Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Transformacja cyfrowa to wyścig, w którym wszyscy są wygrani

cyfryzacja
 |  Informacja prasowa  |  Technologia i IT

Według prognoz, w przyszłym roku za niemal połowę wypracowanego, światowego PKB odpowiadać będą firmy, które przeszły transformację cyfrową. Eksperci twierdzą, że cyfryzacja czeka prawie każdą firmę, bez względu na jej wielkość. Dodatkowo, te, które będą się wahały, mogą stracić szansę na zdobycie i utrzymanie przewagi konkurencyjnej na rynku. Digitalizacja niesie ze sobą także zmiany społeczne, które często oddziaływać będą na biznes i produkcję.

Według prognoz Światowego Forum Ekonomicznego, do 2023 r. organizacje poddane transformacji cyfrowej przyczynią się do powstania ponad połowy światowego PKB. Z kolei do 2025 roku aż 100 miliardów dolarów zostanie dodane do światowej gospodarki dzięki transformacji cyfrowej. W ocenie ekspertów, każdy biznes, który chce prosperować, powinien rozpocząć transformację już teraz, tym bardziej, że technologia cały czas się zmienia, a codziennie powstają nowe rozwiązania, mogące zmienić biznesowy krajobraz.

PwC wyłoniło w swoich badaniach osiem technologii, które w przyszłości mogą być postrzegane jako przełom dla przedsiębiorstw. Chodzi o sztuczną inteligencję (AI), rzeczywistość rozszerzoną (AR), blockchain, drony, Internet rzeczy (IoT), robotykę, rzeczywistość wirtualną (VR) i druk 3D. Kolejną technologią, o której mówi się coraz głośniej jest metaverse, czyli tworzenie wirtualnego świata, który naśladuje świat realny i posiada przy tym własną ekonomię.

Z kolei z raportu firmy Cisco wynika, że małe przedsiębiorstwa wnoszą aż 48 proc. do PKB takich krajów jak: Wielka Brytania, USA, Niemcy, Francja czy Kanada. Co więcej, małe firmy, które cyfryzują procesy, mogą zwiększyć wzrost PKB o dodatkowe 5,6 proc. Dane pokazują, że przejście na cyfrową ścieżkę okazuje się zbawiennie przy próbach przetrwania kryzysów, takich jak straty spowodowane pandemią.

Digitalizacja, w rozumieniu wykorzystania technologii cyfrowej w celu zmiany modelu biznesowego i zapewnienia nowych możliwości generowania przychodów i wartości, przynosi szereg korzyści, ale jak każda rewolucyjna zmiana – spotyka się z barierami i wyzwaniami.

Pomimo korzyści płynących z wdrożenia narzędzi cyfrowych, wiele małych firm jeszcze nie zdecydowało się na taki krok. Tymczasem cyfryzacja czeka prawie każdą firmę, bez względu na jej wielkość. Firmy, które wahają się przed podjęciem decyzji o wkroczeniu na drogę transformacji cyfrowej, mogą stracić szansę na zdobycie i utrzymanie przewagi konkurencyjnej na rynku. Pandemia sprawiła, że małe i średnie firmy w wielu przypadkach były zmuszone wdrożyć cyfryzację wcześniej niż planowały - mówi Marek Świątek, Cloud Solution Provider Dyrektor, Softline.

Wiemy już, że dzięki cyfryzacji zyskają światowe gospodarki, ale co będą mieli z tego obywatele? Jak twierdzi Europejski Bank Inwestycyjny, cyfryzacja jest wielkim wyrównywaczem szans. Inwestycje w edukację cyfrową, infrastrukturę i usługi cyfrowe mogą poprawić równość płci, zbudować odporność na zmiany klimatu i pomóc w osiągnięciu wielu celów zrównoważonego rozwoju ONZ.

Adopcja cyfrowych rozwiązań nabiera tempa także dzięki konsumentom, dla których liczy się oszczędność czasu i wygoda. Takie podejście mocno rezonuje z firmami, które chcąc nadążyć za swoimi klientami, coraz mocniej rozpychają się w cyfrowym świecie – dodaje Marek Świątek.