Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Własny sklep w marketplace – jak założyć

sklep internetowy w marketplace
 |  Redakcja  |  Technologia i IT

Sprzedaż online wcale nie musi być skomplikowana. Zamiast tworzyć własny sklep od podstaw, możesz go otworzyć w ramach platformy marketplace. Niskie koszty, bezpieczeństwo sprawdzona infrastruktura czy dostęp do wszystkich klientów platformy to tylko najważniejsze zalety tego rozwiązania. Sprawdź, jak założyć własny sklep w marketplace.

Czym jest marketplace?

Marketplace jest sklepem internetowym oferujący towary różnych sprzedawców. Jest to gotowa platforma, na której chętni mogą wystawiać się ze swoimi produktami. Najbardziej obrazowe porównanie mówi o tym, że platforma typu marketplace jest jak wirtualne targowisko – udostępnia jedynie infrastrukturę do sprzedaży,

Sklep w marketplace ułatwia sprzedawcom start w branży e-commerce z kilku powodów. Po pierwsze ma gotową bazę klientów, do których może dotrzeć każdy nowy sprzedawca. Po drugie, zapewnia wspomnianą już gotową infrastrukturę, dzięki czemu nie trzeba inwestować w budowę własnej strony, domenę i hosting. Zwykle umożliwia start sprzedaży niemal od razu i minimalizuje początkowe koszty – dzięki temu można błyskawicznie osiągnąć zysk. Ponadto znany marketplace, taki jak np. Allegro, umożliwia sprzedawcom korzystanie ze swojej renomy i rozpoznawalności. Nabywcy darzą tego typu serwisy zaufaniem, więc są bardziej skłonni do zakupów, nawet od nieznanych sprzedawców. Obsługa sklepu w marketplace jest natomiast prosta i intuicyjna.

Sklep w marketplace – na czym to polega?

Wiele platform typu marketplace umożliwia sprzedawcom tworzenie własnych sklepów, czyli własnej przestrzeni, w której można w atrakcyjny sposób zaprezentować swoje towary. Jest to opcja dodatkowa ułatwiająca pozyskanie klienta. Na Allegro zakładkę Twój Sklep może założyć każdy sprzedawca korzystający z Abonamentu. Umożliwia ona umieszczenia własnego logo, wybranego zdjęcia w tle, bannerów itp. Sklep Allegro pozwala także na tworzenie i promowanie własnych serii produktowych, sygnalizowanie promocji czy zamieszczanie karuzel produktowych. Dzięki temu łatwiej można budować własną markę na Allegro i zwiększać przeciętną wartość koszyka zakupowego. Jest to rozwiązanie polecane przede wszystkim dla sprzedawców z szerokim asortymentem.

Możesz też po prostu dodawać oferty sprzedaży  bez tworzenia własnego sklepu w Allegro. Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć sprzedaż od zaledwie jednej oferty!

Jak zacząć sprzedaż  w marketplace na przykładzie Allegro

Allegro to bez wątpienia najpopularniejszy portal handlowy w Polsce. Ankietowani zapytani o znane im sklepy internetowe w pierwszej kolejności wymieniają właśnie Allegro (i to w aż 84%!)[1]. Portal skupia ponad 20 mln użytkowników – jest to skala, z jaką podobne witryny działające w Polsce nie mogą się nawet równać. Ponadto opłaty są niewygórowane, a nowi sprzedawcy mogą liczyć na rozmaite udogodnienia ułatwiające im start na platformie. Dlatego jest to znakomite miejsce na początek.

Aby zacząć sprzedawać w tym marketplace, musisz jedynie założyć konto. Sprzedawcom potrzebne jest Konto Firma. Wystarczy wypełnić krótki formularz i podać swoje dane osobowe i kontaktowe oraz dane firmy. Następnie konieczna jest aktywacja, której dokonuje się przez zlecenie przelewu na 1,01 zł na wskazany rachunek (pieniądze są później zwracane). W niektórych przypadkach może być konieczne również dosłanie kilku dokumentów firmowych. Cała procedura jest jednak zwykle bardzo szybka, a zacząć sprzedaż można w zasadzie od razu.

Sklep w Allegro – pierwsze kroki

Po rejestracji warto od razu aktywować Pakiet Powitalny,  który zapewnia zniżkę na prowizję od sprzedaży nawet do 100&, darmowe Wyróżnienia ofert oraz dostęp do Abonamentu Profesjonalnego, który pozwala m.in. na śledzenie ciekawych danych dotyczących sprzedaży, statystyk i trendów na platformie.

Następnie możesz od razu zacząć dodawać oferty – z intuicyjnego formularza lub hurtowo z pliku CSV lub przez API. Dzięki bogatej bazie produktów Allegro dodawanie ofert jest proste i szybkie, ponieważ większość parametrów ładuje się automatycznie. Wystarczy dodać atrakcyjny opis i zdjęcia, ustalić cenę i zasady wysyłki, format sprzedaży oraz ewentualne opcje promowania, a następnie czekać na zamówienia!

Załóż swój sklep Allegro

Gdy dodasz już produkty na sprzedaż, możesz z łatwością stworzyć zakładkę Twój Sklep z poziomu swojego profilu. Prosty edytor i różne opcje zarządzania pozwolą Ci go dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Każdy właściciel sklepu Allegro ma też dostęp do statystyk odwiedzin zapewniających jeszcze więcej cennych informacji o Twoim biznesie.

[1] „E-commerce w Polsce 2021”