Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak sformatować kartę SD?

karta SD
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Karty SD to bardzo popularne nośniki pamięci, które są wykorzystywane przez użytkowników na całym świecie. Pierwsza z nich powstała w 2000 roku, czyli ponad 20 lat temu, a opracowały ją trzy firmy: Panasonic, SanDisk oraz Toshiba. Możemy wyróżnić kilka rodzajów kart pamięci, a poszczególne modele różnią się przede wszystkim pojemnością, ale również minimalną szybkością zapisu, klasą szybkości, klasą szybkości UHS oraz klasą szybkości video.

Najpopularniejsze oznaczenia to: SD (karta o maksymalnej pojemności 2GB), SDHC (karta o pojemności od 4 do 32 GB) oraz SDXC (karta o pojemności od 64 GB do nawet 2 T!). 

Karty SD są wykorzystywane nie tylko do aparatów fotograficznych, kamer, dronów czy laptopów, lecz także urządzeń mobilnych, dlatego w 2005 roku powstała karta microSD, która jest znacznie mniejsza i przystosowana do telefonów czy tabletów. Tyle słowem wstępu, gdyż w tym artykule poruszymy temat formatowania karty SD. Podpowiemy naszym czytelnikom, jak robić to poprawnie i jakie są najpopularniejsze sposoby na przeprowadzenie tego procesu. Życzymy udanej lektury! 

Formatowanie karty SD – co warto wiedzieć? 

W pierwszej kolejności musimy wspomnieć, czym w ogóle jest formatowanie karty SD. Jest to proces, który polega na całkowitym usunięciu z nośnika wszystkich przechowywanych plików oraz danych. W efekcie karta jest „pusta” i nadaje się do ponownego zastosowania. Aby przeprowadzić formatowanie karty, warto dokładnie sprawdzić i upewnić się, czy wszystkie pliki znajdujące się na nośniku są zapisane na jakimś urządzeniu i czy nie stracimy istotnych dla nas danych.

Na szczęście karta SD, która zawierała ważne dla nas pliki i została sformatowana, nie jest kompletnie bezużyteczna, gdyż istnieje kilka sposobów, które pozwolą nam odzyskać utracone dane. 

Istnieje kilka technik, dzięki którym możemy w bezpieczny i szybki sposób sformatować kartę SD. Pierwszym z nich jest formatowanie karty przy pomocy narzędzia „Zarządzanie dyskami”, natomiast drugi odbywa się dzięki wykorzystaniu eksploratora Windows. 

Jak sformatować kartę SD? Sprawdzone sposoby 

Formatowanie karty SD z eksploratorem 

W pierwszej kolejności przybliżymy Wam sposób formatowania karty SD, do którego niezbędne jest zastosowanie tzw. eksploratora Windows. Jest to aplikacja, która stanowi tzw. menedżera plików i jest wykorzystywana w systemach operacyjnych Windows. Do rozpoczęcia formatowania niezbędny będzie czytnik kart, w którym należy umieścić nośnik pamięci, który chcemy wyczyścić ze wszystkich plików i danych. Czytnik podłączamy do komputera, a następnie wybieramy folder „Ten komputer” i otwieramy „Eksplorator Windows”.

W tym miejscu musimy odszukać kartę pamięci, która znajduje się w czytniku kart, a następnie kliknąć na nią prawym przyciskiem myszy, wybierając polecenie „Format”. Właśnie w tym miejscu możemy sformatować naszą kartę. Na ekranie pojawi się okno dialogowe, w którym wybieramy opcję „Tak”. Następnie ustawiamy nową etykietę – do wyboru mamy kilka systemów plików jak m.in. FAT32, exFAT czy NTFS. Gdy już ją wybierzemy, klikamy na polecenie „OK”, aby zakończyć proces formatowania karty. 

Formatowanie karty SD przy wykorzystaniu narzędzia „Zarządzanie dyskami” 

Innym sposobem, który cieszy się sporą popularnością i pozwoli Ci na bezpieczne sformatowanie karty SD, jest wykorzystanie narzędzia „Zarządzanie dyskami”. W tym przypadku również niezbędny jest czytnik kart SD, w którym należy umieścić nośnik, a następnie podłączyć go do komputera. Podobnie, jak w przypadku pierwszego sposobu, wybieramy „Ten komputer”, ale w kolejnym kroku już inną ikonę – „Zarządzanie dyskami”.

Znajdujemy w oknie dialogowym kartę SD, która chcemy sformatować, a następnie wybieramy funkcję „Format”. Dalszy schemat działania jest identyczny, jak w poprzednim sposobie, dlatego określamy system plików oraz nową etykietę. Klikamy w przycisk „Start”, a następnie „OK”. Jeżeli wszystkie kroki wykonałeś poprawnie, to Twoja karta została sformatowana. 

Jeżeli chcesz kupić karty SD, SDHC lub SDXC, to koniecznie sprawdź ofertę sklepu interneotwego dodrukarki.pl, w którym znajdziesz te artykuły w wielu różnych wariantach.