrowane, że bez problemu możemy przechowywać na nich wrażliwe bądź też pilnie strzeżone informacje (jak to bywa w przypadku większych przedsiębiorstw). Dostęp do takich usług chmurowych możemy wyodrębnić na otwarty bądź zamknięty (prywatny), albo też stworzyć chmurę hybrydową (posiadającą ogólną część, dostępną dla wszystkich użytkowników, a zabezpieczyć dodatkowe sektory przeznaczone dla kadry zarządzającej).

Rodzaje usług w chmurze oraz ich zastosowanie

Cloud computing, czyli usługi chmurowe możemy rozróżnić na:

  • Software as a Service (SaaS) - w pełni skonfigurowany serwer umożliwiający nieograniczony terytorialnie dostęp za pomocą urządzenia z dostępem do internetu (Dropbox, iCloud, Google Drive).
  • Platform as a Service (PaaS) - zarządzanie systemem operacyjnym, przeznaczone głównie dla programistów (Windows Azure, Amazon Web Services).
  • Infrastructure as a Service (IaaS) - jest to jedynie infrastruktura sprzętowa (serwery), pozbawiona oprogramowania, aplikacji oraz sterowników, które użytkownik musi zapewnić sobie sam.

Usługi chmurowe nie ograniczają się jedynie do spełniania funkcji wirtualnego dysku. Dzięki możliwościom, jakie daje nam połączenie internetowe, oraz dostęp do dowolnego urządzenia (komputer, laptop, tablet czy smartfon), które jest w stanie połączyć się sieciowo bądź internetowo, możemy wykonywać połączenia grupowe (Zoom, Google Hangouts), zoptymalizować pracę w firmie (arkusze kalkulacyjne, programy księgowe, modelowanie danych) oraz zapewnić tworzenie kopii danych (bardzo przydatne w wypadku awarii sprzętu bądź instalacji elektrycznej).

Więcej informacji na temat usług chmurowych znajdziesz na: https://bluesoft.com/pl/kompetencja/uslugi-chmurowe/.