Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Optymalizacja techniczna witryn zgodnie z wytycznymi Google

optymalizacja techniczna strony pod seo
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Osiągnięcie oczekiwanej widoczności w wynikach wyszukiwania Google wymaga podjęcia wielu działań. Wpływ na pozycję na słowa kluczowe ma zarówno content w witrynie, jak i jej optymalizacja techniczna. Co zrobić, aby strona była zgodna z wymaganiami Google? Jakie kroki składają się na optymalizację techniczną witryny pod wytyczne algorytmu tej wyszukiwarki?

Co to jest optymalizacja techniczna witryny?

Algorytm Google oczekuje od witryn wdrożenia pewnych rozwiązań. Te wymagania z biegiem czasu się zmieniają i dlatego nie wystarczy jeden raz wprowadzić zmiany optymalizacyjne. Z czasem konieczne mogą być inne modyfikacje, czego przykładem jest nowy czynnik rankingowy Google, który pojawił się w 2021 roku – Core Web Vitals. Są to metryki, które mają określić, czy witryna jest dla internauty wygodna w użytkowaniu.

Optymalizacja techniczna strony nie obejmuje treści, ale ma na celu m.in. ułatwienie robotom zrozumienia zawartości witryny i jej indeksowania. Innym efektem optymalizacji jest zwiększenie użyteczności witryny, aby korzystanie z serwisu stało się dla internautów bardziej przystępne.

Co się składa na optymalizację techniczną witryny?

Działania te obejmują wiele niezbędnych kroków, natomiast co dokładnie będzie trzeba zrobić, to już zależy od danego serwisu. Witryna może wymagać diametralnych zmian, ale możliwe też, że będą potrzebne jedynie kosmetyczne modyfikacje. Jakie prace realizowane są w ramach optymalizacji technicznej?

Wdrożenie certyfikatu SSL

Dzięki temu połączenie pomiędzy stroną a urządzeniem użytkownika jest szyfrowane, bezpieczne, a przesyłane dane nie mogą być zmienione lub przechwycone. Adres witryny, która korzysta z SSL, zaczyna się od https:// zamiast http:// i wówczas Chrome nie wyświetla obok tego adresu komunikatu, że strona nie jest zabezpieczona. Z szyfrowanego połączenia korzysta około 80 proc. serwisów w sieci.

Przyspieszenie witryny

Im dłużej ładuje się serwis, tym mniejsza konwersja, ale ma to również znaczenie dla Google. Algorytm wyszukiwarki oczekuje, że strona będzie ekspresowo dostępna do dyspozycji internauty. Dlatego należy m.in. zmniejszyć rozmiar obrazków, odpowiednio skonfigurować usługę hostingową, zoptymalizować kod strony i nie tylko.

Usunięcie błędów 404

404 to kod odpowiedzi serwera. Jego występowanie powoduje, że robot Google, zamiast przeglądać zawartość najważniejszych dla nas podstron, może tracić swoje zasoby na adresy URL, które nie istnieją. 404 to właśnie przypadki, w których podany adres nie działa. Takie adresy należy przekierować na dostępne. Więcej na temat kodów odpowiedzi serwera można przeczytać na blogu Smartbuzz.

Optymalizacja pod kątem urządzeń mobilnych

Obecnie większość internautów korzysta z sieci na smartfonach. Witryna musi być obowiązkowo zoptymalizowana pod różne urządzenia przenośne i wyświetlać się na nich poprawnie. Od dawna jest to również jeden z czynników rankingowych. Od kilku lat Google zaczyna analizowanie stron WWW właśnie od wersji mobilnej.

Wdrożenie i optymalizacja meta tagów

Title, czyli tytuł SEO strony, jest ważnym czynnikiem rankingowym. Powinien zawierać najważniejsze słowo kluczowe i mieć nie więcej niż około 60 zzs. Description, czyli opis, nie ma natomiast wpływu na pozycję, ale od niego może zależeć klikalność wyniku w Google, dlatego warto optymalizować również ten element.

Optymalizacja adresów URL

Powinny być one opisowe, a nie składać się z ciągu przypadkowych znaków. Poszczególne słowa należy oddzielić łącznikiem, a nie podkreślnikiem. Ponadto URL powinien zawierać najważniejsze słowo kluczowe dla danej podstrony – najczęściej jest to tytuł artykułu albo nazwa oferty.

Optymalizacja techniczna strony – co jeszcze?

Opisane działania to tylko wybrane ze wszystkich, które należy podjąć w witrynie. Istotne są m.in. optymalizacja przekierowań, dodanie linków kanonicznych, danych strukturalnych, wyeliminowanie duplikacji i nie tylko. Te i inne prace są niezbędne do osiągnięcia sukcesu w Google.