Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Transformatory sieciowe do wzmacniaczy lampowych. Jak wybrać odpowiedni?

wzmacniacz audio
 |  Artykuł partnera  |  Technologia i IT

Budowa wzmacniacza audio wymaga zastosowania wysokiej jakości komponentów zasilających o dobrze dobranych parametrach. Tematem artykułu są transformatory sieciowe do wzmacniaczy lampowych. Jak wybrać odpowiedni? O tym w poniższym wpisie!

Na wstępie warto przybliżyć, jak działa transformator. Urządzenie wykorzystuje indukcję elektromagnetyczną do transmisji prądu przemiennego pomiędzy uzwojeniem pierwotnym a wtórnym. W zależności od stosunku liczby zwojów pomiędzy obydwoma uzwojeniami (tzw. przekładnia), transformatory sieciowe umożliwiają obniżenie napięcia i dopasowanie go do potrzeb zasilania układów i podzespołów elektronicznych.

Projektowanie sprzętu hi-fi opartego o klasyczne urządzenia lampowe od wielu lat zyskuje na popularności. Zarówno domorośli majsterkowicze, jak i profesjonalni konstruktorzy zastępują nowoczesne podzespoły elektroniczne tradycyjnymi lampami elektronowymi. Ich celem jest wydobycie brzmienia znanego z urządzeń produkowanych w minionej epoce. Bardzo ważnym etapem budowy jest dobór odpowiedniego transformatora do wzmacniacza.

Rodzaje transformatorów

Zanim przejdziemy do wskazówek na temat doboru komponentów do budowy układu zasilania wzmacniacza audio, przyjrzymy się, jakie rodzaje transformatorów mają do dyspozycji projektanci. Na rynku dostępne są dedykowane transformatory do wzmacniaczy lampowych, a także energetyczne, jednofazowe i trójfazowe, toroidalne oraz autotransformatory. Elementy różnią się rozmaitymi parametrami i przeznaczeniem.

Transformatory energetyczne

Duże transformatory energetyczne to urządzenia wykorzystywane w systemach przetwarzania i dystrybucji energii elektrycznej. Składają się z bloków umożliwiających zwykle przetwarzanie napięć z zakresu od 10 do 400 kV. W przypadku wysokiego napięcia stosuje się transformatory olejowe, zanurzone w oleju, który pełni funkcję izolacji elektrycznej.

Transformatory jednofazowe

Kolejną grupą są transformatory jednofazowe. Służą do przetwarzania niskich mocy i są zbudowane z rdzenia, który realizuje funkcję obwodu magnetycznego oraz nawiniętych wokół niego uzwojeń, stanowiących obwód elektryczny. Ich głównym zastosowaniem jest dopasowanie napięcia pobieranego z sieci 230 V.

Transformatory trójfazowe

Wydajne transformatory trójfazowe nie różnią się znacznie od swoich jednofazowych odpowiedników. Ich konstrukcja składa się z rdzenia, na który są nawinięte trzy uzwojenia (trzy fazy) oraz podłączone są trzy przewody, w których przesyłane są napięcia przemienne. Przesunięcie fazowe pomiędzy nimi wynosi 120o.

Transformatory toroidalne

Przedostatnim rodzajem urządzeń, jakich działanie przybliżymy, są transformatory toroidalne. Komponenty są zbudowane z rdzenia w kształcie toroidu, na które nawinięte są uzwojenia. Specyfika ich pracy zakłada przetwarzanie wartości napięć i prądów przemiennych bez zmiany częstotliwości sygnału.

Autotransformatory

Wyspecjalizowane autotransformatory to konstrukcje zbudowane z jednego uzwojenia, które pełni funkcję zarówno uzwojenia pierwotnego, jak i wtórnego. Specyfika projektowa sprawia, że są one stosowane m.in. do zmiany napięcia z niewielką przekładnią 220 na 110 V. Umożliwia to znaczne ograniczenie zużycia materiałów i łatwy transport ze względu na mniejszą masę.

Transformatory do urządzeń lampowych

Profesjonalne transformatory do przeznaczone do budowy wzmacniaczy lampowych i urządzeń techniki elektronowej to transformatory sieciowe dedykowane do zastosowania w układach zasilania wzmacniaczy audio hi-fi. Zastosowanie znajdują tutaj konstrukcje oparte o rdzenie kształtkowe oraz wysokosprawne rdzenie toroidalne. Do ich produkcji wykorzystuje się m.in. wysokiej klasy stal, ekrany z taśmy miedzianej oraz nowoczesne materiały elektroizolacyjne. Często są one zalewane żywicami epoksydowymi lub poliuretanowymi.

transformator do urządzeń lampowych

Jak wybrać transformator do urządzeń lampowych?

Wiemy już, jak działają układy magnetycznego przetwarzania napięcia przemiennego. Przejdźmy zatem do odpowiedzi na pytanie, jak wybrać transformator do urządzeń lampowych. To bardzo istotna kwestia, gdyż transformator w układzie zasilania urządzenia lampowego znacząco wpływa na finalny efekt reprodukcji i brzmienie całego układu.

Wybierając transformatory sieciowe do wzmacniaczy lampowych audio, warto zwrócić uwagę na moc produktu. Będzie ona uzależniona od oczekiwanej wydajności układu opartego o lampy elektronowe. Decydując się na zakup transformatora toroidalnego, sprawdźmy też jakie napięcia i wydajność prądową oferują poszczególne uzwojenia. Ważnym aspektem jest też wykonanie – zastosowanie stali kwasoodpornej czy dodatkowego ekranowania.

Sklep Toroidy.pl – duży wybór transformatorów i akcesoriów do urządzeń elektrycznych

Dowiedzieliśmy się, jak działa transformator i jak go dobrać do lampowego wzmacniacza audio. Wybór odpowiedniego urządzenia jest tak samo ważny, jak zaufanie do dostawcy. Jeżeli szukasz profesjonalnego sklepu internetowego z komponentami do budowy urządzeń audio w technice lampowej, wybierz Toroidy.pl!

Znajdziesz tam duży wybór transformatorów i akcesoriów do urządzeń elektrycznych oraz wsparcie doświadczonej obsługi.