© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

  • Home
  • Technologia
  • Drukarki termotransferowe – wysoka jakość kodów, większa wydajność pracy

Drukarki termotransferowe – wysoka jakość kodów, większa wydajność pracy

Drukarka termotransferowa
 |  Artykuł partnera  |  Technologia

Współczesny styl życia i związane z nim zapotrzebowanie na wygodnie zapakowaną żywność sprzyja zainteresowaniu drukarkami TTO (Thermal Transfer Overprint). Z roku na rok, liczba dostarczanych przez nas termotransferowych drukarek na polski rynek dynamicznie rośnie. Trend ma związek ze wzrostem zapotrzebowania na znakowanie produktów kodami kreskowymi jedno i dwuwymiarowymi wymagającymi wysokiego poziomu czytelności w wymaganej klasie weryfikacji kodu. Inny to wspomniane upodobanie konsumentów do produktów zapakowanych w niewielkie łatwe do przenoszenia opakowania takie jak saszetki, woreczki itp.

Dostępne na rynku drukarki cyfrowe od lat skutecznie wypierają analogowe metody znakowania, oferując szereg korzyści dla użytkowników, w szczególności nanoszenie w czasie rzeczywistym oznaczeń wysokiej rozdzielczości (300dpi) i jakości nieosiągalnej dla drukarek ink jet.

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowania w zakresie znakowania termotransferowego, Linx opracował nową serię drukarek TTO, oferując zwiększoną liczbę dostępnych modeli i długości folii barwiących. Pozwala to lepiej dostosować model urządzeń znakujących do specyficznych potrzeb Klientów.

Technologia druku termotransferowego – jak to działa?

Zacznijmy jednak od początku. Nanoszenie oznaczeń za pomocą druku termotransferowego odbywa się za pomocą specjalnej konstrukcji głowiczek termicznych, które w sposób precyzyjny przenoszą barwnik z taśmy termotransferowej na folie i etykiety. Technologia wymaga bezpośredniego kontaktu ze znakowanym podłożem i jest używana głównie do drukowania zmiennych informacji, takich jak: daty przydatności do spożycia, numery seryjne, a także listy składników na opakowaniach z żywnością, napojami i lekami oraz kody kreskowe lub kody 2D.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych drukarek TTO producenci zapewniają wymaganą identyfikowalność produktów i jakość oznaczeń, możliwą do osiągnięcia niezależnie od umiejętności operatorskich. W przeciwieństwie do starszych metod znakowania, jak np.: hot-stamping, czyli druk „na gorąco”, zyskują większe możliwości w zakresie prędkości znakowania, rodzajów oznaczeń czy wielkości pola zadruku. Dostępność taśm termotransferowych o długim nawoju (nawet do 1200m) minimalizuje ilość ingerencji w pracę urządzenia. Drukarki TTO są gotowe do pracy na linii niemalże od razu, bez konieczności podgrzewania czcionek. W stosunku do drukarek ink jet - nadruki TTO charakteryzują się najlepszą, powtarzalną jakością i kontrastem.

Drukarki TTO – skuteczne rozwiązanie na potrzeby produkcji przemysłowej

„Naturalnym środowiskiem” zastosowania drukarek TTO jest branża spożywcza. Wynika to m.in. z szerokiego wykorzystania elastycznych folii do formowania opakowań na maszynach pakujących pionowych i poziomych. Znakowanie na maszynach Flow Pack i Trans Wrap ma miejsce podczas odwijania rolki z folią, przed uformowaniem opakowania. W przypadku maszyn Flow Pack są to produkty pakowane na płasko – batoniki, ciastka, chleby, umieszczone na tackach owoce, wędliny i wiele innych. W przypadku maszyn pionowych – produkty sypkie zapakowane w pojedyncze torebki.

Obok wspomnianej branży, drukarki termotransferowe zyskały uznanie jako rozwiązanie na potrzeby produkcji przemysłowej w zakresie logistyki, dzięki doskonałej czytelności kodów i możliwości śledzenia wytwarzanych dóbr. To właśnie możliwość kontroli na potrzeby magazynowe i transportowe, czy konieczność ściągnięcia towaru z rynku, skłaniają producentów do wykorzystywania kodów jedno i dwuwymiarowych. Dzięki zastosowaniu drukarek TTO bez trudu wykonamy takie oznaczenia również na etykietach, w tym etykietach logistycznych.

