Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak skutecznie chronić komputer przed wirusami?

bezpieczeństwo komputera
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Niechroniony komputer jest jak otwarte drzwi dla wirusów, dlatego ochrona sprzętu jest niezwykle ważna. Wirusy, ransomware czy oprogramowanie szpiegujące to tylko niektóre ze sposobów, w jakie cyberprzestępcy mogą narazić Twój komputer, wszelkie dane i sieć na szkody. Właśnie dlatego postanowiliśmy przybliżyć kilka sposobów na zabezpieczenie ochrony komputera przed wirusami.

Zainstaluj program antywirusowy

Pierwszą i najbardziej oczywistą rzeczą jest zainstalowanie programu antywirusowego, którego cena zmienia się wraz ze wzrostem poziomu bezpieczeństwa. Oprogramowanie będzie aktywnie skanować komputer w poszukiwaniu wirusów próbujących zaatakować pocztę, system operacyjny lub pliki systemowe. Wybierając program, weź pod uwagę cenę, bo niekoniecznie najdroższe programy są najlepsze - czasem darmowe opcje mogą być świetną alternatywą.

Aktualizuj swoje oprogramowanie

Systemy operacyjne wszystkich komputerów mają częste aktualizacje, które ulepszają poszczególne funkcje. Update’y obejmują również środki bezpieczeństwa, które chronią komputery przed najnowszą partią wirusów i złośliwego oprogramowania. Jeśli nie zezwolisz na aktualizacje systemu, nieprawidłowości i błędy, które pozostaną w Twoim systemie, mogą zostać wykorzystane przez hakerów.

Używaj silnego hasła

Używanie silnych haseł brzmi jak utarty frazes, jednak nie bez powodu aż tyle się o tym mówi. Hasło to pierwsza linia obrony, która ochroni nasze konta przed każdym, kto próbuje uzyskać do nich nieautoryzowany dostęp. Silne hasło powinno być skomplikowane i powinno być kombinacją liter, cyfr i symboli, najczęstszą sugestią jest co najmniej osiem znaków. Jednym z haseł, które najłatwiej odgadnąć jest „12345678”, dlatego warto zastanowić się nad inną opcją. Używanie tych samych danych logowania dla każdej witryny lub aplikacji, także naraża komputery na niebezpieczeństwo.

Zatrzymaj wyskakujące okienka

Przeglądarki internetowe mają możliwość zatrzymywania wyskakujących okienek i umożliwiają ustawienie zabezpieczeń akceptowania tego mechanizmu. Nawet najbardziej czujni użytkownicy są narażeni na ryzyko wyłapania złośliwego oprogramowania, dlatego zaleca się, aby nigdy nie klikać linków w wyskakujących okienkach.

Utwórz kopię zapasową komputera

Wiele rodzajów złośliwych oprogramowań może zniszczyć zawartość komputera. Utwórz harmonogram okresowych kopii zapasowych, aby zapewnić możliwość odzyskania danych, gdy Twój komputer zaatakuje wirus. Bez kopii zapasowej nie ma możliwości odzyskania danych, dlatego rozważ opcje tworzenia kopii na zewnętrznych dyskach twardych, w chmurze lub w pamięci online. Jednym z bardziej powszechnych rozwiązań może być dysk Google, który oferuje bezpłatne miejsce chmurze na konkretną ilość miejsca.

Nie klikaj linków w wiadomościach e-mail

Jeśli nie rozpoznajesz nadawcy wiadomości, nie powinieneś klikać w żadne linki zawarte w treści wiadomości. Dane mówią, że duża część infekcji komputerów pochodzi właśnie z tego źródła.

Przeprowadzaj skanowanie w poszukiwaniu wirusów

Możesz mieć świetne oprogramowanie antywirusowe czy do blokowania reklam, ale nadal istnieje ryzyko zainstalowania złośliwego oprogramowania. Aby mieć pewność, że jesteśmy bezpieczni, zaleca się przeprowadzać skanowanie antywirusowe przynajmniej raz w tygodniu, co zminimalizuje też szkody wyrządzone przez wirusa. Warto także skanować strony, z których korzystamy. Przegląd darmowych narzędzi skanujący witryny pod kątem wirusów, znajduje się w tym artykule: https://responsywnie.pl/web-development/skanowanie-strony-www-pod-katem-wirusow-darmowe-narzedzia/

To tylko kilka wskazówek, ale dzięki nim stanowczo podniesiesz bezpieczeństwo Twojego komputera. Ochrona przed wirusami i utratą danych jest obecnie znacznie łatwiejsza niż kiedyś i nie musi kosztować fortuny. Dopóki zachowasz ostrożność podczas przeglądania i będziesz zdawać sobie sprawę z oznak potencjalnego wirusa, jesteś bezpieczny. Poświęć dziś kilka minut, aby upewnić się, czy faktycznie jesteś chroniony - w końcu zawsze lepiej być zabezpieczonym na wypadek sytuacji awaryjnych.

tarcza