Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Hosting i serwer dla firm – czym się kierować przy wyborze?

serwer
 |  Redakcja  |  Technologia i IT

Aby strona internetowa firmy była dostępna dla klientów, niezbędne będzie zamieszczenie jej na publicznie dostępnym serwerze. Wybór ofert hostingu jest dość szeroki – jakie propozycje są dostępne i co wziąć pod uwagę?

Rodzaje hostingu

Chcąc wybrać odpowiednią ofertę usług hostingowych, należy w pierwszej kolejności określić swoje potrzeby dotyczące serwera, bo to dzięki nim możliwe będzie wskazanie odpowiedniego rodzaju hostingu. Wyróżniamy pod tym względem kilka głównych typów, różniących się charakterystyką działania: hosting współdzielony, VPS, dedykowany serwer i serwer w chmurze.

Hosting współdzielony – rozwiązanie dla małych firm

To najtańsza opcja, która wiąże się z licznymi ograniczeniami. W tym modelu korzystamy z przestrzeni serwerowej dzielonej z innymi firmami, mając do dyspozycji zazwyczaj tylko niewielką część zasobów. To sprawia, że musimy liczyć się ze stosunkowo niewielką ilością miejsca na dane oraz niską wydajnością strony. Zaletą są jednak bardzo niskie koszty, a także stosunkowo prosta obsługa. Mimo tego będzie to wybór odpowiedni jedynie dla najmniejszych firm, które nie spodziewają się zbyt wielu odwiedzin na swojej stronie.

VPS: pomiędzy dedykowanym a współdzielonym serwerem

W tym przypadku również mowa o dzieleniu serwera z innymi użytkownikami, jednak z pewną kluczową różnicą: każdy z nich dysponuje własnymi zasobami na wyłączność. Dzięki temu można połączyć niskie koszty z dość zadowalającą wydajnością w przypadku mało wymagających witryn. Nadal jednak jest to opcja głównie dla małych biznesów.

Dedykowany serwer – klasyczny sposób na hosting strony

Korzystając z dedykowanego serwera, mamy do wyłącznej dyspozycji całe urządzenie wraz ze wszystkimi jego zasobami. Wydajność stoi zatem na świetnym poziomie, lecz jednocześnie koszty są dosyć wysokie. Niezbędna będzie także profesjonalna wiedza dotycząca obsługi serwerów, by móc wykorzystać pełnię możliwości tego rozwiązania, a jednocześnie zapewnić odpowiednie zabezpieczenia.

Chmura dla firm – najwyższy poziom elastyczności i bezpieczeństwa

W wielu sytuacjach to właśnie chmura dla firm będzie najlepszą opcją. To rozwiązanie, które łączy szereg zalet – bezpieczeństwo, wydajność, a także łatwość użytkowania. Co więcej, koszty są przeważnie dostosowywane do faktycznego wykorzystania zasobów, dzięki czemu na taki hosting mogą postawić zarówno niewielkie, jak i największe firmy. Serwer w chmurze jest również na bieżąco monitorowany i obsługiwany przez specjalistów, co sprawia, że można zawsze liczyć na solidne wsparcie.

Jak wybrać odpowiedni hosting?

Wybór odpowiedniego rodzaju hostingu to dopiero początek. Równie istotne jest skorzystanie z usług właściwego dostawcy, który będzie w stanie bez problemu obsłużyć procesy w firmie. Kluczową kwestią jest tutaj bezpieczeństwo – warto stawiać na oferty z całodobowym monitoringiem. W przypadku serwerów w chmurze ciekawe propozycje przedstawia między innymi polski dostawca Internetu INEA. Serwery korzystają z podzespołów firm Dell i Intel, a cała infrastruktura znajduje się w bezpiecznym, ściśle chronionym Data Center, zapewniając maksymalną wydajność w każdej sytuacji.