W odniesieniu do powyższy zastosowań zaletami technologii są m.in:

  • Duże pole zadruku – w przypadku drukarek Linx do 107 mm x 300 mm.
  • Nadruk wysokiej rozdzielczości 300 dpi tekstów, grafiki i kodów kreskowych.
  • Łatwość użytkowania drukarki bez konieczności wykonywania codziennych czynności konserwacyjnych.
  • Uniwersalność w zakresie koloru nadruku oraz rodzaju znakowanego podłoża – w prostu sposób możemy zmienić folię termotransferową na bardziej odpowiadającą aktualnym potrzebom produkcyjnym.
  • Natychmiastowa gotowość do pracy i stabilność - drukarki TTO są mniej wrażliwe na zaniki napięcia na produkcji niż np. drukarki ink jet.
  • Czysta technologia bez atramentów i rozpuszczalników.
  • Łatwa instalacja – bez potrzeby dużej ilości osprzętu jak osłony bezpieczeństwa, wyciągi, itp.

Promark Serwis – rozumiemy, co oznacza znakowanie

Promark Serwis to wieloletni dostawca drukarek przemysłowych brytyjskiej firmy Linx. Nasze doświadczenie na rynku polskim opiera się o współpracę z setkami firm produkcyjnych. Każdorazowo poszukujemy rozwiązań najlepszych dla danej aplikacji, pamiętając o tym, że sprzęt który oddajemy w ręce Klientów ma wspierać optymalizację procesu znakowania, a w konsekwencji podnosić wydajność całego zakładu.

Urządzenia Linx charakteryzują się niezawodnym działaniem i intuicyjną obsługą, co sprzyja minimalizacji ryzyka błędów ludzkich. Celem naszych starań jest zagwarantowanie możliwie najwyższego wskaźnika dostępności funkcji znakowania. Funkcjonalności, w jakie wyposażono drukarki serii TT pozwalają nie tylko na zapewnienie wspomnianej dostępności, ale również utrzymania niskich całkowitych kosztów posiadania.

Drukarki termotransferowe Linx – poprawa wydajności, niski koszt posiadania

Obniżenie kosztów całkowitych to element optymalizacji całego procesu znakowania. Drukarki Linx pracują bez sprężonego powietrza, co sprzyja redukcji kosztów przy zachowaniu stałej jakości druku. Zoptymalizowane wykorzystanie folii, to efekt zastosowania dwukierunkowych silników krokowych oraz możliwości wyboru spośród nawet 3 trybów oszczędzania folii barwiącej.

Cechą charakterystyczną prawidłowo wykonanego druku termotransferowego jest jego jakość - wyraźne i czytelne kody, spójność oznaczeń na każdym opakowaniu. Linx stawia na łatwą do ustawienia i utrzymania jakość druku dzięki elektronicznej kontroli docisku głowicy.

Wielu użytkowników preferuje technologię termotransferową uznając ją za stabilniejszą i mniej wymagającą dla służb utrzymania ruchu. Co należy przez to rozumieć? Drukarki TTO nie wymagają dodatkowych czynności ze strony obsługi, jak np. drukarki pracujące w technologii ink jet. Ponadto są mniej wrażliwe na zmienne warunki środowiska produkcyjnego, co bywa wyzwaniem w przypadku drukarek innych technologii.

Wydajność pracy drukarki termotransferowej to m.in. wypadkowa częstotliwości wymiany folii i stopnia skomplikowania tej czynności. Zastosowanie prostego systemu kasetowego, którego otwarcie to zaledwie dotknięcie jednego przycisku, przyśpiesza wymianę i ogranicza do absolutnego minimum czas potrzebny na obsługę ze strony operatorów oraz pozwala unikać ewentualnych błędów operatorów.

Drukarki termotransferowe – opieka posprzedażowa i serwis

Dla środowiska produkcyjnego niezawodność jest nie do przecenienia, a tym właśnie charakteryzują się dostarczane przez nas urządzenia. Dotyczy to również opieki posprzedażowej. Sprawne dostawy oryginalnych materiałów eksploatacyjnych, konsultacje techniczne, skuteczna i niezwłoczna reakcja serwisu to elementy, dzięki którym wskaźnik dostępności funkcji znakowania może być utrzymany na najwyższym możliwym poziomie.

Zapraszamy do zapoznawania się z oferowanymi przez nas rozwiązaniami, a wśród nich z drukarkami wiodącego producenta – firmy Linx, które sprawdzają w setkach zakładów produkcyjnych w Polsce i tysiącach na świecie. Proces znakowania przemysłowego jest nie do pominięcia , nie powinien jednak nigdy przeszkadzać w osiągnięciu maksymalnych wydajności linii produkcyjnych.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry